Další vítěz „12hodinovky“

4. srpna 2004, sport, přečteno: 5705×

V pořadí již pátý ročník vytrvalostního závodu RC modelů automobilů japonské firmy TAMIYA v kategorii GT Le Mans byl ve znamení dalšího nového vítěze. Týmu Bengii z Příbrami se nepodařilo zopakovat vítězství z roku 2003 i z roku 2002 a přenechal tak pomyslné žezlo dalšímu týmu, tentokrát týmu „RC Liberec“ ve složení: Zdeněk Hamák, Tomáš Miler, Grof, Hubálek a mechanik Jarda Miler.

Tento článek byl vydán před více jak rokem.
Informace v něm již nemusí být aktuální.

Volného pátečního tréninku se zúčastnili na blanenské RC dráze oba favorité pátého ročníku „12hodinovky“, tým „Hobbyteam-MPM“ a tým „Bengii Příbram“. Oba týmy se již účastnily předešlých ročníků, kde načerpaly mnoho zkušeností a ty zúročily v přípravě na letošní ročník. Oba týmy byly složeny z velice dobrých jezdců a bylo jasné, že budou svádět urputný souboj.

Sobotní závod byl zahájen v deset hodin slavnostním losování pořadí na startu. Mladý jezdec Libor Vévoda z domácího týmu RC Blansko si vytahuje ruličku papíru se startovním číslem 1. Startovní číslo 2 si vytahuje favorizovaný tým Hobbyteam. RC Liberec startuje ze startovní pozice s číslem 5. Dobré postavení na startu je důležité, ale při délce trvání závodu 12 hodin není vůbec rozhodující.

hromadné foto účastníků 12hodinovky
Hromadné foto účastníků 12hodinovky. Foto: autor

V 10:30 se jezdci schází před tribunou k měřenému tréninku na 15 minut a k nácviku ostrého startu. V 11:30 je trať uzavřena, v 11:55 se jezdci opět schází na startovním roštu, tentokrát k ostrému startu do V. ročníku vytrvalostního závodu „12hodinovka“. Se zvony na radnici odbíjející dvanáctou hodinu startuje prezidentka RC autoklubu České republiky Lucie Kaninová hlavní závod.

V první půl hodině závodu se do čela dostává domácí tým RC Blansko, na druhém místě jezdí RC Liberec, na třetím místě tým Rajdus ze Šenova. Oba favorité závodu okupují čtvrtou pozici a jezdící v těsně za sebou. Bohužel při pokusu vytisknou výsledky po první půl hodině dochází ke kolapsu PC. Závod je přerušen a dochází k rozjíždění záložního PC. Za 12 minut je znovu odstartováno a závod pokračuje dál.

První tři hodiny závodu jsou ve znamení souboje RC Blansko a RC Liberec, kteří se postupně střídají ve vedení. Loňský vítěz Bengii Příbram má technické problémy a pohybují se kolem pátého místa. Hobbyteam se v závěru třetí hodiny ujímá vedení. Závod je velice vyrovnaný, rozestup mezi prvním a pátým místem je 24 kol, což představuje cca 6 minut jízdy.

Druhá tříhodinovka je opět ve znamení RC Blanska a RC Liberce, ale první pozici si již tak často nestřídají. První část jezdí na prvním místě RC Blansko a v druhé části RC Liberec. Hobbyteam se v závěru druhé tříhodinovky potýká s technickými problémy a propadá se na čtvrté místo, tým Bengii vystrkuje růžky a postupuje na třetí místo. Rozestup mezi prvním a pátým místem po šesti hodinách je 25 kol.

rc-auta-12hodinovka-02.jpg, 19 kB rc-auta-12hodinovka-02.jpg, 19 kB
Připravené a naleštěné vozy před startem. Výměny baterií nebo opravy musely být zvládány v co nejkratších časech.
Foto: autor

Třetí tříhodinovku začíná ve vedoucí pozici tým RC Blansko, který se bohužel postupně propadá na druhé a posléze až na třetí místo. Tým Bengii Příbram chytil druhý dech a ze třetího místa se probojovává na druhou pozici. První pozici obsazuje natrvalo tým RC Liberec. V týmu Hobbyteam přetrvávají technické problémy a propadá se na pátou příčku. Tým Rajdusů ze Šenova se dostává na čtvrtou pozici. Rozdíl mezi prvním a třetím týmem je 22 kol a mezi prvním a pátým 57 kol — cca 14 minut závodu. Bohužel v závěru třetí tříhodinovky dochází i k zatuhnutí náhradního PC a přerušení závodu. Po restartu PC je závod po 5 minutách opět odstartován.

Čtvrtá tříhodinovka je ve znamení čekání na technickou závadu soupeře. Týmy nasazují do závěru závodu svoje nejlepší jezdce, ale na pořadí se již nic nemění. Tým Bengii nastupuje k závěrečnému tlaku, ale dobře jezdící tým RC Liberec si svoji tvrdě vydobytou pozici pevně hájí až do konce závodu.

Přesně o půlnoci závod končí a všichni hlasitým pokřikem a tleskáním si navzájem děkují za pěkný závod. Ihned po závodě dochází k vyhlášení pořadí a rozdělení vítězných trofejí. Jak je zvykem na velkých závodech, tak i v Blansku dochází k vítěznému závěrečnému šampusovému reji. Nejvíce si to rozdávají Hamák s Třešňákem, kteří jsou „durch“. Poděkování na závěr patří všem zúčastněným, pořadatelům i sponzorům MPM Praha, TRIDO a Pivovaru Černá Hora.

VÝSLEDKOVÁ LISTINA

pořadí tým po 3 hod. po 6 hod. po 9 hod. celkem
1 RC Liberec 748 1 546 2 321 3 103
Miler T., Hamák, Grof, Hubálek, Miler J.
2 Bengii Team 728 1 535 2 309 3 095
Knopp, Třešňák, Kanina, Romer, Fiala
3 RC Blansko 749 1 547 2 299 3 072
Vévoda ml., Vévoda st., Strof ml., Štrof st.
4 Šenov — Rajdus 725 1 522 2 273 3 035
Tomáš, Pavel, Michal, Zdeněk Rajdusovi
5 HOBBYTEAM — MPM 749 1 530 2 264 3 004
Dvorschak, Temr, Opl, Milovský — Behemský
6 Benátky nad Jizerou 681 1 397 2 078 3 781
Lang M., Lang O.,Kryl, Gerthart, Sviták
7 HP Praha 616 1 266 1 857 2 532
Culek, Šulc, Gombik L., Gombik I., Šulc P.
8 RC Frýdek Místek 547 1 277 1 745 2 048
Kohůt a spol.

Za RC Blansko Pavel Magda