Dva víkendy, dvě velké sportovní akce

25. června 2004, sport, přečteno: 5000×

Dva červnové víkendy byly věnovány dvěma velkým sportovním událostem. ASK Blansko uspořádalo nejprve jubilejní X. ročník Mezinárodního půlmaratonu Moravským krasem a hned týden nato XXII. ročník triatlonu s názvem Blanenský plecháč. Pořadatelé mohli být, myslím, spokojeni, neboť počasí jim v obou případech vyšlo na jedničku. Stejně tak účast 139 závodníků v půlmaratonu byla vynikající.

Tento článek byl vydán před více jak rokem.
Informace v něm již nemusí být aktuální.

I letošní ročník odstartovala výstřelem z děla starostka města Blanska PhDr. Jaroslava Králová. Poté, co závodníci zaběhli dvě kola ve městě, jsme nasedli do stařičké Škody Felicie a vydali se společně s kameramanem blanenské TV na trasu závodu.

X. Mezinárodní půlmaraton Moravským krasem X. Mezinárodní půlmaraton Moravským krasem
Závod odstartovala starostka výstřelem z děla.

Nevěřil bych, jak rychlý závod to je. Vyrazili jsme z Blanska směrem k Punkevním jeskyním, kde byla otočka. Naše první zastávka byla u občerstvovací stanice u ředitelství ČKD. Sotva jsme stačili vystoupit z auta, už zde byli první závodníci v čele se závodníkem Olympu Praha Serbessou Mulugetem. První iontové nápoje, pohárky s vodou a namočené houbičky byly rozdány. Za chvilku se válely všude asi 50 metrů po silnici ve směru závodu. Vyfotit a natočit jsme stihli akorát tak čelo závodu a už jsme spěchali k dalšímu občerstvení, tentokrát u rybníka v Punkevním údolí.

„Občerstvovačka“ u rybníka v Punkevním údolí a otočka jen kousek před vchodem do Punkevních jeskyní.

Že se závod běží za plného provozu jsem věděl, ale co všechno to obnáší, jsem poznal až přímo na trase. Ještě že před závodníky jelo auto městské policie a zpomalovalo všechny protijedoucí vozy. Běžci se provozem nějak moc nezaobírají a běží zatáčkami tak, aby měli trasu co nejkratší. To znamená, že auta jedoucí v protisměru musela někdy mezi nimi kličkovat, protože všichni běželi po levé straně. Mezi to všechno se ještě míchal doprovod závodníků na kolech. Ten jel obvykle kousek předem a u občerstvovací stanice hlásil, co který závodník chce, zda namočenou houbičku, iontový nápoj nebo obyčejnou vodu, aby zdržení bylo co nejmenší. Chvílemi mně to připadlo jako jeden obrovský zmatek, ale vše bylo organizačně zvládnuto tak, že nenastal vůbec žádný problém.

Závodníci běželi tak rychle, že jsme první tři na obrátce málem nestihli. Pak už nás čekal jen návrat zpět na náměstí Republiky do prostoru startu a cíle. Uplynula sotva hodina a první závodník vbíhal zpět do Blanska a mířil do cíle. 21,1 km, které půlmaraton měří, zaběhl nejrychleji Mulugeta Serbessa, který dosáhl času 1:08:30. Druhý skončil Ivan Čotov (loni 1. a Serbessa 2.). Na třetím místě skončil opět Jiří Wallenfels. V kategorii žen zvítězila Zdeňka Komárková z Olešnice (celkově 58.) Druhá byla Milada Barešová z oddílu Bambas Skalice a třetí skončila Jiřina Kociánová z VSK VUT Brno. Z domácích byl nejlepší 15. Miroslav Havlík z Triangle Tri Team Rájec-Jestřebí.

X. Mezinárodní půlmaraton Moravským krasem
Starostka města Blanska předává ceny deseti nejrychlejším běžcům v absolutním pořadí.

O týden později se konal XXII. ročník triatlonu „Blanenský plecháč“.

Podle Pravidel Českého svazu triatlonu je triatlon sport, ve kterém závodník absolvuje plaveckou, cyklistickou a běžeckou část v uvedeném pořadí s průběžným měřením času od startu plavání do cíle běhu. Triatlon dělíme podle vzdáleností jednotlivých disciplín, které musí závodník absolvovat.

XXII. Blanenský plecháč — sprinttriatlon XXII. Blanenský plecháč — sprinttriatlon

Letos byl Blanenský plecháč poprvé změněn na Sprinttriatlon, což znamená, že se plavalo 0,6 km, na kole závodníci museli ujet 24 km a na závěr běželi 6 km. Díky této změně proběhlo vše rychle a za hodinu bylo „vymalováno“. Startovalo se v 11.00 hodin v Rekreační oblasti Palava, kde absolvovali všichni závodníci 600 m ve vodě, poté seběhli z hráze dolů na parkoviště, za běhu se svlékali z neoprenu a pak už nasedali na kola, která zde měli připravena.

Do cíle dobíhají vlevo 1. Vladimír Pospíchal, vpravo 2. Tomáš Dražil.
Všechna fota: S. Mrázek

Cíl nejen cyklistické části byl u haly ASK. Sem dorazili první závodníci již kolem 11. hodiny a 40. minuty. Opět je čekalo rychlé přezouvání a pak už jen běžecká trať podél Svitavy směrem k Dolní Lhotě. Chvíli po 12. hodině byl v cíli první závodník. V čase 1:04.12 doběhl Vladimír Pospíchal z Olympu Brno. Na druhém místě pak skončil Tomáš Dražil rovněž z Olympu Brno (1:04.47) a na třetím Miroslav Podborský z Cyklo Pavka Brno (1:05.37).