Volby vynesly starostku do krajského zastupitelstva

24. listopadu 2004, zprávy z MěÚ, přečteno: 4305×

Hlasy voličů v nedávných volbách rozhodly, že v krajském zastupitelstvu bude mít město Blansko dva zástupce, a to starostku města PhDr. Jaroslavu Královou a Stanislava Navrkala, který v práci pokračuje. S paní starostkou jsme se v této souvislosti sešli ke krátkému rozhovoru.

Tento článek byl vydán před více jak rokem.
Informace v něm již nemusí být aktuální.

Stala jste se členkou krajského zastupitelstva, což však neznamená, že odcházíte z Blanska, snad Vám jen přibude o něco víc povinností...

„Budu v krajském zastupitelstvu a jak jsem měla možnost sledovat, jednání zastupitelstva jsou svolávána tak jednou za dva měsíce, takže časově, i když to bude náročnější, se to dá, myslím si, zvládnout.“

Co Vás přimělo ke kandidatuře?

„Řekla bych, že hlavně to, že jsem v samosprávě města. Zastupitelstva krajská by měla být v úzkém kontaktu se samosprávou v obcích a ‚trojkových‘ městech (města třetího stupně s rozšířenou působností — pozn. ar). Je to ku prospěchu jak komunální politiky, tak krajské, když dojde k prostoupení představitele samosprávy v obcích s funkcí v kraji. Člověk je u zdroje informací a samozřejmě, což nepopírám, i u zdroje informací o financování nejrůznějších záležitostí. Pro kraj zase, řekla bych, je dobré, když člověk z komunální politiky přináší zkušenosti z jednotlivých míst. Starostů a členů samosprávy v novém krajském zastupitelstvu, jak jsem měla možnost v rychlosti si ověřit, je docela dost. K rozhodnutí kandidovat mě vedla i snaha získat další nové zkušenosti odjinud.“

S krajským zastupitelstvem máte již svoje předchozí zkušenosti. Jaké jsou?

„Spolupráce nebyla určitě špatná, ale je třeba si i říci, že první dva roky se krajské zastupitelstvo vlastně formovalo, věnovalo se samo sobě, dotvářelo své struktury, ale potom se docela rychle jednotliví zastupitelé, radní i úředníci rozkoukali, začali intenzivně pracovat. Byl vypracován strategický plán rozvoje Jihomoravského kraje a v některých oblastech byl naplněn docela dobře, třeba v oblasti dopravy i likvidace komunálního odpadu. Řada problémů je však na stole, především v oblasti školství, zdravotnictví. Na tomto poli se ke konci minulého volebního období nic nedělo, nikdo se už nechtěl do něčeho razantního pouštět. Čekalo se na nové volby a problémy už bude řešit nové zastupitelstvo. Jak jsem řekla, spolupráce byla dobrá, vedení kraje svolávalo zejména starosty ‚trojek‘. Získávali jsme nejrůznější informace a ty jsme se snažili předávat starostům v našem regionu.“