FK Blansko má nového trenéra. Fotbalisté ukončili šestizápasový bodový půst

4. října 2022, sport, přečteno: 1138×

Prohrané utkání ve Frýdku-Místku bylo posledním pro trenéra Petra Vašíčka. Vedení klubu reagovalo na neuspokojivé výsledky mužstva a Vašíčka dva dny po utkání odvolalo. Novým hlavním trenérem FK Blansko byl jmenován Jiří Vorlický.

Petr Vašíček převzal tým v letní přípravě na sezónu 2021/22. Čelil nelehké situaci, kdy se po sestupu z Fortuna národní ligy skládalo zcela nové mužstvo. Kdekdo tipoval Blansko jako jasného kandidáta na sestup, s týmem však uhrál velmi slušných 38 bodů a skončil na 11. místě tabulky. Letošní sezónu nezačal s týmem špatně, kdy mělo mužstvo po 3 odehraných kolech 4 body. Utkání se Zlínem B však odstartovalo černou sérii blanenských, kteří již 6 utkání v řadě nebodovali.

Nový blanenský kouč si odbyl premiéru 1. října v domácím utkání proti Uničovu. Jeho tým zažil vstup do zápasu z říše snů. Hned v 1. minutě Holman posadil míč na hlavu Kapura, který o tyč poslal svůj tým do vedení. O 3 minuty později vyrovnal z přísně nařízené penalty Krč. Blansko však tato inkasovaná branka nepoložila a o minutu později vrátil domácím vedení střelec první branky Kapur, a to opět po přihrávce Holmana. V prvním poločase měli blanenští fotbalisté několik dalších dobrých příležitostí ke skórování, jejich šance však zůstaly nevyužity.

Hosté z Uničova provedli o poločase dvojité střídání a hnali se za vyrovnáním. V rozmezí patnácti minut se do branky nevešla hlavička Krče, se střelami Javůrka a Vichty si poradil Kalina, který se při zranění Nešetřila vrátil zpět do sestavy, na druhé straně nebezpečně hlavičkoval blanenský kapitán Smrčka. Domácí hráči hrozili z protiútoků do otevřené obrany hostů, často jim však scházelo lepší řešení ve finální fázi. Blanenští poctivě bránili a po zbytek utkání nepouštěli hosty z Uničova do větších příležitostí. Pohledný fotbal s šancemi na obou stranách tedy žádnou další branku nenabídl a blanenští si tak po vítězství 2:1 připsali velmi důležité 3 body a ukončili nepříjemné šestizápasové čekání na bodový zisk.

Předchozí zápasy FK Blansko prohrálo

V sobotu 17. září přivítali blanenští fotbalisté na domácí půdě nováčka z Hranic. Hosté vstoupili do utkání aktivně a hned v 1. minutě musel brankář Nešetřil, který nahradil v brance dosavadní jedničku Marka Kalinu, likvidovat nepříjemný pokus exligového Rolince.

Domácí odpověděli šancí Tulajdana, kterého však vychytal hranický brankář. Ve 36. minutě se poprvé měnilo skóre. Filip Holman z rohového kopu přesně našel hlavu Tomáše Feika, který rozvlnil síť a ukončil tak dlouhé blanenské čekání na vstřelený gól, jenž trvalo přes 440 minut. Poté se opakoval stejný scénář minulých zápasů, kdy Blansko po vyrovnaném prvním poločase ve druhém dějství poněkud vypadlo z role. Hranice zcela ovládly hřiště a kralovaly v osobních soubojích. Výsledkem byly dvě obdržené branky v síti Blanska v rozmezí 60. a 70. minuty a nebýt brankáře Nešetřila, mohl být rozdíl ve skóre mnohem vyšší. Závěrečný tlak blanenských nepřišel a Hranice v páté nastavené minutě pečetily vítězství brankou na 1:3.

