Moravský kras

Moravský kras patří mezi nejvýznamnější krasové oblasti ve Střední Evropě. Je tvořen silně zkrasovělými devonskými vápenci.

letecký snímek: propast Macocha

Na ploše 100 km2 jsou vyvinuty povrchové i podzemní krasové jevy. V celém území je známo více jak 1 000 jeskyní. Pět z nich je zpřístupněno pro veřejnost. V zájmu zachování tohoto jedinečného fenoménu bylo území Moravského krasu již v roce 1956 vyhlášeno Chráněnou krajinnou oblastí.

Moravský kras je nejvýznamnější turistickou lokalitou našeho regionu. Každoročně tuto oblast navštíví statisíce turistů. Jsou fascinováni nádhernou přírodou Moravského krasu, obdivují závratnou hloubku propasti Macocha a těší se na prohlídky jeskyní.

Na této stránce bychom vám chtěli dát pár praktických rad, jak strávit dovolenou v Moravském krasu co nejpříjemněji.

Přístup a doprava do a v Moravském krasu

Oblast Moravského krasu je doslova protkána sítí turistických značek. Na Skalní mlýn („srdce“ krasu s informačním centrem a parkovištěm) vede z Blanska zelená turistická značka, která začíná u vlakového nádraží. Ze Sloupu, respektive Sloupsko-šošůvských jeskyní vás sem přivede žlutá značka. Druhým důležitým bodem je horní můstek propasti Macocha. Zde se setkává již zmíněná žlutá značka ze Sloupu s červenou, která vede z Rudice.

Vzhledem k obrovské návštěvnosti byla v krasu poněkud omezena automobilová doprava a nahrazena ekologickou. Pro automobily je zcela uzavřen Pustý žleb – spojnice mezi Punkevními jeskyněmi a vesnicí Sloup a část Suchého žlebu (od Kateřinské jeskyně po odbočku k hornímu můstku propasti Macocha). Automobil musíte zanechat na parkovišti u hotelu Skalní mlýn nebo u horního můstku propasti Macocha.

V úseku od Skalního mlýna k Punkevním jeskyním je v provozu ekologický vláček, od Punkevních jeskyní k hornímu můstku Macochy vede lanovka. Vláček i lanovka jezdí v návaznosti na vstupy do jeskyní (vláček každých 20 minut, lanovka nepřetržitě), jízdenky můžete zakoupit v informačním centru na Skalním mlýně a na obou stanicích lanové dráhy. Doporučujeme vám zakoupit vstupné COMBI, což je cenově zvýhodněná kombinovaná zpáteční jízdenka na vláček i lanovku.

Ke Skalnímu mlýnu se dostanete i autobusem. Existuje pravidelná autobusová linka a sezonní turistická linka Krasobus, která turisty oproti ostatním linkám, které končí na nádraží, dopraví turisty ze Skalního mlýna zpět až do samého centra města Blanska. Více informací na www.krasobus.cz.

Systém rezervací vstupenek

Veškeré rezervace do jeskyní provádí Ústřední informační služba Skalní mlýn – telefonní číslo: 516 413 575 nebo 516 415 354. Pro skupinu více jak 15 osob je potřeba písemná objednávka.

Pro vstup do Punkevních jeskyní je zejména v průběhu letní turistické sezóny nezbytně nutné rezervovat si vstupenky předem, doporučujeme minimálně týden!!! Jeskyně mají omezenou kapacitu návštěvníků – je to způsobeno maximálním počtem osob, které může pojmout lodička.

Rezervované vstupenky si musíte vyzvednout minimálně 40 minut předem, jinak rezervace propadá. Tohoto faktu mohou využít ti, kteří rezervaci nemají. Každý den, zejména v časných ranních hodinách jsou k dispozici vstupenky, které nebyly vyzvednuty. V průběhu dne tato situace také může nastat, proto se můžete na informačním centru průběžně ptát.

Vstupenky do jeskyně Balcarka, Kateřinské jeskyně, Výpustek a jeskyní Sloupsko-šošůvských jsou běžně k dostání, nepotřebujete rezervace.

Každá jeskyně má svého průvodce a je možno zajistit výklad také v různých jazycích.

Praktické rady pro návštěvu jeskyní

a) Kateřinská jeskyně, Punkevní jeskyně a propast Macocha

Výchozím bodem je pro vás Skalní mlýn. Zde si můžete zakoupit vstupenky do všech jeskyní a také vstupenky na ekologickou dopravu. Deset minut chůze je vzdálena Kateřinská jeskyně – známá především svým krápníkovým útvarem Čarodějnice a pověstí o Kateřince a její zatoulané ovečce. Prohlídka této dětmi velmi oblíbené jeskyně trvá 30 minut.

Vraťte se zpět na Skalní mlýn, nasedněte na ekologický vláček, který vás přiveze k Punkevním jeskyním. Prohlídka jeskyní je rozdělena na suchou část a vodní plavbu a trvá 60 minut. Důležité upozornění – vstup do jeskyní je zakázán dětem do 3 let. Nedaleko od vchodu do jeskyní se nachází dolní stanoviště lanovky, která vás dopraví k hornímu můstku propasti Macocha. Stejnou cestou (případně turistickou stezkou) se dostanete zpět na Skalní mlýn.

b) Balcarka a Sloupsko-šošůvské jeskyně

Přes obec Vilémovice se dostanete k Ostrovu u Macochy – jeskyně Balcarka se nachází ještě před vesnicí. Je známá především bohatou barevnou krápníkovou výzdobou a pro vstup zde nepotřebujete rezervaci. Z Ostrova se vydejte do Sloupu – vesnice roku 2000. Sloupsko-šošůvské jeskyně prošly nedávno rekonstrukcí, součástí prohlídky je i jeskyně Kůlna, známé archeologické naleziště. Můžete absolvovat 2 trasy – krátký a dlouhý okruh. Krátký okruh trvá 60 minut, pro zdatnější doporučujeme dlouhý okruh, trvá totiž 100 minut a ujdete 1670 metrů.

c) Jeskyně Výpustek

Z Blanska se vydejte do Jedovnic, kde odbočte směrem na Brno a dostanete se do Křtin. Jeskyně Výpustek se nachází v Josefovském údolí cca 1 km od Křtin. Jeskyně byla již před staletími rozsáhlým a unikátním podzemním systémem. Její prostory však byly ve 20. století výrazně poznamenány těžbou fosfátových hlín a působením československé i německé armády. V 60. letech byl v jedné z chodeb vybudován podzemní protiatomový kryt. Během prohlídky se seznámíte s historií jeskyně včetně objektu bývalého přísně tajného vojenského velitelského stanoviště. V současné době je v jeskyni dokončována expozice „Jeskyně Výpustek v Křtinském údolí“ a „Jeskyně dávných rituálů“, představující Výpustek jako nejstarší zpřístupněnou jeskyni Moravského krasu, jeskyni „draků a jednorožců“ a největší medvědí jeskyni Moravského krasu.

Důležitá rada na závěr: nezapomeňte se dobře obléct, stálá teplota v jeskyních je 7‒8 °C!

UPOZORNĚNÍ: V sezoně jsou jeskyně otevřeny i v pondělí!

Blansko a okolí

Další informace o jeskyních, Moravském krasu a jiných zajímavostech v okolí Blanska včetně přehledu jak a kde trávit volný čas nebo dovolenou získáte na webu Blanensko.cz.

            aktualizováno: 6. 4. 2020, 12:48 h