Pyrotechnika

vložil Lenka Tihonová » 1. 1. 2021, 12:54

Dobrý den,jako každý rok v BK jsme stále svědci adventního a silvestrovského obrovského hluku z dělbuchů a petard,a to i v sídlištích ,kde je to tuším hasiči nebo zákonem zakázáno /požáry,poškozená okna,nepořádek/,ve dne i v noci.Už je mi to trapné psát,ale drtivá většina měst v čr,i Brno,má naprostý zákaz pyrotechniky vyjma silvestrovské půlnoci.Do kdy budou otrávení lidé a vyděšená zvířata v BK toto trpět?Proč se to neřeší a policie to nekontroluje a každý rok se na to musí lidé tázat?Díky.


Pavla Komárková, 15. 1. 2021, 15:54

Vážená paní Tihonová,

v Blansku stejně jako na jiných místech ČR platí zákon o pyrotechnice č. 206/2015 Sb., který částečně tuto problematiku řeší (roztřídění do kategorií, možnosti prodeje atp.). Ten například uvádí také to, že odpalování pyroefektů o váze menší než 10 kg výbušniny není považováno za ohňostroj a proto není třeba ho hlásit obecnímu úřadu ani hasičskému záchrannému sboru. Při používání zábavní pyrotechniky je samozřejmě nutné dodržovat i obecné předpisy, jako je například zákon č. 251/2016 Sb., o některých přestupcích. V případě zábavní pyrotechniky by tak mohlo docházet k přestupku proti veřejnému pořádku (rušení nočního klidu, znečišťování veřejného prostranství) nebo proti občanskému soužití (schválnost, hrubé jednání), to už je postižitelné. Obecně ale není možné používání zábavní pyrotechniky v době mezi 6:00 a 22:00 hodin za rušení nočního klidu považovat.

Máte pravdu, že zastupitelé by mohli přijmout novou obecně závaznou vyhlášku, která by použití zábavní pyrotechniky zakazovala úplně. Vzhledem k tomu, že vždy je nutné prokázat konkrétní přestupek spáchaný konkrétní osobou, bylo by ovšem dodržování takovéto vyhlášky jen velice obtížně vymahatelné. Zřejmě i proto zastupitelstvo v minulosti tuto cestu nevolilo a ani v nejbližší době se dle našich informací nechystá jít touto cestou. Co se týká noci z 31. 12. na 1. 1.,  je noční klid obecně závaznou vyhláškou stanoven až od 2:00 hodin, po této hodině letos nebyl zaznamenán žádný přestupek tohoto typu. Na Nový rok se neuskutečnil ani tradiční městský ohňostroj a celkově byla situace i s ohledem na nouzový stav výrazně klidnější než v jiných letech. Chápeme, že pro někoho může být odpalování zábavní pyrotechniky obtěžující, městská policie ale podobné přestupky řeší spíše výjimečně, oznámení v této věci nejsou nijak častá.

...

–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––

V případě dalších dotazů na toto téma mě můžete kontaktovat:

Pavla Komárková, tisková mluvčí
vedoucí odboru vnějších vztahů,
nám. Svobody 32/3, 678 01 Blansko
komarkova@blansko.cz | 516  775  146 | 775  870  792


            aktualizováno: 31. 3. 2020, 12:23 h