Město Blansko BLANSKO Město Blansko Vítání svatého Martina Blanensko.cz

Zbavujme se nepotřebných elektrozařízení ekologicky a nevytvářejme černé skládky

2. září 2017, zprávy z MěÚ, přečteno: 645×

Město Blansko ve spolupráci se společností ASEKOL usnadňuje všem obyvatelům města i jeho částí třídění vysloužilých malých elektrospotřebičů. Odkládat je mohou do speciálních červených kontejnerů.

Tento článek byl vydán před více jak rokem.
Informace v něm již nemusí být aktuální.

Každý občan, který se potřebuje zbavit nefunkčního mobilu, kalkulačky, telefonu, kamery, fotoaparátu, DVD přehrávače, drobného počítačového vybavení, discmana nebo MP3 přehrávače, el. hraček, fénu, kulmy, rychlovarné konvice, žehličky apod. má možnost využít speciální červený kontejner. Společnost ASEKOL zajišťuje jejich pravidelný vývoz a ekologickou likvidaci.

Blansku je najdete na ulicích Jasanové, Pod Javory, Rožmitálově, Salmově, Dvorské (vrch), Pekařské (v blízkosti točny MHD), Kamnářské, na nám. Míru, Podlesí, v Klepačově (v blízkosti točny MHD), v Lažánkách (u hasičky) a na Zahradním městě. Pro tyto malé elektrospotřebiče je sběrné místo, ale v omezeném množství, i na nám. Svobody 3 přímo na odboru komunální údržby.

Limitem je rozměr otvoru pro vhození a to 30 x 50 cm. Větší elektrozařízení (například televizory, monitory, chladničky, pračky, PC, sekačky, kuchyňské roboty, vysavače, fritézy, mikrovlnky atd.) mohou lidé odevzdávat na sběrných střediscích odpadů na ul. Na Brankách a u Horní Lhoty, či při koupi nového spotřebiče v prodejně (tzv. kus za kus), nebo vyčkat na mobilní svoz.

Odkládáním těchto větších elektrozařízení na jiných místech, a to i v blízkosti červených kontejnerů, se bude postihovat dle zákona o přestupcích jako vytváření černé skládky.

Hlavním cílem vedle usnadnění třídění vysloužilých elektrospotřebičů je také zvýšení recyklace menších elektrospotřebičů. Ty totiž lidé většinou vyhodí do popelnice či kontejneru na komunální odpad.

Když se však elektrospotřebič obsahující zdraví škodlivé materiály vyhodí spolu s běžným komunálním odpadem do kontejneru, s největší pravděpodobností nedojde k jeho recyklaci, ale skončí na řízené skládce. Ta ale problém neřeší, protože odpadní materiál se v ní pouze hromadí.

Naopak recyklace zajistí, že drtivá většina vysloužilého spotřebiče bude opětovně využita. Šetří se tak přírodní zdroje a životní prostředí.

cerveny-kontejner-na-klepacove-13411-0_550.jpg
Červený kontejner na drobná elektrozařízení je umístěn i na Klepačově. Foto: J. Franchi

Podrobnosti o třídění elektroodpadu najdete na www.asekol.cz/spotrebitele/proc-recyklovat/co-proc-a-jak/.

odbor komunální údržby

 

Brzy v Blansku


19.12. 16:00 h, nám. Republiky
Radniční punčování
22.12. 15:00 h, nám. Republiky
Čtvrtá adventní sobota – Mrazík