„Budeme se v každém rozhovoru opakovat. Neměli jsme špatný 1. poločas, 1:0 jsme vedli a v kabině si říkáme, že musíme hru rozkouskovat a hrát do osobních soubojů. Nemyslím si, že bychom odpadli kondičně, je to už spíše psychologická záležitost. Začali jsme se bát o výsledek a Hranicím stačil důraz, na který jsme hráče upozorňovali,“ hodnotil utkání rozladěně trenér Petr Vašíček.

V dalším utkání se fotbalisté Blanska představili 24. září na půdě Frýdku-Místku a v jejich sestavě došlo k nevídané situaci. Kvůli nemoci scházel brankář Marek Kalina a na lavičku náhradníků tedy usedl sám sedmapadesátiletý trenér brankářů Jaromír Piták. V první zajímavé šanci se ocitl blanenští, Kamenský ale z nadějné pozice těsně minul. Náznaky šancí na druhé straně, ani dalekonosná střela blanenského Crhana, nebyly pro brankáře větší hrozbou.

Ve 28. minutě přišel klíčový moment utkání. Blansko bylo v této fázi zápasu pod tlakem domácích, čehož po sérii chyb využil Michal Velner, který tvrdou střelou z hranice vápna nedal Nešetřilovi šanci. V 56. minutě mohl Frýdek navýšit své vedení, unikajícího Martiníka však výborně vychytal Nešetřil. O 10 minut později Kamenský nebezpečným centrem oslovil Feika, jenž v malém vápně nedokázal trefit míč. Frýdek ustál závěrečný tlak před svou brankou a Blansko tedy prohrálo nejtěsnějším rozdílem 0:1.

„Výsledkově se nám zápas znovu nepovedl, ale z mého pohledu hráči odvedli velmi bojovný a obětavý výkon, který nás může v dalších zápasech posunout k lepším výsledkům. Bohužel nás o bodový zisk znovu připravila jedna laciná individuální chyba v obranné fázi. Jinak jsme zápas zvládli velmi slušně, co se týká obranné fáze, a vytvořili jsme si i nadějné situace do útočné fáze. Ale znovu se projevil náš největší problém, a to je řešení finální fáze v koncovce,“ vyjádřil se k výkonu Blanska Jaromír Piták. Prohra ve Frýdku-Místku znamenala už 6. prohru v řadě. „Přiznám se, že jsem tak dlouhou sérii porážek jako hráč ani jako trenér nikdy nezažil. Takže i pro nás celý realizační tým je to nelehká situace,“ komentoval černou sérii kouč blanenských brankářů.

FK Blansko – SK Hranice 1:3 (1:0)
Branky: 36. Feik – 60. Kundrát, 68. Dittmer, 90+5. Heřmánek

Sestava: Nešetřil – Chyla, Blažík (78. Černý), Smrčka (C), Feik – Dano, Holman (71. Zúbek) – Rajčinec (85. Psota), Kapur (71. Abdellaoui), Crhan (71. Alassane) – Tulajdan

FK Frýdek-Místek – FK Blansko 1:0 (1:0)

Branky: 28. Velner

Sestava: Nešetřil – Chyla, Černý, Smrčka (C), Kamenský (85. Psota) – Zúbek, Dano (77. Kapur) – Feik, Holman, Crhan (46. Tulajdan) – Rajčinec

FK Blansko – SK Uničov 2:1 (2:1)

Branky: 1. a 5. Kapur – 4. Krč (pen.)

Sestava: Kalina – Černý, Blažík (76. Kamenský), Smrčka (C) – Chyla (76. Crhan), Holman, Dano, Jaroš (60. Thon), Feik – Kapur, Tulajdan (66. Alassane)

Program následujících utkání:

10. kolo: ČSK Uherský Brod – FK Blansko (8.10. 14:30), 11. kolo: FK Blansko – 1. FC Slovácko B (15.10. 14:30), 12. kolo: FK Blansko – FC Baník Ostrava B (22.10. 14:30), 13. kolo: 1. BFK Frýdlant nad Ostravicí – FK Blansko (29.10. 14:00)