Žáci ZŠ Dvorská získali druhé místo v soutěži Postav most!

17. února 2024, ostatní, přečteno: 610×

Špejle – zkusili jste z nich někdy něco postavit? Domeček, nábytek pro panenku či geometrické útvary možná ano. Ale zkusili jste z nich postavit most? Žáci a žákyně ZŠ a MŠ Blansko, Dvorská 26 je již poněkolikáté stavěli jako jediní blanenští zástupci v konkurenci skoro čtyřiceti týmů z Jihomoravského, Zlínského i Pardubického kraje v soutěži Postav most!, konané tentokrát 15. února na už tradičním místě na Masarykově střední škole v Letovicích.

Stavba probíhala ve dvou kategoriích – žáci mohli most postavit předem (překlenutí mezery mezi stoly v délce 100 cm, šířka mostovky 15 cm, váha do 300 g) ze špejlí, lepidla a nitě či provázku, nebo na místě (překlenutí mezery mezi stoly v délce 60 cm, šířka mostovky minimálně 4 cm) ze špejlí, slabých dřevěných hranolků, provázku a papírové pásky.

Tým Proč ne? ze ZŠ Dvorská obsadil druhé místo. FOTO: František Šejnoha

Po hodinách přemýšlení, plánování a usilovné práce ve škole a doma, popřípadě přímo v Letovicích nás čeká zatěžování vytvořených konstrukcí. Na každý z mostů se vždy zavěsí prázdný barel a jeden člen z každého týmu do něj postupně nalévá vodu z předem připravených konví. Honem, ještě most drží, ještě můžeme vodu přilévat. Ještě trochu. A konec, most praskl.

Jeden tým, druhý, třetí… Hotovo. Je odsoutěženo. Teď už jen čekáme na výsledky.

A jak jsme dopadli? Skvěle – v obou kategoriích naši žáci i žákyně opravdu „zamakali“ a výsledkem je nejen úžasné 2. místo týmu Proč ne? v kategorii mostů postavených předem, ale i několikanásobné umístění dalších týmů v první desítce nejlepších účastníků v obou kategoriích. Jsme nadšeni. Následuje společné focení, rozloučení a jedeme domů.

FOTOGALERIE
Žáci ZŠ Dvorská získali druhé místo v soutěži Postav most!

Reprezentanti ZŠ Dvorská stavěli mosty i přímo na místě. FOTO: František Šejnoha

Celkem fotografií:  3

Závěrem bych chtěl poděkovat všem pořadatelům a především dětem z naší školy – jmenovitě týmům DAR, Předem, Čiperky, Proč ne?, Krokouši, 7 pádů Ríši Kleina, Po nás potopa a Radosti života, které se této soutěže zúčastnily a vytvořily opět nejpočetnější výpravu v celé soutěži.

A příště? Určitě jedeme znovu!

František Šejnoha,  ZŠ a MŠ Blansko, Dvorská 26

 

   vložil: Michal Záboj, redaktor / tiskové oddělení