Blansko a jeho proměny – Palava
1. listopadu 2020, historie, přečteno: 3170×
Počátky Palavy můžeme datovat do období vzniku Blanska, kdy je postaven nejen kostel ale i statek v Novém Blansku. Jméno získává po stejnojmenném potoku, který pramení v lesích Moravského krasu východně od osady Nové Dvory a ústí do řeky Svitavy.
Tento článek byl vydán před více jak rokem.
Informace v něm již nemusí být aktuální.
Členěna je ulicí Úvoz na Dolní a Horní Palavu. Od pradávna zde bylo živo, vyrábělo se zde draslo (uhličitan draselný), v Horní Palavě byla Salmova cihelna, po druhé světové válce na místě cihelny jsou postaveny sklady ovoce a zeleniny. Důležitá pro celou oblast byla na konci Horní Palavy Salmovská myslivna, později známá jako restaurace Myslivna s vynikajícím vedoucím panem Antonínem Stloukalem.
Horní Palava na obraze Zdeňka Táborského. FOTO archiv města
V sedmdesátých letech 20. století zde byla vybudována retenční nádrž Palava, která slouží do dnešních dnů jako rekreační oblast nejen občanům Blanska. V roce 1979 byl u retenční nádrže za Myslivnou vybudován lyžařský vlek a mnoha dětem i dospělým v době sněhu dělal radost.
Kluziště v Lovětíně. FOTO archiv Pavla Svobody
Pro „Palavňáky“ býval významný Lovětín, jeden z prvních okrasných parků v Blansku. Sloužil nejen jako kluziště, ale také hřiště pro děti a plocha pro víkendové taneční čaje a jiné kulturní a společenské akce.
Historická podoba ulice Horní Palava. FOTO archiv Pavla Svobody
Palava je také rodištěm významných osob. V Horní Palavě v domku č.27 se narodila zasloužilá umělkyně Milada Musilová, čestná občanka města Blanska. V Dolní Palavě v domku č.p. 92 se narodil starosta města Blanska (1920-1923) Rudolf Mencler. Známou osobností je také palavský rodák František Kretz, sběratel, národopisec, básník a redaktor.
Historická podoba Dolní Palavy. FOTO archiv Pavla Svobody
Zapomenout nesmíme také na patriota Blanska, učitele, knihovníka a blanenského kronikáře Karla Fialu, italského legionáře Metoděje Klimeše a projektanta hydrocentrál, nositele Ceny města Blanska, Antonína Petlacha, rodáka v Dolní Palavě č.p. 138. Palava se řadí k nejstarším a neznámějším částem města Blanska.
Pavel Svoboda
Současná podoba části ulice Horní Palava. FOTO Michal Záboj
Blanenský malíř Zdeněk Táborský na svých obrazech před lety zachytil řadu míst ve městě. Některé z nich postupně zveřejňujeme v našem seriálu a přidáváme k nim současnou podobu. Ve třináctém díle přinášíme pohled na ulici Horní Palava. Za spolupráci děkujeme dědicům Zdeňka Táborského, Galerii města Blanska a znalci blanenské historie Pavlu Svobodovi.
vložil: Michal Záboj, redaktor / odbor vnějších vztahů
Další články v kategorii „historie“
17. září 2023
Zlaté dno řemesel a živností v Blansku – Pekařství Alexandr Dušek, obchod s potravinami, sklad domácí a cizozemské mouky
30. července 2023
Zlaté dno řemesel a živností v Blansku – PhMr. Adolf Sopouch, lékárník v Blansku
15. července 2023
Zlaté dno řemesel s živností v Blansku – Jan Kubový, stavební a galanterní klempířství
14. května 2023
Zlaté dno řemesel s živností v Blansku – Josef Čech, lékárník
1. května 2023
Zlaté dno řemesel s živností v Blansku – Mikuláš Matula a Miroslav Matula, stavitelé
10. dubna 2023
Zlaté dno řemesel a živností v Blansku – Ludvík Handl, zasklívání stavební a portálů, prodej a rámování obrazů a zrcadel
19. března 2023
Zlaté dno řemesel a živností v Blansku – Jaromír Roučka, stavitel v Blansku
5. března 2023
Zlaté dno řemesel a živností v Blansku – Ignác Vondráček, zakladatel a první předseda Občanské záložny v Blansku
26. února 2023
Jak šel čas se sokolovnou v Blansku
5. února 2023
Zlaté dno řemesel a živností v Blansku – Arnošt Macků, závod na vodovody a ústřední topení