Blansko ocenilo nejlepší sportovce za rok 2019

26. ledna 2020, sport, přečteno: 3669×

Zástupci nejrůznějších sportovních oddílů i příznivci sportu se sešli na Sportovním plese pořádaném ASK Blansko. Klub zde hodnotil uplynulý rok a slušně zaplněný sál Dělnického domu mohl v sobotu 25. ledna večer sledovat také vyhlášení ankety o nejlepší sportovce Blanska.

Jako tradičně se i letos vyhlašovali ti nej celkem ve třech kategoriích. Nejprve byly ohodnoceny sportovní kolektivy, následně jednotlivci a na závěr byla vyhlášena  osobnost blanenského sportu. Ve všech kategoriích se oceňovalo bez udání pořadí.

Právě ocenění v kategorii kolektivů se postarali o jedno malé překvapení loňského roku. Ocenění si totiž převzali baseballisté Olympie Blansko U9, kteří se loni na domácím hřišti stali mistry ČR ve své kategorii. „Jedná se skutečně o skvělý sportovní kolektiv nejen nejvyššími možnými dosaženými sportovními úspěchy, ale také týmovým duchem, disciplínou a morálkou. Blansku dělá tento tým pod vedením trenérů Jaroslava Krejčíře a Marka Novotného skutečně čest,“ komentoval jejich ocenění Karel Ťoupek, moderátor večera.

Mezi kolektivy byl oceněn také fotbalový tým FK Blansko, který v uplynulém roce velice slušně reprezentoval město, když se po postupu z divize prezentoval perfektními výkony i v Moravskoslezské fotbalové lize a po podzimní části má nakročeno k postupu do Fortuna národní ligy. „Moc si toho ocenění vážíme, jsme rádi, že můžeme divákům v Blansku dělat radost. Musíme však poděkovat lidem, kteří nám to umožňují, jako je třeba pan Merta (hlavní sponzor klubu, pozn. red.) nebo pan předseda Jiří Crha,“ řekl Dan Přerovský, fotbalista FK Blansko.

V kategorii jednotlivců Sportovní komise vybrala celkem pět laureátů. Jako první byl starostou Jiřím Crhou a místostarostou Ivo Polákem oceněn Milan Kučera, blanenský plavec, který v minulém roce získal na Mistrovství ČR tři medaile, stříbrnou a dvě bronzové, a Blansko úspěšně reprezentoval také s českou juniorskou reprezentací na mezinárodních závodech olympijských juniorských nadějí v polské Osvětimi, kde přispěl k zisku konečné bronzové medaile. Milan Kučera se stal zároveň teprve druhým plavcem, který si odnesl toto ocenění města Blanska.

Jako druhá si cenu převzala Veronika Jakusidisová, mistryně Moravy a Slezska ve skoku do výšky a majitelka druhého a třetího místa z Mistrovství ČR v běhu na 300 metrů. Stříbro získala v halovém závodě, bronz na venkovní trati.

Třetím, kdo si od vedení města převzal ocenění, byl kuželkář Karel Pařil, jenž na Mistrovství Evropy zrakově postižených v Záhřebu získal titul mistra Evropy. V českém poháru slabozrakých, v dlouhodobé soutěži, získal první místo. A navíc dokázal ovládnout podorlickou ligu v Ústí nad Orlicí, Memoriál Josefa Habřiny v Blansku a také celostátní kuželkářský Slavia Cup v Praze. „Stručně řečeno, kde se zúčastnil, tam zvítězil,“ trefně okomentoval Karel Ťoupek výkony tohoto kuželkáře.

Druhou ženou, která si přebrala ocenění v kategorii jednotlivců, se stala Jana Kakáčová. Absolutní vítězka seriálu závodů Horská výzva 2019 v kategorii dogtrekking ženy se psem Carl Lewis na tratích 40 km je také několikanásobnou vítězkou závodů seriálu dogmaratonů ČR na tratích 40 až 50 km. Mimo jiné získala také titul mistryně ČR v ultramaratonu 2019 na Máchově jezeře.

Kategorii jednotlivců uzavřel tradiční účastník ankety blanenských sportovců Václav Kolář, mistr Evropy v biketrialu za rok 2019 a zároveň mistr České Republiky v biketrialu.

Kategorii osobností v letošním roce ovládla Dagmar Kuncová, dlouholetá trenérka a předsedkyně oddílu plavání TJ ASK Blansko, která byla u plaveckých začátků řady pozdějších reprezentantů ČR.

Závěr ceremoniálu patřil už tradičně starostovi města Blanska Jiřímu Crhovi, který uzavřel oficiální část večera a po předání ocenění zahájil hudební a taneční část programu Sportovního plesu.