Býčí skála vydala nová svědectví. Vědci doplní nálezy Jindřicha Wankla
28. července 2020, kultura, přečteno: 2096×
Dvoutýdenní bádání v jeskyni Býčí skála nyní ukončil výzkumný tým složený z badatelů Palackého univerzity v Olomouci a Univerzity Karlovy v Praze. Ten provedl dlouho plánovaný revizní výzkum naleziště v Předsíni Býčí skály. Jeho cílem bylo především ověřit a doplnit závěry výzkumu Jindřicha Wankela z roku 1872, jednoho z průkopníků archeologického bádání v Moravském krasu a zakladatele moravské paleontologie. Nové nálezy už zkoumají odborníci.
„Otevřeli jsme celkem čtyři sondy, první dvě ale končily ve dvaceticentimetrové hloubce betonovou deskou. Teprve sondy číslo 3 a 4, které byly prokopány do hloubky 1,5 metru, nabídly zajímavá pozorování. Díky metodě plavení sedimentů jsme například získali drobnější nálezy, které v roce 1872 unikly pozornosti tehdejších kopáčů, lidské a zvířecí kosti, drobné fragmenty z dílů vozů, keramické přesleny, jantarové korálky, fragment skla, zlomky dřevěných desek, zbytky potravy z nádob, plsť a kůže a především velké množství obilovin,“ vyjmenoval vedoucí výzkumného týmu Martin Golec.
Nové nálezy vydaly archeologické sondy v Předsíni Býčí skály. FOTO: Muzeum Blanenska
Wankel se svými objevy proslavil už v 50. a 60. letech 19. století, když zmapoval řadu jeskyní Moravského krasu, včetně jeskyně Pekárna nebo propasti Macocha. Světového věhlasu dosáhl objevem velkého pohřebiště právě v Býčí skále, čtyř desítek koster mladých žen, kosterních pozůstatků koní, šperků, látek a dalších nálezů včetně vybavené dílny na zpracování kovů.
Archeologické nálezy se stanou součástí sbírky Muzea Blanenska, nyní je zkoumají experti. FOTO: Muzeum Blanenska
Na Wanklovy nálezy výzkumníci navázali i nyní. Na dně sondy v Předsíni Býčí skály totiž obnažili kůlovou jámu se zachovalým dřevěným kůlem, obdobným, jaký Wankel nalezl už v roce 1872 uprostřed většího žároviště. „Nelze vyloučit, že součástí jeskynní svatyně s pohřby elit stály dřevěné a kamenné konstrukce, nejspíše hrobové komory, známé jako „domy mrtvých“,“ přiblížil Golec.
Součástí pohřebiště mohly být kamenné a dřevěné konstrukce sloužící jako „domy mrtvých“. Podobnou jámu s dřevěným kůlem jako nynější výzkumníci odhalil i Jindřich Wankel v roce 1872. FOTO: Muzeum Blanenska
Jeho tým prověřoval také Wanklovy závěry týkající se profilu jeskyně a jednotlivých vrstev, které Wankel při popisu výzkumů v letech 1869 a 1872 určil. Snahou týmu bylo získat vzorky z jednotlivých vrstev Wanklova profilu, které by bylo možné blíže analyzovat a tím pádem lépe interpretovat. „Kompletní revize profilu potvrdila, že „otec moravské prehistorie“ Jindřich Wankel se nemýlil. Jeho vrstvy A, B, C, D a E dle nových poznatků skutečně existují a odpovídají jeho dobovým popisům,“ doplnil Martin Golec.
Patronem výzkumníků z Palackého univerzity v Olomouci a Univerzity Karlovy v Praze bylo i Muzeum Blanenska. FOTO: Muzeum Blanenska
Objevené vzorky nyní výzkumníci předali odborníkům k podrobnému zkoumání. „Čeká se, jaké nové informace přinese odborné posouzení nálezů, vzorky teď odborníci podrobí analýzám z oboru dendrochronologie, geologie a řady dalších. O závěry nebudou ochuzeni ani obyvatelé Blanska, archeologické nálezy se stanou součástí muzejní sbírky," uvedla Pavlína Komínková, ředitelka Muzea Blanenska, které se v rámci výzkumu Předsíně Býčí skály stalo partnerem obou univerzit.
vložil: Pavla Komárková, tisková mluvčí / odbor vnějších vztahů
Další články v kategorii „kultura“
16. dubna 2021
V knihovně se opět sbírají staré mobilní telefony
4. dubna 2021
Galerie přichází s originálním návodem na upotřebení jara
3. dubna 2021
Za zavřenou bránou muzea vzniká nová stálá expozice
31. března 2021
Knihovníci doplnili regály s literaturou v Senior centru a v domě s pečovatelskou službou
25. března 2021
Muzeum Blanenska: Výstava Šachové příběhy bude! Necháme se překvapit, jestli on-line nebo naživo
24. března 2021
Městská knihovna loni zakoupila více než dva tisíce nových knih
20. března 2021
Blanenské kino chystá ke stému výročí filmový dokument, výstavu fotek nebo prohlídky zázemí
17. března 2021
Centrum města oživí Velikonoční cesta. Návštěvníky čeká sváteční výzdoba i soutěž
13. března 2021
Blansko a jeho proměny – střed města mění svou tvář
10. března 2021
Blansko má svého Knihožrouta. Čtenáři do něj mohou vracet výpůjčky z místní knihovny