Z mistrovství světa v závodech Spartan Race si devatenáctiletý Richard Ruml přivezl bronz

7. prosince 2023, sport, přečteno: 940×

Improvizované tréninkové hřiště si devatenáctiletý Richard Ruml z Obůrky postavil s tatínkem svépomocí doma na zahradě. Šplh trénuje na laně zavěšeném na třešni, běhat chodí k rozhledně ve Veselici nebo do žlebů Moravského krasu. Výsledky by mu ale mnozí mohli závidět, v závodech Spartan Race je České republice ve své kategorii na špici. Na světovém šampionátu v Řecku našel v sérii závodů, v nichž poměřoval síly i s o pět let staršími borci, jen dva přemožitele a v celkovém pořadí získal bronz.

Listopadové mistrovství světa v řecké Spartě bylo pro Richarda Rumla z Obůrky vyvrcholením úspěšné sezóny. Na závody, kde nechyběli borci ze 68 zemí, se kvalifikoval díky umístění v závodech po České republice, ve kterých skončil vždy první, nejhůře druhý.

Spartan Race přitom není jen o běhání. Jeden z nejpopulárnějších překážkových závodů na světě totiž běh kombinuje se zdolávání překážek. Závodníci musejí přelézat horolezecké stěny, ručkovat na vysutých konstrukcích, lanech i opičích dráhách, plavat, házet oštěpem, přenášet pneumatiky i těžká závaží a podobně. Běží se v náročném terénu a za jakéhokoliv počasí.

„Ve Spartě jsem běžel vlastně tři závody ve třech dnech po sobě. Nejkratší Sprint byl na osm kilometrů a na trati bylo 20 překážek, v závodě Super na 13 kilometrů bylo 25 překážek, nejtěžší Beast byl dlouhý 26 kilometrů a zdolat jsme museli tři desítky překážek. Dvě třetiny závodu nám navíc propršely, bylo to hodně náročné, hlavně překážka, kde jsme na krku přenášeli lodní řetězy, nebo když jsem měl padesátikilogramové závaží přenášet korytem řeky, kde bylo po kolena vody,“ popisuje devatenáctiletý Richard Ruml.

Mladík, který se tréninku věnuje celoročně zhruba šestkrát týdně, se v konkurenci neztratil. V závodě Sprint získal dokonce stříbro, celkově mezi těmi, kteří absolvovali všechny tři závody, skončil v kategorii 18 až 24 let třetí.

„Ne všichni zvládnou běžet a hlavně dokončit tři závody po sobě. Je to hodně o síle a vytrvalosti, ale také o načasování. Běží se s hromadným startem, záleží, jak rychle zvládnete překážku bez chyby, abyste se vyhnuli penalizaci, ale také kdy k překážce doběhnete a jak dlouho čekáte ve frontě, než přijdete na řadu,“ doplňuje otec mladého závodníka Richard Ruml starší, profesionální hasič, který syna při běžeckých trénincích často doprovází na kole.

FOTOGALERIE
Ruml

Richardu Rumlovi za reprezentaci města osobně poděkoval starosta města, Jiří Crha. Setkání se účastnil také otec Richard Ruml starší. FOTO: Pavla Komárková

Richardu Rumlovi za reprezentaci města osobně poděkoval starosta města, Jiří Crha. Setkání se účastnil také otec Richard Ruml starší. Mladý vytrvalec se pochlubil sbírkou medailí i záběry z náročných závodů. FOTO: Pavla Komárková

Richard Ruml z Obůrky slaví sportovní úspěchy nejen doma, ale i v zahraničí. V listopadu vybojoval 3. místo v kategorii muži 18 - 24 roků na Mistrovství Světa Spartan Race v řeckém městě Sparta. FOTO: archiv Richarda Rumla

. . . a další . . .

Celkem fotografií:  10

Za úspěšnou reprezentaci města devatenáctiletému středoškolákovi poděkoval osobně starosta Blanska Jiří Crha. Blanenští radní pro něj na svém prosincovém zasedání také schválili individuální dotaci ve výši 15 tisíc korun, kterou mladý závodník použije na úhradu startovného a dopravu do Řecka.

„Děkuji vám za to, že tak úspěšně reprezentujete Blansko, a samozřejmě gratuluji k takovému úspěchu, jakým bronz z mistrovství světa určitě je. Do detailů závodů Spartan Race jsem dosud nepronikl, díky setkání s vámi jsem si zase o něco rozšířil obzory,“ poděkoval starosta Jiří Crha.

Richard Ruml se po setkání s ním vydal rovnou na trénink. Po čtrnáctidenní pauze už totiž zahájil zimní přípravu na novou sezónu. Ta zahrnuje sprinty i běh na delší tratě, jízdu na kole, posilování i plavání. Tréninkový plán mu od ledna sestavuje trenérka, podporu ale zajišťuje celá rodina, otec i přítelkyně se dokonce sami vydávají na tratě Spartan Race závodů, zatímco Richard Ruml závodí spolu s dalšími amatéry v Age group kategorii, jeho doprovod zkouší nástrahy trati v kategorii Open. Konstrukci na šplh i ručkování, kterou si svařili doma na zahradě, lano zavěšené na třešni i bazén, který přibyl během covidu, tak využívají všichni.

„Nejbližší závody budou v únoru v Hradci nad Moravicí, v květnu bude Brno a průběžně další. Uvidím ale, jak se mi to podaří skloubit se školou, zvládnout musím hlavně maturitu,“ plánuje devatenáctiletý student oboru autotronik na Střední škole André Citroëna v Boskovicích.

vložil: Pavla Komárková, vedoucí oddělení / tiskové oddělení