Tip na výlet: Ze Šošůvky do holštejnských lesů a zpět
6. června 2020, cestovní ruch, přečteno: 1584×
Další výlet vás přivede na hrad, do jeskyně, k propadání potoka, za zvířátky a navíc si ještě můžete dát něco dobrého na zub! Nenáročná trasa je vhodná i pro děti, měří cca 6,5 kilometru a včetně zastávek ji zvládnete zhruba za tři hodiny.
Na výlet vyrazte ze Šošůvky od místního zatopeného lomu, který je v letních měsících oblíbeným místem na koupání. V bezprostřední blízkosti lomu se nachází Helišova skála, nejvyšší bod Moravského krasu (613 m n. m.), odkud je krásný výhled do okolní krajiny a na kapli sv. Václava a Anežky v Šošůvce. Od lomu sejděte polní cestou k červené turistické trase, která vede mezi poli a loukami až do Holštejna.
Na skále u Holštejna stojí zřícenina hradu.
Pod vysokým skalním masivem, na kterém se dodnes nachází zřícenina hradu Holštejna, najdete jeskyni Hladomornu (někdy též nazývanou Lidomorna). Jak už její název napovídá, v minulosti opravdu sloužila jako hradní hladomorna, kam z nádvoří hradu házeli provinilce. Dnes do jeskyně můžete vstoupit na vlastní nebezpečí a při světle baterky obdivovat její dóm, vysoký okolo 17 metrů.
Pod zříceninou hradu najdete jeskyni Hladomornu.
Červená turistická trasa vás následně zavede i ke zřícenině hradu. Na vrcholu vápencového ostrohu najdete zbytky zdí i hradeb a potěší vás krásný výhled na rozkvetlé holštejnské louky i obec samotnou. Hrad byl založen roku 1278 Hartmanem z Ceblovic, byl v držení několika rodů a od roku 1531 se uvádí jako pustý.
Hrad připomínají zbytky zdiva.
Sejděte od hradu do údolí potoka Bílá voda, kde pod nově postaveným holštejnským mostem mizí potok pod zemí v nejmohutnějším ponoru Moravského krasu v propadání Nová Rasovna. Jeskyně je součástí Amatérské jeskyně, nejdelšího jeskynního systému v ČR. Podél červené turistické trasy můžete následně pozorovat i další z typických krasových jevů, Wanklův závrt v blízkosti silnice na Ostrov u Macochy nebo pak speleologické vstupy do jeskyní Piková dáma nebo Spirálka.
Silniční most nad propadáním Nová Rasovna.
Červená stezka ústí u silnice u Kalvodova kříže. Buď můžete pokračovat po silnici okolo vápenky Malá Dohoda, nebo přejděte silnici, vystoupejte na Ostrovskou plošinu a odsud se vydejte polní cestou vpravo, až opět dojdete k silnici. Úzká asfaltka vás pak přivede zpět do Šošůvky. Pokud budete mít štěstí, narazíte po cestě na stádo volně se pasoucích krav.
Z Helišovy skály se nabízí výhled do krajiny.
Výlet můžete zakončit na kozí farmě u Sedláků, kde zejména děti potěší výběh s kůzlátky. Určitě ochutnejte místní sýry, jogurty nebo kozí mléko – tyto produkty nesou značku certifikovaných regionálních výrobků z Moravského krasu.
Na kozí farmě u Sedláků v Šošůvce děti potěší výběh s kůzlátky. FOTA Martina Hejčová
Doufáme, že se vám výlet bude líbit! Budeme rádi, když nám zašlete fotografie z vašeho putování, rádi je zveřejníme na facebookovém profilu naší informační kanceláře Blanka.
Martina Hejčová
vložil: Michal Záboj, redaktor / odbor vnějších vztahů
Další články v kategorii „cestovní ruch“
16. ledna 2021
Umělé květiny z Olešnice se vyvážejí do celého světa. Počátky výroby sahají do roku 1869
2. ledna 2021
Značka podtrhuje naše spojení s regionem, kde žijeme, říká farmář Jan Sedlák
17. prosince 2020
Vánoční dárky můžete pořídit také v informační kanceláři Blanka
22. listopadu 2020
Krmivo pro zvířata máme z luk v Moravském krasu, říká farmářka
7. listopadu 2020
Vítání svatého Martina v Blansku je certifikovaným zážitkem z Moravského krasu
25. října 2020
V Otinovsi zpracovávají mléko z Moravského krasu, sýr Niva se tam vyrábí od roku 1963
11. října 2020
Jedovnický kapr dorůstá na přirozené stravě, výlov Olšovce se plánuje na začátek listopadu
10. října 2020
Tip na výlet: Srdcem Moravského krasu, ze Skalního mlýna k Macoše a Punkevním jeskyním
29. září 2020
Svatební koláče ve Sloupu pečou podle sto let starého receptu
27. září 2020
Tip na výlet: Nedaleko Obory objevíte pískovcové sochy a oceníte výhled z rozhledny