Archiv článků
   v roce 2015

Kategorie: historie  

 


Ctihodný biskup, svárlivá knížata a neznámý kanovník aneb Zastavení nad jedním blanenským výročím

V letech 2015 a 2016 si Blansko připomíná trojici významných výročí, která jsou dokladem bohaté a pestré historie tohoto města. Letos v lednu uplynulo 200 let od úmrtí Karoliny Meineke, již v únoru jsme si mohli připomenout 110 let od povýšení Blanska na město a v roce příštím nás čeká připomínka nejvýznamnější: 880 let od data, k němuž se váže patrně první zmínka o Blansku vůbec.


Jak šel čas Blanskem – 8. část

Ilustrační foto k článku: Jak šel čas Blanskem – 8. část

Poslední díl seriálu mapujícího stoletou historii města Blanska od roku 1900 do roku 2000. Blansko v 70. a 80. letech 20. století.


Znáte historii blanenského vánočního stromu?

Ilustrační foto k článku: Znáte historii blanenského vánočního stromu?

Jeden z hlavních symbolů Vánoc nesmí chybět nejen v českých domácnostech, ale i na náměstích jednotlivých měst. O tom, kam až sahá tato tradice přímo ve městě Blansku, informuje galerista a znalec místní historie Pavel Svoboda.
Jak šel čas Blanskem – 7. část

Ilustrační foto k článku: Jak šel čas Blanskem – 7. část

Pokračování seriálu mapujícího stoletou historii města Blanska od roku 1900 do roku 2000. Blansko v 50. a 60. letech 20. století.


Devět století...

Ilustrační foto k článku: Devět století...

...tak dlouho již trvá ono pomyslné duchovní pouto mezi Blanskem a Olomoucí. Blansko, jako trvale osídlená lokalita, existovalo samozřejmě již před první písemnou zmínkou o něm (1136).


Město vydalo sborník o Karolině Meineke

Ilustrační foto k článku: Město vydalo sborník o Karolině Meineke

U příležitosti 200. výročí úmrtí Karoliny Meineke, které si připomínáme v letošním roce, vydalo Město Blansko sborník nazvaný Karolina Meineke (1768–1815).


Sborník muzea Blansko 2015

Ilustrační foto k článku: Sborník muzea Blansko 2015

V letošním Sborníku Muzea Blansko je pro čtenáře připraveno opět množství zajímavého čtení z oblasti přírodovědné i společenskovědné.


Soutěž Bejvávalo aneb Za blanenských dávných časů – 8. kolo

Ilustrační foto k článku: Soutěž Bejvávalo aneb Za blanenských dávných časů – 8. kolo

V letošním i roce příštím slaví Blansko hned několik výročí, která se vážou k historii našeho města. Abyste se s historickým Blanskem seznámili ještě lépe, připravili jsme pro vás poznávací soutěž. Máme zde předposlední kolo soutěže v poznávání Blanska ze starých fotografií.


Jak šel čas Blanskem – 6. část

Ilustrační foto k článku: Jak šel čas Blanskem – 6. část

Pokračování seriálu mapujícího stoletou historii města Blanska od roku 1900 do roku 2000. Tentokrát o událostech, které zasáhly Blansko v roce 1945.


Bejvávalo aneb Za blanenských dávných časů – 7. kolo

Ilustrační foto k článku: Bejvávalo aneb Za blanenských dávných časů – 7. kolo

V letošním i roce příštím slaví Blansko hned několik výročí, která se vážou k historii našeho města. Abyste se s historickým Blanskem seznámili ještě lépe, připravili jsme pro vás poznávací soutěž.


Jak šel čas Blanskem – 5. část

Ilustrační foto k článku: Jak šel čas Blanskem – 5. část

Pokračování seriálu mapujícího stoletou historii města Blanska od roku 1900 do roku 2000. Tentokrát o událostech, které zasáhly Blansko v období začátku druhé světové války.


Bejvávalo aneb Za blanenských dávných časů – 6. kolo

Ilustrační foto k článku: Bejvávalo aneb Za blanenských dávných časů – 6. kolo

V letošním i roce příštím slaví Blansko hned několik výročí, která se vážou k historii našeho města. Abyste se s historickým Blanskem seznámili ještě lépe, připravili jsme pro vás poznávací soutěž.


Bejvávalo aneb Za blanenských dávných časů – 5. kolo

Ilustrační foto k článku: Bejvávalo aneb Za blanenských dávných časů – 5. kolo

V letošním i roce příštím slaví Blansko hned několik výročí, která se vážou k historii našeho města. Abyste se s historickým Blanskem seznámili ještě lépe, připravili jsme pro vás poznávací soutěž.


