Charitativní shybování už potřetí v Blansku. Letos sportovci pomůžou Terezce s mozkovou obrnou

24. července 2019, tiskové zprávy, přečteno: 1876×

Letos budou v Blansku shybovat a pomáhat hendikepovaným už potřetí. Charitativní akce Světový den shybu Blansko se uskuteční 7. září od 11 hodin na náměstí Republiky. Do 6 hodin večer budou sportovci shybovat, aby podpořili sen Terezky, která trpí mozkovou obrnou. Tato nemoc sice vyléčit nejde, ale díky intenzivnímu cvičení a hippoterapii dosahuje dívka znatelných pokroků v pohybu.

Tento článek byl vydán před více jak rokem.
Informace v něm již nemusí být aktuální.

Pomohou peníze z prodeje triček. Stačí se registrovat

Do 15. srpna se mohou sportovci a maximálně desetičlenné týmy registrovat do shybovací soutěže, která proběhne během trvání akce. Každý, kdo se stihne zaregistrovat do tohoto data, zaplatí poplatek a dostane tričko nebo tílko s logem akce. Oproti minulým ročníkům tvoří letos konečnou částku pro Terezku jen tržby z prodeje triček, registrací a propagačních materiálů Světového dne shybu.

Na místě si zájemci o shybování trička už nekoupí. Mohou se ale stále registrovat bez nároku na tričko a pustit se do shybování. Na nejlepší shybaře z jednotlivých kategorií navíc čekají odměny včetně ručně vyrobených medailí, pro 5 nejlepších týmů je připravena upomínková plastika od výtvarnice Mariky Zouharové, pro ten nejlepší poukázky do wellness a posilovny.

Návštěvníci a sportovci mohou pomáhat při vybírání částky za každého počasí, pořadatelé totiž počítají i s jeho nepřízní. „Když bude pršet, celá akce proběhne v blanenské tělocvičně v hale ASK v Mlýnské ulici,“ říká hlavní organizátor Martin Matuška ze spolku Prosen.

Nebude se jen shybovat!

Pro příchozí si pořadatelé připravili bohatý doprovodný program pro děti i dospělé. Návštěvníci, kterým bude shybování málo, si mohou zacvičit s mladou instruktorkou aerobiku Karolínou Jarošovou. Ta navíc pomůže s rozcvičkou před samotným začátkem shybování.

Celá sobotní akce nebude jen o sportu, ale především o dobré náladě. Návštěvníci se mohou těšit na taneční vystoupení dua Reborn Brothers, kteří se věnují originálnímu stylu tance. Svoji rapovou tvorbu představí blanenská dvojice Flegma T a Deny Owl. Příchozím ukáží, že písně tohoto hudebního stylu nemusí být jen o drogách a násilí, ale i o běžných radostech života a jeho smyslu. Stejně jako raper Suvereno ze slovenské hudební scény, který v Blansku na akci také vystoupí.

Kromě těchto interpretů se mohou návštěvníci těšit na hendikepované sportovce Lukáše Polčáka nebo Denise Kučeru a další.

Blanenská akce, která má celorepublikový dosah

Každý rok vyberou pořadatelé hendikepované dítě nebo děti, kterým se snaží uspořádáním akce pomoci. Poprvé předloni vybrali při shybování skoro čtyřicet tisíc korun. Peníze pomohly hendikepovaným chlapcům Čendovi a Matýskovi. Loni pak výtěžek přes padesát pět tisíc putoval k Ivetce, která trpí syndromem krátkého střeva.

Rok od roku navíc roste počet provedených shybů. Ty si každý účastník počítá sám. Při prvním ročníku sportovci udělali více než šestnáct tisíc přítahů, loni to bylo více než čtyřicet šest tisíc. „Snad se letos přehoupneme přes padesát tisíc shybů,“ doufá Matuška s tím, že si nechce dávat nereálné cíle.

    Matuška už od čtrnácti let toužil pořádat nějakou akci. V sedmnácti letech se mu to povedlo a s podporou spolku Prosen zorganizoval první ročník akce Světový den shybu v Blansku. Inspiroval se světovou akcí World Pull-up Day, chtěl ale pomáhat druhým. Jeho nápad podporují nejen blanenští sportovci, ale i ti z druhé strany republiky. „Přijel i shybař z Karlových Varů. Osm hodin cestoval, aby mohl pomoci,“ dodává Matuška, který se podílí například i na organizaci největší sportovní charitativní akce v republice You Dream We Run.

Foto: K. Štefková (Stefi Foto)

Veronika Jelínková

 

   vložil: Kryštof Severa, redaktor