Blansko hostilo mistrovství v go

22. října 2023, ostatní, přečteno: 457×

Na přelomu září a října se v Blansku konalo mistrovství republiky v go (MR). Jde o starobylou strategickou deskovou hru, která nejdéle vzdorovala počítačům a v posledních letech sehrála významnou roli v rozvoji umělé inteligence. Osm finalistů z předchozích kvalifikací se sjelo do Blanska historicky podruhé, neboť první MR se zde konalo před osmi lety.

Jednoznačným vítězem a mistrem pro rok 2023 se stal Lukáš Podpěra s perfektním skóre 7:0. A nejen to, ani v jedné partii nebyl ohrožen ve smyslu, že by si stál jednoznačně hůře. Zvítězil tedy stylem start-cíl bez zaváhání a může si titul užívat plným právem. Je to jeho již šestý mistrovský titul.

V Blansku se konalo mistrovství v go. FOTO: archiv pořadatelů

Stříbrnou medaili vybojoval Jan Prokop, který mimochodem vyhrál první mistrovství v Blansku v roce 2015. Na třetím místě skončil Jan Šimara, který po celý rok hrál ve fantastické formě a vyhrál všechny tři kvalifikační turnaje (podle jeho slov „aby to bylo stoprocentní“). Má na kontě již i titul mistra Evropy, ale ten domácí mu stále uniká. Až na čtvrtém místě skončil obhájce loňského titulu Ondřej Kruml. Tuto čtveřici pak doplnili nebezpeční mladí talenti Jan Šebela, František Čáha a Leon Defer a veterán Petr Cipra, který má titul mistra ještě z doby Československa.

FOTOGALERIE
Blansko hostilo mistrovství v go

Blansko hostilo mistrovství v go. FOTO: archiv pořadatelů

Celkem fotografií:  3

Záštitu nad akcí převzal blanenský starosta Jiří Crha. Organizoval ji místní klub go, který se pravidelně schází každé úterý od 18:00 hodin v čajovně Ulita (u hřiště nad dřevěným kostelíkem), kde také probíhá dětský kroužek a školení. Zájemci jsou srdečně zváni. Aktivity klubu, kromě tohoto mistrovství například i každoroční únorový turnaj a další, jsou sponzorsky podporovány. 

Jaroslav Jiruše, rozhodčí a organizátor

 

   vložil: Michal Záboj, redaktor / tiskové oddělení