Český volejbal oslaví sto let. Blanenští hráčí už vyhlížejí tréninky a soutěže

17. dubna 2021, sport, přečteno: 590×

Významné jubileum letos oslaví český volejbal. Právě v roce 1921 byla pod hlavičkou YMCA založena volejbalová sekce, o dva roky později pak československý svaz. Celostátní oslavy jsou naplánovány do třech lokalit se čtyřmi vrcholy, kde se budou prolínat sportovní události.

V Praze je to mezinárodní beachvolejbalový turnaj Prague beach open 2* a Golden European League žen. V červnu je zase na programu prestižní J&T Ostrava beach open 4*, který bude také kvalifikačním turnajem na olympijské hry v Tokiu. V srpnu se pak odehraje Brno beach open 2* a vrcholem bude v září Mistrovství Evropy mužů v Ostravě, samozřejmě s českým týmem.

Blanenští volejbalisté. FOTO: archiv klubu

Také v Blansku funguje volejbalový oddíl mládeže, pod hlavičkou ASK Blansko. Svoji činnost zahájil v roce 2012 a od té doby se zúčastnil celé řady mládežnických volejbalových akcí. Mezi největší úspěchy lze zařadit vítězství družstva žákyň na Velké ceně Brna v roce 2015 nebo umístnění naší trojice v první desítce barevného minivolejbalu. Kromě práce s mládeží pořádáme pravidelně také oblíbené turnaje pro neregistrované volejbalisty.

Bohužel kvůli vládním opatření je chod oddílu již více než rok utlumený.  V minulém roce jsme v podstatě sezónu ani pořádně nestihli zahájit, absolvovali jsme pouze měsíc  a půl tréninků a sportoviště se uzavřela. Stihli jsme několik přátelských utkání s kluby v okolí a také jsme  společně navštívili utkání naší volejbalové reprezentace na ME juniorů v Kuřimi. Zúčastnili jsme se turnaje, který pořádal Orel Blansko, ve kterém se nám podařilo zvítězit. Také jsme se zapojili do vydařené akce Zažít Blansko jinak.

Blanenští volejbalisté. FOTO: archiv klubu

V této zvláštní době jsme s naprostou většinou členů oddílu stále v kontaktu, bohužel pouze přes sociální sítě, společné sportování samozřejmě všem určitě chybí. Naposledy jsme se na palubovce viděli v polovině prosince. Posíláme si proto tipy na individuální tréninkové jednotky, metodická videa nebo třeba sestřihy různých volejbalových utkání. Věřím, že úbytek našich členů po covidu bude minimální a ihned, jak to bude možné, se sejdeme na hřišti a zahájíme pravidelnou činnost.

Naopak, třeba bude po dlouhé pauze po sportování mezi mládeží větší poptávka a našich členů ještě přibude. Už v září se nám podařilo v rámci náboru přijmout nové volejbalové naděje a zajistit pro ně i kvalifikovaného trenéra. Na jaře letošního roku se navíc  po dlouhých letech měly rozběhnout okresní volejbalové soutěže mládeže v kategoriích žákovské a kadetské. Jedná se o turnajový způsob dlouhodobé soutěže, kterou náš oddíl ASK měl v rámci okresu  zaštiťovat. Osobně se domnívám, že minimálně venkovní aktivity a především u mládeže, nemusely být takovým způsobem striktně zakázány.

Blanenské volejbalistky. FOTO: archiv klubu

Jakmile bude zase možné zahájit sportování, co nejdéle hodláme využívat venkovní  sportoviště, jakmile nás počasí zažene pod střechu, může nastat problém. Sportovní hala na Údolní pravděpodobně nebude k dispozici vzhledem k umístnění očkovacího centra. Doufám, že se nám ve spolupráci s městem podaří najít dočasné  náhradní prostory v některé z blanenských škol. Věříme, že na podzim bude nový ročník všech volejbalových soutěží řádně rozehrán a věci nejen ve sportu se vrátí do normálních časů.

MS

 

   vložil: Michal Záboj, redaktor / odbor vnějších vztahů

Sdílet odkaz na: Facebook Twitter