Ne-nošení roušky a kontroly

vložil Karel Nový » 10. 1. 2021, 01:02

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, proč kdykoliv přijdu do Zdravé výživy u vláčku nebo bezobalového obchodu vedle nikdy nemá obsluha roušku? Zároveň by mě zajímalo, zda v Blansku někdo kontroluje dodržování platných nařízení nebo je zbytečný se tím zabývat a můžeme roušky odložit všichni. Děkuji za odpověď.


Pavla Komárková, 15. 1. 2021, 16:10

Vážený pane Nový,

kontroly na dodržování opatření v souvislosti s pandemií probíhají ze strany městské policie i PČR v rámci běžného výkonu služby, případně na základě oznámení občanů. Co se týká "nošení roušek", řešili strážníci dosud spíše ojedinělé případy, kdy dotyčný neměl na venkovních veřejně přístupných místech ochranu nosu a úst a zároveň nedodržoval rozestup dva metry. Takové osoby byly strážníky upozorněny, v drtivé většině výzvy uposlechly a vše bylo řešeno domluvou. Pouze v jednom případě byl přestupek byl oznámen správnímu orgánu, kterým je Krajská hygienická stanice, neboť si dotyčný odmítl nasadit roušku z důvodu údajné protiprávnosti opatření. Strážníci jsou vybaveni i pro případy, že dotyčný roušku zapomene nebo ztratí, k dispozici mají nepoužité látkové roušky, které v případě potřeby dotyčnému mohou poskytnout.

Opatření ministerstva zdravotnictví týkající se nošení roušek má stanovenou celou řadu výjimek, je možné, že vámi zmiňovaní pracovníci pod některou z nich spadají. Na městském úřadě evidujeme už celou řadu oznámení přestupku na porušování krizových opatření a těmi se zabýváme. Obecně ale porušení opatření ministerstva zdravotnictví řeší krajské hygienické stanice.

–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––

V případě dalších dotazů na toto téma mě můžete kontaktovat:

Pavla Komárková, tisková mluvčí
odbor vnějších vztahů,
nám. Svobody 32/3, 678 01 Blansko
komarkova@blansko.cz | 516  775  146 | 775  870  792


            aktualizováno: 31. 3. 2020, 12:23 h