Archiv článků
   v roce 2022

Kategorie: zprávy z MěÚ  

 


Mezinárodní střelecká soutěž o Pohár starosty města prověřila um strážníků

Ilustrační foto k článku: Mezinárodní střelecká soutěž o Pohár starosty města prověřila um strážníků

Celkem šedesátka střelců ze tří zemí poměřila své síly na střelnici v Drahanech. Městská policie Blansko totiž na své domovské střelnici uspořádala v pátek 20. května už 13. ročník střeleckých závodů O pohár starosty města Blanska. Strážníci soutěžili v kategorii jednotlivců i jako členové dvacítky tříčlenných družstev.


Aquapark je napuštěný. Čeká se na vhodné počasí

Ilustrační foto k článku: Aquapark je napuštěný. Čeká se na vhodné počasí

Blanenský aquapark už je opět napuštěný. Služby Blansko, které městské koupaliště provozují, nyní finišují přípravy na obnovení provozu po zimní přestávce. Spuštěný už je ohřev vody, provoz bude zahájený v závislosti na vhodném počasí na sklonku května či v průběhu června. Návštěvníci se mohou těšit na nově opravené sociální zázemí a prostor převlékáren, které prošly více než pětimilionovou rekonstrukcí, připravené jsou také novinky pro sportovní vyžití.


Asfaltové parkoviště na náměstí Republiky nahradí zelené plochy a místa k posezení

Ilustrační foto k článku: Asfaltové parkoviště na náměstí Republiky nahradí zelené plochy a místa k posezení

V centru města začala rekonstrukce části náměstí Republiky. Úpravy čekají dosud nerevitalizovanou plochu nacházející se mezi Poduklím a již vydlážděným prostorem v jižní části náměstí. Té dominují vodní prvky symbolizující ponornou říčku Punkvu, součástí náměstí jsou také stání pro automobily v prostranství před bankou a budovou městského úřadu. Revitalizace nyní čeká také původní asfaltové parkoviště v severní části náměstí, to částečně nahradí zelené plochy, posezení a místa pro odpočinek a zastavení. Stavební úpravy na náměstí Republiky skončí letos v srpnu.


Školáci se utkali o postup do krajského kola Dopravní soutěže mladých cyklistů

Ilustrační foto k článku: Školáci se utkali o postup do krajského kola Dopravní soutěže mladých cyklistů

Znalost pravidel silničního provozu, základů první pomoci nebo zručnost při jízdě na kole museli prokázat účastníci Dopravní soutěže mladých cyklistů. Okresní kolo hostila ve středu Základní škola a Mateřská škola Blansko, Salmova 17. Soutěž se konala po dvouleté odmlce.


Průčelí blanenského kina dostane nové zastřešení

Ilustrační foto k článku: Průčelí blanenského kina dostane nové zastřešení

Městské kino se dočkalo další rekonstrukce. Práce se tentokrát zaměří na vylepšení komfortu návštěvníků. Na řadu letos přijde zastřešení terasy nebo přístavba kavárny. Stavební úpravy už začaly, probíhat budou částečně za plného provozu. Náklady se předpokládají ve výši více než pět milionů korun.


Den vítězství si město připomnělo u Lípy svobody

Ilustrační foto k článku: Den vítězství si město připomnělo u Lípy svobody

Blansko si v neděli 8. května připomnělo 77. výročí ukončení druhé světové války. Vedení města ke Dni vítězství položilo věnec u Lípy svobody na náměstí Svobody. Vzhledem k ruské agresi na Ukrajině se pietní akt tentokrát nekonal u sochy Rudoarmějce. Památku padlých ale uctila kytice položená u památníku se seznamem těch, kteří přímo v druhé světové válce zahynuli.


