Fotografie občanů pomohly při vyšetřování požáru

5. září 2006, ostatní, přečteno: 4746×

Mám vždy mrazivý pocit, když slyším klakson požárního auta rychle jedoucího k zásahu. Známý zvuk neznamená pohodu, ale předznamenává škodu. Tu se snaží co nejvíce zmenšit hasiči a jejich snahou je také co nejvíce hodnot uchránit. Mužem, který je u každého požáru, je komisař PO na úseku zjišťování příčin vzniku požárů Hasičského záchranného sboru Jihomoravského kraje – územního odboru Blansko, kpt. Antonín Pivoňka. S ním jsem si na téma požárů povídal.

Tento článek byl vydán před více jak rokem.
Informace v něm již nemusí být aktuální.

Samozřejmě mne zajímalo, je-li známa příčina nedávného velkého požáru na Písečné?
K tomu kpt. A. Pivoňka řekl: „K požáru domu na Písečné jsme měli přizvaného i experta. Příčinou požáru byla skrytá závada na elektroinstalaci v konstrukci bytového jádra. Při tomto požáru vznikla škoda zhruba 2,7 milionu korun, uchráněny byly hodnoty ve výši čtyř milionů.“

Přesto, že hasiči odvedli výbornou práci standardním postupem, našli se „znalci“, kteří
se nevybíravě o jejich práci vyjadřovali, vytýkali neprofesionální přístup (již podle toho lze soudit, že kritizovali jistě „odborníci“). Avšak v prospěch hasičů mluví přímo dokonalá dokumentace, kterou pořizovali i občané, co požár fotografovali, aniž to tušili.

„Hasiči byli na místě velmi rychle,“ vrací se k případu kpt. Pivoňka,“ byli přizváni k požáru bytového jádra. Než se však do bytu, kde hořelo, dostali, byl již oheň doslova na střeše. A k hašení takového požáru je potřeba jiná technika než pro bytové jádro.“

Díváme se na řadu obrázků, které pocházejí od obyvatel sídliště. Jak lidé při vyšetřování požárů spolupracují?

„Lidé se dost bojí něco říci. Asi mají strach, že někoho udají. Opravdu jsme však vděční, ale i policie, s kterou obvykle spolupracujeme, za každou pomoc, která může něco objasnit.“

Zdá se však, že v případě Písečné byla situace jiná.

„Ano, tam moc pomohly fotografie, z nichž se dá vydedukovat, jak se oheň šířil, jak rychle se dostal na střechu a proč se tam dostal. To všechno jsem poznal z fotek, které někteří občané ochotně poskytli nebo dali na internet. Když snímky poskládám, rozfázuji, tak zjistím, kde začalo hořet, jak rychle, zjistím příjezd naší techniky. Jsou to pro nás velice cenné údaje, jsme vděční za každou fotku, ale třeba i za to, když nám někdo řekne, jaké bylo zabarvení kouře, jaké byly příznaky, jaký byl v místě požáru pohyb osob. To jsou kousky do mozaiky, z které skládáme jako puzzle konečný výsledek vyšetřování.“

Prožili jsme poměrně řadu tropických dnů. Projevily se nějak v požární statistice?

„Samozřejmě, v červenci prudce vzrostl počet požárů. Bylo jich v okrese, který sledujeme, 26.“

Horké dny provázely bouřky, k nim patří blesky, nebezpečná příčina požárů.
Byly takové?

„Byly dva. Poprvé blesk zapálil 8. července v 9.36 h rodinný domek v Lysicích. Na
domku sice byl hromosvod, do kterého také uhodilo, ale část výboje se dostala po střešní konstrukci na půdu a tam zapálila tepelnou izolaci expanzní nádrže. Blesk je prevít a ani hromosvod před ním stoprocentně nemusí ochránit. Hromosvod dává naději, že následky úderu blesku jsou minimalizovány.“

A druhý případ?

„Ten se stal ve stejný den asi o hodinu později v Ostrově u Macochy, kde blesk uhodil do střešního okna novostavby.“

Byl snad nějaký jiný požár v oblasti Blanska s jinou příčinou, vhodný zaznamenání?

„Požár chaty na Češkovicích, který vznikl také od závady na elektrické instalaci. Došlo
k němu 12. 7., škoda je asi 400.000 Kč, uchráněny byly hodnoty za 200.000 Kč.“

Znovu závada na elektrické instalaci. Je nějaká povinnost revizí i pro soukromé osoby?

„Soukromé osoby by si měly nechat udělat revizi elektrického vedení v běžném prostředí jednou za pět let. Ale ani sebelepší revize nemusí skrytou závadu objevit. Přesto jsou však revize na místě a potřebné. Revize by měla být i po každém zásahu do elektrické instalace.“

Napadá mne, co nejrůznější elektrospotřebiče. Někdy už svou cenou nevzbuzující přílišnou důvěryhodnost? Nejsou nebezpečné z pohledu hasiče?

„Nebezpečné? Určitě cena odpovídá kvalitě, tzn. čím levněji koupím, tím víc musím
počítat s tím, že materiál nebude nic moc. V každém případě bych si měl zkontrolovat,
prošel-li výrobek zkušebnou, má-li značku a je-li schválen u nás. Měl bych dostat doklady vč. prohlášení o shodě. Pokud doklady nedostanu, tak je problematické spotřebič používat, protože může nejen zapálit, hořet, ale i třeba zabít.“

Budete-li snad někdy u požáru a uvidíte tam muže, který se pozorně dívá, sem tam na
něco zeptá, bedlivě pozoruje, co se děje, pak to možná bude kpt. Antonín Pivoňka, s nímž si povídal a jemuž poděkoval