Blansko – město (nejen) sportu

Město Blansko leží v severní části Jihomoravského kraje, v údolí řeky Svitavy, na rozhraní Drahanské a Českomoravské vrchoviny. Rozkládá se asi 30 km severně od Brna.

Blanenský region je obdařen nejen přírodními krásami, ale i bohatou historií a cennými architektonickými památkami. Samo Blansko pak bývá často nazýváno jako „vstupní brána do Moravského krasu“, v současné době má přibližně 21 000 obyvatel.

Blansko – pohled z letadla

Blansko je bezesporu městem kultury a sportu. Působí zde řada sportovních klubů, existuje zde kvalitní zázemí pro všechny sportovní disciplíny, a to pro rekreační i profesionální sportovce. Nejen obyvatelům města slouží rekreační oblast s vodní nádrží Palava s minigolfem, písečnou pláží a dětským hřištěm; zimní stadion, moderní aqupark i krytý bazén, který je v současné době v rekonstrukci. Nechybí však ani sauna, tenisové a volejbalové kurty, bowling, kuželna nebo baseballové hřiště.

Na své si v Blansku přijdou i milovníci kultury. V průběhu roku se zde pořádá řada zajímavých kulturních a společenských akcí. Tradicí se stalo např., Pálení čarodějnic, cyklus koncertů Hudba na blanenském zámku, Gulášobraní, Zažít Blansko jinak, či Rozsvěcení vánočního stromu. Nejprestižnější akcí města je však listopadové Vítání svatého Martina, které každoročně přiláká tisíce návštěvníků.

K návštěvě ale zve i Galerie města Blanska, ve které jsou v průběhu roku pořádány kvalitní prezentace významných umělců, uznávaných nejen na domácí scéně, ale v zahraničí. Výstavní program galerie je obohacen o doprovodné akce, jako jsou besedy s umělci, přednášky či workshopy. V Blansku najdete však i privátní galerie s neméně významnými prezentacemi uměleckých děl.

Velmi zajímavé expozice je možno zhlédnout v Muzeu Blanenska, které sídlí na blanenském zámku, jenž byl nedávno zrekonstruován a který tak zaslouženě patří mezi hlavní dominanty města. V souvislosti s blízkostí Moravského krasu, který z Blanska činí atraktivní destinaci pro turisty, je ve městě kvalitní infrastruktura služeb cestovního ruchu.

Město je také sídlem řady státních institucí a v jeho průmyslové tradici pokračuje i dnes řada podniků, které vyrábějí širokou škálu produktů od vodních turbin až po motocykly. Tvář města se v posledních letech postupně proměňuje, stává se stále více atraktivním zejména pro mladé rodiny s dětmi, přibylo několik dětských hřišť, probíhá regenerace sídlišť, revitalizace zeleně v parcích, opravou postupně procházejí i školská zařízení, chodníky i místní komunikace.

            aktualizováno: 14. 10. 2022, 08:54 h