Síň slávy sportovců města

2022 : Jiří Ošlejšek

jiri-oslejsek-20070-0_600.jpg

Jiří Ošlejšek se atletice věnoval od roku 1974. Jako závodník začínal s diskem u trenéra Karla Stloukala. Později zkoušel I jiné disciplíny. Oštěp, běh na 400 metrů a desetiboj. Věnoval se také překážkám na tratích 110 a 400 metrů, které byly jeho nejoblíbenější.

Jako trenér působil od roku 1978. V letech 1988–2002 atletiku pověsil na hřebík. V roce 2003 se vrátil do blanenského oddílu jako trenér a funkcionář. Pod jeho vedením vyrostla spousta skvělých atletů, kteří reprezentovali nejen oddíl atletiky ASK a město, ale i Českou republiku. Za svoji poctivou a obětavou práci získal také řadu ocenění na okresní a krajské úrovni. Bohužel jeho plány a sny ukončilo předčasné úmrtí.

Jiří Ošlejšek se zasloužil o udržení královny sportu ve městě Blansku, byl uznávanou osobností nejen ve městě, ale i v rámci republiky. Vždy vystupoval s obrovským respektem ke všem spolupracovníkům a soupeřům.


2022 : MUDr. Ivo Nerad

ivo-nerad-80819-0_600.jpg

Počátek šedesátých let minulého století byl pro blanenský sport výjimečný především do té doby nevídaným vzestupem košíkové. Spolu s otevřením nové sportovní haly Spartaku Metra, na tom měl velký vliv také příchod bývalého reprezentanta ČSR a hráče mnohonásobného mistra republiky ZJŠ (Zbrojovky) Brno, MUDr. Ivo Nerada. Během krátké doby se kolem jeho osoby vytvořilo mužstvo, které dokázalo v roce 1963 postoupit do nejvyšší celorepublikové soutěže – 1. Ligy. Tuto soutěž se dařilo hrát celkem čtyři roky.

MUDr. Ivo Nerad Po celou dobu své sportovní kariéry působil coby hráč, hrající trenér a trenér. Když v roce 1983 skončil v roli trenéra mužstva 1. Národní ligy, zanechal za sebou nejen mnoho sportovních úspěchů, ale zároveň vychoval spoustu hráčů basketbalu, kteří pokračovali v jím nastavené vysoké úrovni tohoto sportu v dalších letech.

Od jeho úmrtí v roce 2022 uplynulo 10 roků a tak by zrovna i toto výročí mohlo být pohnutkou k zaslouženému výběru mezi významné osobnosti blanenského sportu.


2021 : Jaromír Novák

jaromir-novak-95753-50280_600.jpgTento velký fotbalista, volejbalista, sportovec a dlouholetý sportovní funkcionář Ing. Jaromír Novák se narodil 19. září 1940 v jihočeském Veselí nad Lužnicí.

Po fotbalových začátcích v oddílech svého rodného města se dostal do Písku, kde úspěšně hrál 1. dorosteneckou ligu. V roce 1959 narukoval k vojenskému útvaru ve Vyškově a roku 1961 po ukončení vojenské služby se odstěhoval do Blanska. Zde ve fotbalovém umění pokračoval jako předstoper v TJ Spartak ČKD Blansko. I jeho zásluhou bylo, že se v témže roce poprvé v Blansku hrála fotbalová moravská divize.

Ve fotbalovém oddílu TJ ČKD Blansko dlouhodobě působil nejen jako hráč, ale i neuvěřitelných 20 roků taktéž jako jeho kapitán. Po dobu 5 let též trénoval první mužstvo jako hlavní trenér.

Jistě třešničkou na dortu jeho fotbalové kariéry bylo památné utkání dne 17. 4. 1962, kdy na hřišti na Údolní ulici družstvo TJ ČKD sehrálo přátelské utkání před odletem do Chile s naším národním mužstvem, které mělo ve svém středu takovém fotbalové velikány, jakými byli Masopust, Pluskal, Popluhár, Schroif, Stibrányi a další.

Za svou úspěšnou sportovní činnost byl několikrát vyhodnocen mezi nejlepší fotbalisty či sportovce okresu. Neopomenutelnou částí jeho sportovního života je též schopnost organizační a hlavně obětavost funkcionářská.

V letech 1995–2013 působil v tehdy největší sportovní organizaci na okrese Blansko TJ ČKD jako její předseda a poté místopředseda. Významná je taktéž jeho činnost ve sportovní komisi při městě Blansko.

Svojí aktivní spoluprací s vedením radnice přispíval k rozvoji tělovýchovy a sportu a propagaci sportu především mezi mladou generací ve městě. Jeho posledním organizátorským počinem bylo znovuobnovení tradičního turistického pochodu Za sněženkou do Krasu v roce 2017.

            aktualizováno: 23. 1. 2023, 15:49 h