Slavnosti jara nabídnou ukázky řemesel a tradic i zábavu

17. března 2023, kultura, přečteno: 1229×

Rok se s rokem sešel a blanenský park „u Zborováka” brzy znovu ožije Slavnostmi jara. Druhý ročník této akce proběhne v sobotu 25. března na nábřeží řeky Svitavy mezi vlakovou zastávkou a Ježkovým mostem v ulici Svatopluka Čecha.

Tento článek byl vydán před více jak rokem.
Informace v něm již nemusí být aktuální.

Jedná se o akci (nejen) pro rodiny s dětmi. Mimo jiného klade za cíl představit návštěvníkům staré zvyky a tradice, které naši předci dodržovali při jarních oslavách navázaných na rovnodennost.

Na začátku akce tak přivítáme průvod Jara, který ve 12:45 hodin vyrazí od ZUŠ Blansko a v doprovodu dětí přivede ono symbolické jaro do parku. Tam již budou nachystána stanoviště, kde si příchozí budou moci vyzkoušet mnohá tradiční řemesla, zahrát a zazpívat si nebo vyzkoušet svoji šikovnost v různých oblastech.

Z minulého ročníku se povedlo navázat na spolupráci s většinou vystavujících, například s Kolpingovou rodinou, skauty, Pavlem Svobodou a dalšími. Letos se k nim připojí také několik nových. Jedná se o folklórní soubory Drahan a Drahánek ze Soukromé ZUŠ, kteří se představí s tanečním pásmem ve 14:00 hodin, dále společenství pletařek z Blanska a okolí, otužilci a další.

Kdo by se nechtěl pouze bavit, ale také se dozvědět něco o zdejší zeleni, může vyzkoušet malou naučnou stezku Stromy na Ježkově nábřeží, která poukazuje na pestrost zdejší výsadby.

Zapojí se i městská knihovna. Světový den poezie sice připadá na 21. března, ale Básníkovník vykvete v rámci Slavností jara. „Přijďte se potěšit stromem plným poezie. Básničky, které se vám budou líbit, si můžete vzít domů, aby vám dělali radost ještě dlouhou dobu,“ uvedl ředitel knihovna Lukáš Dlapa.

Kolem 18:00 hodin slavnosti ukončí průvod s vynášením Zimy, kterou na závěr hodíme do řeky a vypravíme ji tak na její mýtickou cestu do podsvětí.

Úplný seznam vystavujících naleznete na stránkách pořadatele www.kulturablansko.cz nebo na facebookové události Slavnosti jara 2023.

Za pořadatele Libor Čermák

 

   vložil: Michal Záboj, redaktor / tiskové oddělení