Oldřich Kučera z Blanska oslavil sto let. Pamatuje Hitlera i bombardování

23. listopadu 2022, zprávy z MěÚ, přečteno: 832×

Neuvěřitelných 100 let oslavil pan Oldřich Kučera z Blanska. Gratulovat mu přišli zástupci města a komise pro občanské záležitosti. „Recept na dlouhověkost nemám, nikdy jsem nesportoval, byť jsem se o to pokoušel, nedělám nic mimořádného. Ale možná za tím jsou moje zájmy – výtvarné umění, zájem o historii a především četba knih,” přemítal stoletý pamětník a vášnivý čtenář v rodinném domku na okraji Blanska, kde žije.

„Do městské knihovny tatínek chodil opravdu do posledních sil. Občas až za ně, když se vydal za knihami, ale už neměl sílu do města dojít a my jej po cestě museli zachraňovat. Knihami je běžně obklopený celý den, má jich kolem sebe na gauči i na stole desítky,“ potvrdila při neformální oslavě kulatého jubilea dcera Irena Dostálová, která spolu s manželem oslavenci v jeho domě denně vypomáhá.

Oldřich Kučera oslavil sté narozeniny. FOTO: Pavla Komárková

Tomu, že rodák pocházející původně z Růžové ulice oslaví stovku, přitom mnoho nenasvědčovalo. Jako dítě byl totiž vážně nemocný a rodiče byli smířeni s tím, že se nedožije dospělosti. Nakonec překonal nemoc i nucené nasazení v Adamově za druhé světové války a přežil všechny své vrstevníky.

„V roce 1939 jsem v Brně osobně potkal Adolfa Hitlera, byl ode mě tak na šest, sedm metrů. Zažil jsem i bombardování Blanska v roce 1945. Při náletu jsem rodiče hodil na zem a lehl si na ně. Slyšeli jsme detonace, Ježkova fabrika pak byla v plamenech a všude kouř,“ vzpomínal Oldřich Kučera nad knihou fotografií Blansko včera a dnes, která byla spolu s dárkovým košem i peněžními poukazy součástí dárků od města.

„Tohle všechno znám velice dobře. Historií se zabývám pořád, bez toho nemůžu být,“ přiznal nad dobovými fotografiemi milovník blanenské historie a donedávna také pravidelný návštěvník všech besed a přednášek v Muzeu Blanenska. Sám vystudoval grafickou školu a celý život v Blansku pracoval jako grafik a výtvarník, novodobé dějiny města tak má v malíčku.

FOTOGALERIE
Oldřich Kučera z Blanska oslavil sto let. Pamatuje Hitlera i bombardování

Oldřich Kučera oslavil sté narozeniny. Za město mu pogratulovala i členka Komise pro občanské záležitosti Zdenka Kostrejová. FOTO: Pavla Komárková

Celkem fotografií:  5

„Pan Kučera je velice sečtělý, stále se zajímá o všechno dění, jak kulturu, tak politiku, historii nebo zeměpis. Moc rád čte a svými vědomostmi vždy oslní,“ potvrzuje i vedoucí pečovatelské služby Iveta Čípková, která spolu s kolegyněmi Oldřichu Kučerovi vypomáhá až od jeho devadesátin, kdy zůstal v domě bez manželky. „Stále se pohybuje bez pomůcek, v létě rád sedává na zahrádce u domu. Je vždy milý, na nic si nestěžuje, nic ho nebolí,“ chválí jediného stoletého klienta blanenské pečovatelské služby.

Jubilant, kterého v poslední době trápí hlavně horšící se sluch a zrak, si rád pospí, knihám se totiž často věnuje i pozdě do noci. „Myslím, že k té stovce, kterou tatínek oslavil, pomáhá i fakt, že má stále svůj prostor, nikdo ho neomezuje, je ve svém. Nemá se špatně, nic speciálního ale s postupujícím věkem nedělá. Změnilo se ale třeba to, že nikdy nemlsal, teď má rád všechny sladkosti, čokolády, karamelky, hašlerky. A pořád platí, že si občas dopřeje i pivo nebo slivovičku,“ prozradila dcera Irena Dostálová. Právě sklenkou piva si Oldřich Kučera slavnostně připil i v pátek 4. listopadu, v den svých 100. narozenin.

 

   vložil: Pavla Komárková, tisková mluvčí / odbor vnějších vztahů