Úspěchy ZŠ Dvorské v zeměpisné olympiádě

5. dubna 2014, ostatní, přečteno: 1870×

Koncem února si na gymnáziu v Rájci dali dostaveníčko nejlepší studenti zeměpisu na okrese Blansko. Své zastoupení, v nejmladší kategorii, zde měla i ZŠ Dvorská.

Tento článek byl vydán před více jak rokem.
Informace v něm již nemusí být aktuální.

Právě Jiří Kalvoda z 6.  třídy úderem deváté hodiny usedl do školní lavice, aby celé tři hodiny společně s ostatními „kolegy“ řešil náročné otázky zeměpisné olympiády. Okresní kolo této soutěže se skládalo ze tří dílčích částí: práce s atlasem, znalostní test bez atlasu a praktická část, která často představovala práci s topografickou nebo turistickou mapou a další mapové aplikace.

V první disciplíně „geografického trojboje“ Jirka naprosto suverénně vyhrál nad ostatními a získal plný počet bodů. V druhé části opět prokázal, že ve znalostech ze zeměpisu nemá na okrese konkurenci. Třetí, praktická část, bohužel měla s praxí pramálo společného, a tak naše příprava v tomto ohledu přišla trošku vniveč. I přes to Jirka udělal v této části maximum. V celkovém součtu bodů za jednotlivé dílčí části olympiády Jirka naprosto deklasoval ostatní kolegy ziskem 75 bodů! Jen pro srovnání žákyně na druhém místě získal 58 bodů.

Jiří Kalvoda se neztratil ani v krajském kole zeměpisné olympiády. Toto klání proběhlo 17.03.2014 trefně na univerzitní půdě Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity v Brně, na katedře geografie. Jirka zde opět prokázal, že jeho úspěch z předchozího kola nebyl náhodou. Všechny přítomné studenty čekal těžký test složený opět ze tří částí. Ve velké konkurenci nadaných studentů dokázal Jirka dosáhnout na 3. místo (jediný bod mu chyběl k 2. místu) a ZŠ Dvorská se tak může chlubit druhým vicemistrem zeměpisné olympiády.

Za Jirkovým úspěchem stojí v prvé řadě jeho zájem o geografii, za druhé jeho logické schopnosti a za třetí také čas, který jsme věnovali přípravě, která představovala zodpovězení spousty otázek a vyplňování řady pracovních listů v rámci školní i mimoškolní činnosti a domácí přípravy. Jak je vidět, tento čas se evidentně vyplatil.
Nezbývá než Jirkovi poblahopřát a popřát mu mnoho dalších  úspěchů a kdo ví, třeba jednou z Jirky vyroste geograf a bude to on, kdo bude připravovat další nadané žáky.

Na závěr snad jen konstatování skutečnosti, že nejen Jirkův úspěch, ale dlouhodobé úspěchy našich studentů ze ZŠ Dvorské v matematických, jazykových, biologických, dějepisných a dalších olympiádách a soutěžích poukazují na mimořádně kvalitní práci  učitelů naší školy a kvalitní podmínky ve škole samotné. Jeden z dalších důvodů, proč i nadále navštěvovat právě naši školu.

Za  ZŠ a MŠ Blansko, Dvorská
Mgr. Martin Weinhöfer, Ph.D.

 
Sdílet odkaz na: Facebook Twitter