Množství dováženého bioodpadu do Blanska se postupně navyšuje

28. srpna 2015, zprávy z MěÚ, přečteno: 1103×

Blanenská kompostárna, jejíž kapacita je 2200 t, se zpočátku potýkala s problémem naplnitelnosti. Čtyři roky po svém otevření se ale dočkala stoprocentního naplnění. Podmínky dotace tak byly již v loňském roce jednoznačně splněny a i letos vše nasvědčuje, že tomu nebude jinak.

Tento článek byl vydán před více jak rokem.
Informace v něm již nemusí být aktuální.

Stavba kompostárny započala v roce 2010, dokončena pak byla v roce následujícím. Blanenský provoz byl vybudován díky dotacím z EU, 17 mil. korun však město obdrželo s podmínkou udržitelnosti po dobu pěti let.

Zcela naplnit kapacitu 2200 t bylo zpočátku poměrně obtížné. Ve třetím roce provozu se ale naplnilo více jak 75 % celkového objemu, čtvrtý rok pak přinesl stoprocentní naplnění. „I když letošní rok je poměrně suchý a hlavní sezona teprve přijde v podzimních měsících, do konce července blanenská kompostárna již zpracovala více jak 1000 t bioodpadu. Není tedy důvod k pochybnostem, že by se nám snad nepodařilo dosáhnout kompletního naplnění i letos,“ je přesvědčen Jiří Crha, 1. místostarosta města Blanska.

Jiří Crha v blanenské kompostárně
Jiří Crha při návštěvě provozu blanenské kompostárny na jaře 2013. Foto: S. Mrázek

Jiří Crha si je nicméně vědom, že služby kompostárny je přesto třeba neustále propagovat, a to nejen v rámci blanenského okresu. „Přímo pro občany připravuje město Blansko od roku 2012 pravidelný pytlový svoz bioodpadu ve dvoutýdenních intervalech. Jednáme také s okolními obcemi, aby i ony do kompostárny v Blansku vozily svůj biologický odpad. Této možnosti v současnosti využívá především Sdružení obcí Tišnovska nebo město Kuřim.

Provozovatel se snaží klientům vyjít vstříc. V případě větší sklizně není např. problém přistavit dle dohody kontejnery na místo určení. Lidé ale mohou odkládat bioodpad také do určených kontejnerů, které jsou umístěny ve sběrných dvorech v Horní Lhotě a na Starém Blansku v ul. Na Brankách,“ upřesnil místostarosta.

Aktuální ceník veškerých služeb včetně provozní doby najdete na stránkách kompostárny.

Náklady na projekt vybudování provozu se vyšplhaly na 56,9 mil. Kč. Dotace z uznatelných nákladů tehdy činila 40 %, tj. 16,8 mil. Kč. V současné době se řeší úprava dopravního značení, často se totiž stává, že lidé na Starém Blansku při hledání kompostárny bloudí.

Jana Franchi

 

Videožurnál

jsou ke zhlédnutí nové videopříspěvky

nejvíc se vám líbí

Videotext – textové zprávy po celý den na kanálu E8 v síti UPC.

Každý 2. a 3. víkend v měsíci vysíláme Videožurnál, v neděli po páteční tiskové konferenci vysíláme záznam tiskové konference.