Společně PRO Blansko: Návrhy lze podávat do 13. září

2. září 2019, zprávy z MěÚ, přečteno: 1057×

Chtěli byste mít ve městě nové lavičky, stojany na kola, odpadkové koše nebo jiný mobiliář? Máte nápad na vytvoření či opravu menších dětských hřišť s herními prvky nebo pískovištěm? Nebo byste chtěli vhodně upravit veřejné prostranství a doplnit je třeba workoutovými prvky? Máte nápady na úpravy zeleně, například sázení stromů nebo vytvoření klasické louky?

Tento článek byl vydán před více jak rokem.
Informace v něm již nemusí být aktuální.

Pak se zapojte do participativního rozpočtu (PRO) města Společně PRO Blansko! Návrhy je možné podávat do 13. září. Nevíte, jak na to? Stačí kliknout na webu města na logo Společně PRO Blansko, kde se dozvíte podmínky a pravidla pro podávání návrhů. Na projekty participativního rozpočtu byla vyčleněna částka 600 tisíc korun.

logo-spolecne-pro-blansko-58368-0_550.jpg

Každý projekt musí být podpořen aspoň 20 podpisy občanů města! Pokud nechcete obcházet známé, nebo na ulici oslovovat kolemjdoucí, přineste do městské knihovny návrh projektu i s podpisovým archem. Každý pak bude mít možnost si návrh pročíst a případně jej i podpořit svým podpisem.

Participativní rozpočtování je totiž postup, jak se občané města mohou částečně zapojit do rozpočtového procesu a ovlivnit tak, na co bude vynaložena část veřejných financí. Obecně je možno popsat participativní rozpočet jako část peněz z rozpočtu města, o jejímž využití obyvatelé spolurozhodují se svými volenými zastupiteli.

Zvolený postup PRO lze popsat tak, že obyvatelé podávají návrhy, co by se za vyčleněné peníze v rámci PRO mělo ve městě v následujícím období vylepšit. PRO slouží především pro menší úpravy veřejného prostranství. Při tvorbě projektů jsou jim k dispozici odborní zaměstnanci města. Předložené projekty se posuzují z hlediska splnění pravidel (formální správnost) a z hlediska realizovatelnosti. Vyvrcholením procesu je hlasování, ve kterém všichni obyvatelé města rozhodnou, který návrh (nebo návrhy) má město realizovat.

Pokud máte nápad na projekt a nevíte si rady se zpracováním návrhu, můžete se obrátit na pracovníky městského úřadu, kteří vám s tím rádi pomůžou:

  • Ing. Milan Vítek (odbor komunální údržby), telefon 516 775 196
  • Ing. Jiří Svoboda (odbor investičního a územního rozvoje), telefon 516 775 157

(red)

 

   vložil: Ondřej Požár, tiskový mluvčí / sekretariát starosty