Archiv článků
   za měsíc květen 2021

Kategorie: zprávy z MěÚ  

 


Oprava Brněnské ulice uzavře výjezd z Blanska. Změny se dotknou i autobusové dopravy

Ilustrační foto k článku: Oprava Brněnské ulice uzavře výjezd z Blanska. Změny se dotknou i autobusové dopravy

Další etapa kompletní rekonstrukce Brněnské ulice odstartuje v úterý 1. června. Motoristy čeká úplná uzavírka části silnice III/37937 od křižovatky s ulicí Luční po budovu Synthonu. Dělníci zde už od ledna pracují na rozsáhlé rekonstrukci kanalizace, vodovodu i plynovodu, opravovat se budou i chodníky či veřejné osvětlení. Kvůli omezením souvisejícím se třetí etapou nyní nebude možné projet na Olešnou a Hořice ze Starého Blanska. Obousměrná objízdná trasa pro všechna vozidla včetně autobusů povede po silnicích II/374, II/379 a III/37937 přes Šebrov-Svatou Kateřinu.


Město vyhlašuje 1. ročník soutěže Blansko kvete

Ilustrační foto k článku: Město vyhlašuje 1. ročník soutěže Blansko kvete

Nejkrásnější květinovou výzdobu oken či balkónů ale také nejpovedenější předzahrádku u domu budou letos vybírat obyvatelé Blanska v nové soutěži Blansko kvete. Zájemci se do ní mohou přihlásit od 1. června do 31. července. Odborná porota pak vybere desítku nejpovedenějších květinových výsadeb ve dvou kategoriích, o vítězi pak bude hlasovat veřejnost.


Vítězný projekt participativního rozpočtu vrátí do ulic dřevo ze zámeckého parku

Ilustrační foto k článku: Vítězný projekt participativního rozpočtu vrátí do ulic dřevo ze zámeckého parku

Zastavit se po cestě z obchodu, odpočinout si ve stínu nebo posvačit, to vše by už za několik týdnů mělo být v centru Blanska snazší než nyní. Díky projektu Lavičky pro oddech i setkávání generací, který vyhrál loňský ročník participativního rozpočtu Společně PRO Blansko. Ve výrobě už je více než třicítka laviček s područkami a vyvýšeným posezem určených nejen pro starší obyvatele města. V těchto dnech se dokončuje také prototyp takzvaného hnízda, autorsky pojatého stolu, lavice a stoliček, které mají posloužit k odpočinku rodině nebo skupině známých.


Bourání skleníků na Poříčí již začalo

Ilustrační foto k článku: Bourání skleníků na Poříčí již začalo

Bourání skleníků a dalšího zázemí v areálu na ulici Poříčí už začalo. Dělníci teď mají za úkol prostranství u výjezdu z Blanska ve směru na Ráječko do tří měsíců kompletně vyklidit. Na místě bývalého zahradnictví na břehu Svitavy má společnost M. S. Blanenská do léta 2023 vybudovat nové obchodní centrum s prodejnou potravin a dalšími obchody. Součástí stavby budou také parkové úpravy v okolí nebo nový kruhový objezd.


Opravy budovy Zámek 3 začaly. Město jedná s krajem o dotaci

Ilustrační foto k článku: Opravy budovy Zámek 3 začaly. Město jedná s krajem o dotaci

Město zahájilo rekonstrukci další částí předzámčí, budovy Zámek 3. Finančně ji podpoří také Jihomoravský kraj. Během své návštěvy Blanska to slíbil náměstek jihomoravského hejtmana František Lukl. Stejně jako v případě sousedního objektu Zámek 2, jehož opravy skončily minulý rok, by hejtmanství mělo poskytnout dotaci ve výši několika milionů korun.


V Blansku lidé za odpad zaplatí i letos 540 korun. Splatnost poplatku je do konce května

Ilustrační foto k článku: V Blansku lidé za odpad zaplatí i letos 540 korun. Splatnost poplatku je do konce května

Blansko jako jedno z mála měst nejen na jižní Moravě ani letos nezvýšilo poplatek za odpad. Obyvatelé tak už od roku 2013 platí 540 korun za rok. Přesto, že náklady na likvidaci odpadů ve městě každoročně narůstají. Například loni šlo z městského rozpočtu na provoz systému shromažďování, sběru, přepravy, třídění, využívání a odstraňování komunálních odpadů 25 milionů korun, letos to má být o další dva miliony korun více. Na poplatcích za odpad přitom město od obyvatel získá asi jen 11 milionů korun.