Nevyužitý potenciál partnerských měst

vložil Miroslava » 29. 1. 2024, 06:54

Chtěla bych se zeptat proč jsi v Blansku více nevyužívá potenciál partnerských měst? Například nějaká společná akce kam jsou pozváni jejich zástupci ale včetně toho aby tam byla pozvána i blanenská veřejnost. Například nějaká kulturní akce a podobně. Byla jsem v Kuřimi, tam to tak bývá mají tam například i nějaké gastronomické stánky z té které oblasti. Přijde mi to velice jednoduché, přesto se to v Blansku neděje.


Pavla Komárková, 8. 3. 2024, 13:50

Vážená paní Miroslavo,

město formou dotací podporuje všechny, kteří mají zájem akce založené na výměně a spolupráci s partnerskými městy realizovat. Akce založené na spolupráci s partnerskými městy se organizují také přímo v Blansku. Máte pravdu, že většinou jde o dvoustranné aktivity konkrétních spolků či organizací, do nich ale jsou zapojeni také obyvatelé města nejrůznějších věkových skupin. Do dvoustranné výměny s našimi partnerskými městy spojené s poznávacími pobyty i sportovními kláními se s podporou města zapojují blanenské školy (např. ZŠ TGM, ZŠ Erbenova), město podporuje také výměnné pobyty studentů (loni organizované DDM), pravidelná setkání spojená s poznávacími zájezdy i kulturním programem organizuje např. Klub seniorů města Blanska. Mezinárodní setkání spojená se střeleckou soutěží za účasti zástupců partnerských měst každoročně pořádají městští policisté. Společné akce s programem pořádá se zástupci partnerských měst také například Klub seniorů. Intenzivní spolupráci a výměnné pobyty každoročně připravují například blanenští plavci, cyklisti nebo fotbalisté z FK Blansko, veřejnost je pravidelně zvána na Mezinárodní turnaj mladších žáků ve fotbalu (navazující na dříve pořádaný Memoriál Miroslava Krabičky) na hřišti v Mlýnské ulici. Sportovci z našich partnerských měst se účastní Půlmaratonu Moravským krasem (reportáž v čase 1:55), naši sportovci pak vyrážejí na závody do Polska či Itálie, výměnné pobyty spojené s turnaji, na které je veřejnost zvána, pak organizují také blanenští kuželkáři. Letošní novinkou ve spolupráci s partnerskými městy bude účast zahraničních zástupců na běžeckém závodě pořádaném AK Ludvíka Daňka, Memoriálu Věry Bušové Gilkové, na který je veřejnost zvána 1. května. Město pro obyvatele Blanska připravilo například výstavu a film k výročí partnerské výměny s polskou Legnicí. Pokud se najde zájemce, který bude chtít nabídku akcí rozšířit o další aktivity nebo výstupy pro veřejnost, budeme rádi. Požádat si může také o dotace ze zahraničních styků, o které letos bude možné žádat v termínu od 21. dubna do 20. května. Podrobnosti zveřejníme na webu města.

Akce v Kuřimi, o které se zmiňujete, není spojena s partnerskou výměnou měst, zřejmě máte na mysli Den národnostních menšin, kde jsou stánky s občerstvením, prezentace partnerských měst tam ovšem nijak zastoupena není. Kuřim podobně jako Blansko nicméně pořádá například fotbalové utkání se zástupci partnerských měst. 

Hezký den,

–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––

Pavla Komárková, tisková mluvčí
vedoucí tiskového oddělení, kancelář č. 47,
nám. Svobody 32/3, 678 01 Blansko
komarkova@blansko.cz | 516  775  146 | 775  870  792


            aktualizováno: 31. 3. 2020, 12:23 h