Obyvatelé Klepačova se dočkají opravy průtahu

Ilustrační foto k článku: Obyvatelé Klepačova se dočkají opravy průtahu

Poškozený povrch jediné spojnice Klepačova s okolím trápí místní už řadu let. Letos by se měli dočkat opravy nejhorších částí příjezdové komunikace. Klepačovští se to dozvěděli minulý týden na setkání s představiteli vedení města Blanska.V Blansku začaly opravy výtluků na místních komunikacích

Ilustrační foto k článku: V Blansku začaly opravy výtluků na místních komunikacích

Řidiči v Blansku by teď měli dbát zvýšené opatrnosti. V ulicích města i v jeho místních částech totiž začaly jarní opravy výtluků a na silnicích se tak mohou častěji potkat s technikou i pracovníky firmy, která rekonstrukce provádí. Lokální vysprávky místních komunikací se uskuteční po etapách a potrvají několik následujících měsíců. Během jara budou opraveny výtluky vzniklé po zimě, ve druhé polovině roku potom budou průběžně zapravována nově vzniklá místa.


Do lavic prvních tříd usedne letos v září přes dvě stě prvňáčků

Ilustrační foto k článku: Do lavic prvních tříd usedne letos v září přes dvě stě prvňáčků

Na čtyřech základních školách, které zřizuje město Blansko, proběhly 5. dubna zápisy dětí do prvních ročníků. O den později byl vyhrazen náhradní termín. Během těchto dvou dnů bylo k povinné školní docházce přijato 279 dětí, z nichž 29 nastoupí do školy po odkladu z loňského roku. Zápisy do mateřských škol, zřizovaných městem, proběhnou v úterý 3. května od 9:00 do 16:00 hodin.


Podívejte se na přehled investičních akcí města

Ilustrační foto k článku: Podívejte se na přehled investičních akcí města

Připravili jsme pro vás přehled největších investičních akcí v roce 2022, s nimiž počítá městský rozpočet. Nově je najdete nejen v rozklikávacím rozpočtu, ale také v samostatné sekci na webu města Blanska. Rozpočet letos počítá na investice s částkou skoro 183 milionů korun, což představuje zhruba třetinu všech výdajů.


Město vyhlašuje 2. ročník soutěže Blansko kvete

Ilustrační foto k článku: Město vyhlašuje 2. ročník soutěže Blansko kvete

Nejkrásnější květinovou výzdobu oken či balkónů nebo nejpovedenější předzahrádku u domu budou také letos vybírat obyvatelé Blanska. Město bude kvetoucí poklady hledat v druhém ročníku soutěže Blansko kvete. Zájemci se do soutěže mohou nově přihlásit už od 1. května, uzávěrka přihlášek je podobně jako vloni 31. července. Odborná porota po ukončení soutěže vybere desítku nejpovedenějších květinových výsadeb v každé ze dvou kategorií, následně bude o vítězi rozhodovat v hlasování veřejnost.


Blansko slaví Den Země sázením stromů i výzdobou

Ilustrační foto k článku: Blansko slaví Den Země sázením stromů i výzdobou

Den Země Blansko oslavilo symbolicky vysazením dalších z několika desítek stromů, které letos na jaře doplní ulice města i jeho částí. V pátek 22. dubna, kdy si tuto událost připomínají lidé na celém světě, se o výsadbu spolu s městským zahradníkem a starostou Blanska postaraly děti z Mateřské školy Dvorská 96. Na Den Země zasadily děti javory nedaleko budovy školky podél chodníku vedoucího sídlištěm Sever, který spojuje Salmovu ulici s ulicí Dvorská.


Pokračuje stavba přemostění. Staveniště proměnilo oba břehy Svitavy

Ilustrační foto k článku: Pokračuje stavba přemostění. Staveniště proměnilo oba břehy Svitavy

Devět měsíců od slavnostního poklepání základního kamene už trvá stavba nového mostního spojení se Starým Blanskem. Postup prací na přemostění je viditelný na obou březích řeky Svitavy, kterou musí nový most překlenout spolu se železniční tratí.


