Získala nominaci na Cenu Jindřicha Chalupeckého
2. února 2010, cestovní ruch, přečteno: 3916×
Do úzkého výběru pěti finalistů nominovaných na Cenu Jindřicha Chalupeckého se loni dostala vedoucí Galerie města Blanska Petra Herotová.
Tento článek byl vydán před více jak rokem.
Informace v něm již nemusí být aktuální.
Petra Herotová (*1980) je kromě kurátorky blanenské galerie také výtvarnicí. Jejími základními uměleckými prostředky jsou kresba a video. Jejich prostřednictvím zkoumá významy osobní identity. Formy konceptuálního umění aplikuje na všední, zdánlivě banální témata, jakými jsou rodinné hierarchie nebo smysl fyzické práce v postindustriální době.
Petra Herotová
Do soutěže se může umělec buď sám přihlásit, nebo ho někdo nominuje – nějaký kurátor nebo teoretik. Pět finalistů bylo vybráno z celkem 49 nominovaných. Mezi nimi i Petra Herotová. „Znamenalo to pro mě na sobě hodně zapracovat a vytvořit si dokumentaci svojí tvorby, ale na druhou stranu to pro mě byl také určitě velký úspěch. Měla jsem z toho velkou radost a snažila se z toho vytěžit maximum,“ hodnotí svoji účast s odstupem času Petra Herotová.
Projekt přihlášený do finále nazvala „Petra Herotová“. Jednalo se o výtvarně řešený dokument o jmenovkyni Petře Herotové, kterou sama našla.
Historie ceny sahá do roku 1990, v roce 2009 se tedy uskutečnil jubilejní 20. ročník. Z iniciativy spisovatele a dramatika Václava Havla, básníka a výtvarníka Jiřího Koláře a malíře Theodora Pištěka byla tehdy vyhlášena ke každoročnímu opakování prestižní soutěž mladých umělců – výtvarníků do 35 let, jejíž vítěz získává Cenu Jindřicha Chalupeckého. Jméno filozofa a výtvarného i literárního kritika je zásluhou jeho celoživotní činnosti a principiálních postojů spjato s prosazováním svobody myšlení a projevu jako základního předpokladu bytí umění.
Petra Herotová vystavovala po boku Jiřího Skály, Tomáše Džadoně, umělecké dvojice tvořené Jiřím Frantou a Davidem Böhmem a po boku Aleny Kotzmannové. „Všechno jsou to v podstatě moji kolegové, které znám z dob studií,“ říká Petra Herotová a doplňuje, že výstava prací finalistů skončila v Praze lednu tohoto roku. Jiná společná výstava v plánu není. Zájemci však mohou získat katalog, který podrobně dokumentuje vystavená díla.
Jiří Skála a Alena Kotzmanová mají za sebou už několik nominací a právě Jiřímu Skálovi to v posledním ročníku vyšlo a stal se laureátem. Získal tak finance na svůj další umělecký rozvoj, šestitýdenní stipendijní pobyt v New Yorku a finance na realizaci výstavy, projektu nebo katalogu.
Na dotaz, zda to zkusí tento rok zase, odpovídá Petra Herotová: „Kdybych byla nominovaná, asi bych této šance využila, ale sama pro tento rok návrat do soutěže neplánuji. Možná v budoucnu.“
Další články v kategorii „cestovní ruch“
10. ledna 2023
Skončená sezóna jeskyní byla lepší než dvě covidové. Krasové podzemí zve turisty i v zimě
15. listopadu 2022
Blansko ožije tradičním festivalem Rajbas
20. října 2022
Blansko se představuje na veletrhu cestovního ruchu Regiontour
17. července 2022
Medvěd Bruno provede děti jeskyní Výpustek
9. července 2022
Podpořte Informační kancelář Blanka v anketě o oblíbené infocentrum roku
31. května 2022
Cestování Krasobusem přinese slevy a zvýhodnění
5. března 2022
Turisté letos opět zahájí sezonu pokusem o nový rekord
9. února 2022
Výpustek otevírá zbrusu novou zážitkovou trasu Za tajemstvím jeskyně
16. listopadu 2021
Po roční pauze se letos v Blansku opět uskuteční festival Rajbas
9. září 2021
Ve Dnech evropského dědictví budou zdarma přístupné památky. Návštěvníkům se otevře i půda blanenské radnice