Jak šel čas Blanskem – 4. část

Ilustrační foto k článku: Jak šel čas Blanskem – 4. část

Pokračování seriálu mapujícího stoletou historii města Blanska od roku 1900 do roku 2000. Tentokrát o událostech, které zasáhly Blansko v období 1925-1939.


Soutěž Bejvávalo aneb Za blanenských dávných časů – 4. kolo

Ilustrační foto k článku: Soutěž Bejvávalo aneb Za blanenských dávných časů – 4. kolo

V letošním i roce příštím slaví Blansko hned několik výročí, která se vážou k historii našeho města. Abyste se s historickým Blanskem seznámili ještě lépe, připravili jsme pro vás poznávací soutěž. Doplněna nápověda.


Jak šel čas Blanskem – 3. část

Ilustrační foto k článku: Jak šel čas Blanskem – 3. část

Seriál mapující stoletou historii města Blanska od roku 1900 do roku 2000.  Letos o tom, co se dělo v Blansku v těžkých letech 1915–1925.


Bejvávalo aneb Za blanenských dávných časů – 3. kolo

Ilustrační foto k článku: Bejvávalo aneb Za blanenských dávných časů – 3. kolo

V letošním i roce příštím slaví Blansko hned několik výročí, která se vážou k historii našeho města. Abyste se s historickým Blanskem seznámili ještě lépe, připravili jsme pro vás poznávací soutěž.


Pavel Svoboda v květnu představí novou knihu

Ilustrační foto k článku: Pavel Svoboda v květnu představí novou knihu

Po úspěchu Blanenského chodce připravuje v současné době galerista Pavel Svoboda novou knihu mapující historii města Blanska s názvem Bejvávalo s podtitulem Z pradědečků žádný dnes nepoznal by Blansko jako ves.


Jak šel čas Blanskem – 2. část

Ilustrační foto k článku: Jak šel čas Blanskem – 2. část

Pokračování seriálu mapujícího stoletou historii města Blanska od roku 1900 do roku 2000. Tentokrát o spolcích, průmyslu a řemeslech na počátku 20. století.


Bejvávalo aneb Za blanenských dávných časů – 2. kolo

Ilustrační foto k článku: Bejvávalo aneb Za blanenských dávných časů – 2. kolo

V letošním i roce příštím slaví Blansko hned několik výročí, která se vážou k historii našeho města. Abyste se s historickým Blanskem seznámili ještě lépe, připravili jsme pro vás poznávací soutěž.Jak šel čas Blanskem – 1. část

Ilustrační foto k článku: Jak šel čas Blanskem – 1. část

V připravovaném měsíčním seriálu ke 110. výročí povýšení Blanska na město (1905) přijměte pozvání k oživení jeho historie v časovém úseku jednoho století (1900–2000).


Blanenská historická výročí mají své místo na městském webu

Letos a v příštím roce si město Blansko připomene tři významná historická výročí. V tomto roce to bude 110. výročí povýšení Blanska na město a 200. výročí úmrtí Karoliny Meineke na blanenském zámku. V roce 2016 pak oslavíme 880. výročí první písemné zmínky o městě. Na městském webu byly vytvořeny stránky, které na tyto významné události v historii města odkazují.


Bejvávalo aneb Za blanenských dávných časů – soutěž

Ilustrační foto k článku: Bejvávalo aneb Za blanenských dávných časů – soutěž

V letošním i roce příštím slaví Blansko hned několik výročí, jež se vážou k historii našeho města. Abyste se s historickým Blanskem seznámili ještě lépe, připravili jsme pro vás poznávací soutěž.


Přípravy oslav výročí města Blanska v letech 2015–2016

Ilustrační foto k článku: Přípravy oslav výročí města Blanska v letech 2015–2016

V letech 2015 a 2016 si Město Blansko připomene tři významná historická výročí. V roce 2015 to bude 110. výročí povýšení Blanska na město (1905) a 200. výročí úmrtí Karoliny Meineke na blanenském zámku (1815) a dále v roce 2016 to bude k 880. výročí první písemné zmínky o městě v Letopise kanovníka Vyšehradského (1136).


Blansko slaví 110 let od povýšení na město

Ilustrační foto k článku: Blansko slaví 110 let od povýšení na město

V tomto roce si Blansko připomene 110. výročí svého povýšení na město, které se stalo mezníkem jeho politicko správních dějin počátku 20. století. Blansko se po celou dobu své více než 800leté existence vyvíjelo jako poměrně malá zemědělská obec na obou stranách Svitavy.