V Blansku letos přibude minimálně stovka stromů. Městský zahradník se zaměří i na kruhové objezdy

Ilustrační foto k článku: V Blansku letos přibude minimálně stovka stromů. Městský zahradník se zaměří i na kruhové objezdy

V ulicích Blanska začala jarní výsadba dřevin. V současnosti se na různých místech ve městě sází zejména stromy určené jako náhrada za pokácenou zeleň. Výsadbou stromů v úterý začala také první etapa revitalizace rekreační oblasti Palava. Kromě toho budou ještě letos na různých místech města vysazeny další desítky dřevin rozličných druhů. Novinkou letošního roku je také to, že se o zeleň v Blansku kromě společnosti Technické služby Blansko stará také městský zahradník.


Město zakázalo podomní prodej energií

Ilustrační foto k článku: Město zakázalo podomní prodej energií

Město přijalo další opatření, které má ochránit obyvatele před nekalými praktikami některých prodejců. Po tržním řádu, který kromě jiného omezuje  také podomní a pochůzkový prodej, vydala rada města nařízení, kterým se zakazují některé formy prodeje energií. Předpis začne platit 15. dubna.


Město má novou vyhlášku o nočním klidu. Určuje konkrétní termíny, kdy je zkrácený

Ilustrační foto k článku: Město má novou vyhlášku o nočním klidu. Určuje konkrétní termíny, kdy je zkrácený

Blanenští zastupitelé schválili novou obecně závaznou vyhlášku o nočním klidu. Město vyhlášku novelizuje každoročně a zapracovává do ní požadavky pořadatelů nejrůznějších kulturních a společenských akcí. Dokument totiž přesně vymezuje data a místa, pro která platí zkrácená doba nočního klidu.


V obřadní síni historické budovy radnice přivítali nové občánky města

Ilustrační foto k článku: V obřadní síni historické budovy radnice přivítali nové občánky města

Slavnostního přivítání mezi obyvateli Blanska se dočkaly zhruba tři desítky nově narozených dětí žijících ve městě. Spolu s jejich rodiči, sourozenci a dalšími příbuznými se v obřadní síni blanenské radnice vystřídaly po menších skupinkách. Coby nové občánky je v historické budově symbolicky přivítal starosta Blanska Jiří Crha.


Město ocenilo nejlepší učitelky základních škol

Ilustrační foto k článku: Město ocenilo nejlepší učitelky základních škol

Den učitelů oslavilo vedení města předáním ocenění nejlepším učitelkám blanenských základních škol. Pamětní list, kytičku a další dárky dostalo celkem osm pedagožek. Každá ze čtyř základních škol v Blansku nominovala dvě, jednu z prvního stupně a jednu z druhého stupně.


Prvním občánkem Blanska v roce 2022 je holčička Eliška

Ilustrační foto k článku: Prvním občánkem Blanska v roce 2022 je holčička Eliška

Elišku Krůčkovou, která se stala prvním občánkem města Blanska v roce 2022, přivítal spolu s jejími rodiči na radnici starosta Jiří Crha. Malá Eliška, která se narodila v brněnské porodnici na Obilním trhu přímo 1. ledna 2022, získala od města dárečky a také vlastní zápis ve speciální pamětní knize.


Zápisy dětí do prvních tříd základních škol se uskuteční v dubnu

Ilustrační foto k článku: Zápisy dětí do prvních tříd základních škol se uskuteční v dubnu

Ředitelé základních škol zřizovaných městem Blansko oznamují, že na všech základních školách zřizovaných městem Blanskem se uskuteční zápis dětí do 1. ročníku základního vzdělávání pro školní rok 2022/23 standardní prezenční formou, a to v řádném termínu v úterý 5. dubna 2022 od 14:00 do 17:00 hodin a v náhradním termínu ve středu 6. dubna 2022 v době od 14:00 do 16:00 hodin.


