O včelách a lidech se dozvíte v Muzeu Blanenska
18. dubna 2018, tiskové zprávy, přečteno: 2365×
Probouzení jara a Let čmeláka, skladby, které na akordeon zahrál Kuba Odehnal ze Základní umělecké školy, i slunce za oknem, dodaly zahájení výstavy O včelách a lidech ten správný nádech. Výstava, která se věnuje životu včel, je určená především dětem a muzeum si ji zapůjčilo z muzea v Šumperku. Kromě zábavných tematických her a fotografií z přírody si návštěvníci mohou prohlédnout historické úly i potřeby pro včelaře.
Tento článek byl vydán před více jak rokem.
Informace v něm již nemusí být aktuální.
Výstava je instalována v malé výstavní síni na blanenském zámku a v jejím předsálí. Na souboru panelů se návštěvníci seznamují s včelou medonosnou.
Formou interaktivních her se především děti dovídají o vývoji a životě včel. Autorkou výstavy je Marie Kudelová, která výstavu zpracovala pro muzeum v Šumperku. Blanenské muzeum si panely zapůjčilo a ve spolupráci s Josefem Hanuškou, dlouholetým včelařem, doplnilo výstavu o historické artefakty z vlastních sbírek, informacemi z dobových katalogů a fotografiemi ze života včel.
Včela medonosná je sociální hmyz a tvoří společenstva – včelstva. Život, sílu i produkci pak může do určité míry ovlivnit i včelař. V expozici jsou k vidění různé druhy úlů, medomety a další pomůcky, které včelařům usnadňují práci se včelami.
„První blanenský včelařský spolek byl založen na počátku 20. století a blanenský region se pyšní několika významnými osobnostmi, které významně ovlivnily historii včelařství. Patří mezi ně Libor Morbitzer, František Hanák nebo František Živanský. V současné době na blanenském okrese působí asi 1 100 včelařů se zhruba deseti tisíci včelstvy,“ představil regionální historii pan Hanuška, který v současnosti působí jako předseda Ústřední kontrolní komise Českého svazu včelařů.
Výstava připomíná analogii mezi včelami a lidmi s tím, že by se lidstvo mohlo v mnohém od včelstev učit. Foto: archiv muzea
Včely byly a jsou velice důležitým článkem dnešního světa přírody. Bez včel by rostliny nebyly opylovány a nekvetly by. Do úst slavného vědce Alberta Einsteina se vkládá varování lidstvu, které říká, že: „Až na světě umře poslední včela, zbývají lidstvu poslední čtyři roky života“.
Lidstvo se naučilo starat se o tento hmyz tak, aby mohlo těžit z jeho pilné práce. Využívá se med, vosk, pyl, včelí jed, propolis nebo třeba mateří kašička. Péče o včely však nepředstavuje jen získávání včelích produktů, ale především velký obdiv a lásku včelařů k tomuto hmyzu. Včelaření se pro mnohé stává životním hobby.
Výstava je svým zpracováním určena především dětem, které si prostřednictvím zábavných her vyzkoušejí různé včelí profese. Foto: archiv muzea
„V rámci včelích společenstev mají včely určené role od začátku až do konce včelího života a vědí přesně, co mají dělat“, představila zpracování výstavy Tereza Chalupová, která je také její autorkou.
Děti si z výstavy mohou odnést vykrojenou ozdobu z plástve včelího vosku. V době, kdy se probouzí jaro, se výstava hodí k návštěvě jak pro školy, tak pro rodiny s dětmi.
K vidění bude do 27. května 2018.
red
Další články v kategorii „tiskové zprávy“
16. září 2024
Řeka Svitava klesla na 1. povodňový stupeň, dál platí bdělost. Podívejte se na fotografie rozvodněných toků
15. září 2024
Povodňová komise v neděli večer odvolala 3. SPA, záplavy nyní nehrozí
15. září 2024
Na Svitavě se očekává dvacetiletá voda, povodňová komise zasedá nepřetržitě
15. září 2024
Na řece Svitavě byl v Blansku vyhlášen 3. stupeň povodňové aktivity
15. září 2024
Svitava dosáhla 2. stupně povodňové aktivity. Uzavřeno je parkoviště za úřadem práce i silnice z Těchova na Obůrku
14. září 2024
V Blansku se Svitava zatím drží v korytu, jinde už se vylila do polí
14. září 2024
Svitava i další toky se zatím drží v korytech, lidé z povodňových oblastí by měli sledovat situaci
13. září 2024
Město zřídilo krizovou linku, nabízí možnost odběru písku
12. září 2024
Začala demolice budovy městských lázní
11. září 2024
Město se po varování meteorologů připravuje na extrémní srážky