Rozsvícení vánočního stromu na náměstí Republiky zahájilo blanenský advent

25. listopadu 2022, kultura, přečteno: 1553×

V centru Blanska se v pátek rozzářil vánoční strom. Letošní symbol Vánoc město získalo ze Školního lesního podniku Masarykův les Křtiny. Zhruba dvanáctimetrový smrk rostl v lokalitě Tipeček v Jedovnicích. Vánoční strom se na náměstí Republiky slavnostně rozsvítil krátce po 17. hodině. Tradiční zahájení blanenského adventu si nenechaly ujít stovky lidí.

Program na náměstí Republiky začal již dopoledne. Lidé mohli přijít na vánoční jarmark a poslechnout si hudební vystoupení. Na pódiu vystoupili žáci pěveckého oddělení ze základní umělecké školy, blanenský chrámový sbor Martini Band a Taneční orchestr ZUŠ Blansko. Poprvé se otevřel také Bar U Stromku. Před samotným slavnostním rozsvícením vánočního stromu se náměstí zcela zaplnilo lidmi.

Na náměstí Republiky se v pátek rozsvítil vánoční strom, FOTO: Michal Záboj

„Jsme velice rádi, že jste přišli v tak hojném počtu rozsvítit vánoční strom. Je pravda, že letos by ten strom asi nevyhrál soutěž o nejlepší strom, ale myslím si, že o to nejde. Jde hlavně o atmosféru a já jsem přesvědčen, že po jeho rozsvícení společně s výzdobou v našem městě se navodí ta správná předvánoční a vánoční atmosféra. Přeji vám krásný advent, krásné Vánoce, abyste tyto časy prožili v dobré náladě s přáteli, s dětmi, s dobrými lidmi, a abyste si tu dobrou předvánoční a vánoční atmosféru přenesli i do všedních dnů a do nového roku,“ popřál starosta Jiří Crha.

FOTOGALERIE
Rozsvícení vánočního stromu na náměstí Republiky zahájilo blanenský advent

Slavnostní rozsvícení vánočního stromu na náměstí Republiky. FOTO: Michal Záboj

Celkem fotografií:  29

„Advent je doba přípravy na příchod Krista. Symbolem adventu je světlo, světlo, které si rozsvěcujeme na adventních věncích, a světlo také symbolizuje strom, který bude rozsvícen. Světlo je tak něco, co nás má provázet životem, má nám ukazovat cestu. Jde o to, abychom si zvolili správnou cestu a správné světlo, abychom se nevydali za nějakou bludičkou, která nás dovede někam, kam bychom nikdy neměli dojít. K tomu, aby to tak bylo, vám všem přeji pěkný advent a ještě krásnější Vánoce,“ vzkázal jáhen blanenské farnosti Oldřich Němec.

Po rozsvícení vánočního stromu děti od města dostaly jako tradičně dárek. Starosta a místostarostové jim rozdali čokoládové adventní kalendáře.

Na kulturní program nejen na náměstí Republiky se mohou lidé těšit po celý advent. Hned první adventní sobota 26. listopadu nabídne od 14:00 hodin divadelní představení pro děti na blanenském zámku. Živo bude také u vánočního stromu.

„Adventní dílničky pro děti budou doplňovat tentokrát Vocal group se svátečním pásmem hudby a slova v 15:00 hodin a Aritmic Band ze ZUŠ Kuřim pod vedením blanenského muzikanta Pepina Koláře v 16:00 hodin. Obdobně jako v předchozím roce každou sobotu zažehne v 17:00 hodin jedna blanenská osobnost svíci na adventním věnci. První svíci zažehne a sváteční slovo pronese Martin Kopecký, farář Československé církve husitské,“ přiblížil Aleš Kučera z pořádajícího blanenského kulturního střediska.

Program celého adventu ve městě zájemci najdou v Blanenském adventním kalendáři na webu: https://www.kulturablansko.cz/advent.

 

   vložil: Michal Záboj, redaktor / odbor vnějších vztahů