Ve Stařeckého ulici začala rekonstrukce chodníku

Ilustrační foto k článku: Ve Stařeckého ulici začala rekonstrukce chodníku

V ulicích Blanska začaly první letošní opravy chodníků. Nové dláždění dostanou například úseky v ulicích Chelčického, Stařeckého a Dvorská, rekonstruovat se budou chodníky i na Podlesí nebo v Dolní Lhotě. Město letos plánuje na tento účel vyčlenit až pět milionů korun.


Starostové řešili možnost pomoci lidem prchajícím před válkou na Ukrajině. Blansko schválilo na pomoc tři miliony

Ilustrační foto k článku: Starostové řešili možnost pomoci lidem prchajícím před válkou na Ukrajině. Blansko schválilo na pomoc tři miliony

Celkem tři miliony korun uvolní Blansko na pomoc těm, které postihl válečný konflikt na Ukrajině. Rozhodli o tom blanenští zastupitelé, kteří podpořili návrh rady města. Peníze půjdou na financování konkrétních potřeb pro Ukrajinu, jako je například zdravotnický materiál, město je ale využije také na poskytnutí dlouhodobého ubytování a materiální pomoci přímo v Blansku a jeho okolí. Co je třeba a jak konkrétně pomoci, projednávali tento týden s vedením města i starostové obcí z regionu nebo například místní podnikatelé.


Město vypsalo termíny zápisu do mateřských škol. Nabídnou zhruba 160 míst

Ilustrační foto k článku: Město vypsalo termíny zápisu do mateřských škol. Nabídnou zhruba 160 míst

Ředitelé blanenských mateřských škol stanovili po dohodě s městem coby zřizovatelem termíny pro podání žádostí o přijetí dětí k předškolnímu vzdělávání. K docházce v některé z blanenských mateřských škol bude od školního roku 2022/2023 možné děti přihlásit v úterý 3. května. Žádosti o přijetí bude přijímat hned sedm mateřinek.


Před domem s pečovatelskou službou bude stát dřevěný altánek

Ilustrační foto k článku: Před domem s pečovatelskou službou bude stát dřevěný altánek

Obyvatelům Domu s pečovatelskou službou 9. května začne sloužit nové venkovní posezení. Před budovou budou mít k dispozici dřevěný altánek, který jim poskytne útočiště nejen za slunečných dnů nebo za deště. Nyní je dokončena dlážděná plocha, samotný altánek dělníci usadí během dubna.


Obůrka se dočká nového chodníku. Vedení města představilo místním projekt

Ilustrační foto k článku: Obůrka se dočká nového chodníku. Vedení města představilo místním projekt

Po silnici nebo travnatém pásu u krajnice musejí denně chodit místní i návštěvníci Obůrky. Chodník pro pěší totiž v této místní části doplňuje hlavní průtah pouze na krátkém úseku od spodního konce ve směru od Těchova k obchodu. Změnit to už řadu let chtějí nejen zástupci zdejší občanské aktivity. Radnice nyní jejich přání vyslyšela. Vedení Blanska ve čtvrtek večer na Obůrce představilo zpracovaný návrh projektu na novou část chodníku.


Soutěž Blansko vánoční už má své vítěze

Ilustrační foto k článku: Soutěž Blansko vánoční už má své vítěze

Vánoční atmosféra v ulicích města nebo vlastní venkovní výzdoba byla témata fotosoutěže, kterou město vyhlásilo 8. prosince 2021. Během jednoho měsíce se zapojily necelé dvě desítky soutěžících, své snímky mohli posílat do uplynulého víkendu. V pondělí 10. ledna ze zaslaných fotografií porota vybrala vítěze.


Přehled investičních akcí města v roce 2021. Podívejte se, na co šly miliony z rozpočtu

Ilustrační foto k článku: Přehled investičních akcí města v roce 2021. Podívejte se, na co šly miliony z rozpočtu

Zhruba třetinu rozpočtu města směřuje Blansko každoročně na investiční akce. V roce 2021 to bylo asi 170 milionů korun, letos to bude ještě více. Díky této částce se podařilo zahájit či dokončit desítky velkých i drobnějších projektů. Podívejte se na přehled těch nejzásadnějších.