Do Blanska přijeli senioři z partnerského města Komárna
13. června 2023, ostatní, přečteno: 1260×
Na návštěvu Blanska v pondělí dorazila třicítka seniorů ze slovenského města Komárna. Dvoudenní pobyt organizovaly Městské kluby důchodců, mezi kterými od roku 1982 funguje aktivní partnerství. Slovenské hosty čekalo přivítání na radnici, setkání s blanenskými přáteli v budově klubu důchodců a na závěr ještě návštěva zámku ve Slavkově u Brna a Mohyly míru.
Tento článek byl vydán před více jak rokem.
Informace v něm již nemusí být aktuální.
„Chtěl bych vás jménem vedení města Blanska co nejsrdečněji přivítat, popřát vám krásný pobyt u nás, a ať si ho co nejvíce užijete. Jsme velmi rádi, že jste k nám přijeli. Vztahy mezi městem Blanskem a Komárnem jsou velmi úzké a stále se rozvíjí a já věřím, že budou pokračovat i do budoucna,“ přivítal seniory z Komárna v obřadní síni městského úřadu starosta Jiří Crha.
Setkání v blanenském klubu důchodců zpestřil kulturní program. FOTO: Michal Záboj
Slovenské hosty po společném obědě s blanenskými hostiteli a ubytování čekalo setkání v Městském klubu důchodců. V kulturním programu se představili členové souborů Drahan a Drahánek a k tanci a poslechu jim pak zahrál a zazpíval Martin Hasoň.
„Do Blanska jsme se všichni moc těšili. Naše přátelství trvá již od roku 1982 a do Blanska jezdíme moc rádi. A o čem budeme mluvit? Společného toho máme hodně – kroužky ručních prací, společné zážitky, společné vzpomínky, nebo obecně problémy seniorů. Budeme mluvit o všem, jen ne o politice,“ uvedla předsedkyně komárenského klubu důchodců Magda Kravcová.
Poslední vzájemná návštěva seniorů z obou partnerských měst se uskutečnila v roce 2019 v Komárně. Pravidelná setkání, která se vždy po dvou letech konala střídavě v Blansku a na Slovensku, pak přerušila covidová omezení.
„Naše partnerství a spolupráce mezi oběma kluby důchodců probíhá tak, že se pravidelně navštěvujeme, komunikujeme spolu přes e-maily, píšeme si. Tradice byla taková, že jednou za dva roky senioři z Komárna přijeli sem k nám a my jsme pak jeli do Komárna. Tato pravidelnost ale byla přerušena covidem. Do Blanska dorazili lidé, kteří tady ve městě mají nějaké osobní vztahy a navázaná přátelství,“ podotkla předsedkyně samosprávy Městského klubu důchodců Blansko Marta Gronová.
Partnerství mezi Blanskem a Komárnem bylo uzavřeno 28. května 2005 slavnostním podpisem u příležitosti 100. výročí povýšení Blanska na město. Se slovenským městem, které leží na levém břehu Dunaje v Nitranském kraji, těsně u maďarské hranice, probíhají tradičně výměny mezi školami nebo sportovními kluby. Spolupráce probíhá také mezi strážníky městských policií. Zástupci Komárna jsou také pravidelně zváni na akci Vítání svatého Martina, delegace z Blanska se zúčastňují Komárenských dnů. Obě města si na setkáních vzájemně vyměňují zkušenosti z oblasti cestovního ruchu, služeb, financování a dalších oblastí.
Do Blanska přijeli senioři z partnerského města Komárna
vložil: Michal Záboj, redaktor / tiskové oddělení
Další články v kategorii „ostatní“
19. července 2025
Středisko volného času se přestěhovalo, čeká ho rekonstrukce
14. července 2025
OBRAZEM: Víkend nabídl dvanáctihodinový závod RC modelů, koncerty, meditaci i fotbal
11. července 2025
Teplo Blansko zahájilo opravy kotelen, práce si vynutí i odstávky
7. července 2025
Nemocnice Blansko má nové anesteziologicko-resuscitační oddělení
7. července 2025
OBRAZEM: Promenádní koncert, Pytlácká zábava a letní kino
6. července 2025
Žáci ZŠ Erbenova vyrazili na cesty
4. července 2025
Zubní pohotovost v červenci
30. června 2025
OBRAZEM: Letní kino, dernisáž a hasičské odpoledne
23. června 2025
OBRAZEM: Divadlo na zámku, Štístko a Poupěnka a osvěžení v aquaparku
21. června 2025
Školáci ze ZŠ TGM navštívili Vídeň i Sasko