Archiv článků
   v roce 2024

Kategorie: ostatní  

 


Jak vyzrát na matematiku

Ilustrační foto k článku: Jak vyzrát na matematiku

Může to být otázka, návod, ale i téma, kterému se věnovali učitelé matematiky na základních školách okresu Blansko. Jejich společné setkání se uskutečnilo v ZŠ a MŠ Blansko, Salmova 17.


Klub seniorů Blansko hledá členy

Ilustrační foto k článku: Klub seniorů Blansko hledá členy

Téměř půlstoletí mělo Blansko Městský klub důchodců. Klub existující od roku 1976 se nyní přejmenoval, nově nese označení Klub seniorů Blansko. Jeho vedení by nyní rádo oslovilo všechny stávající členy a obnovilo také členskou základnu.


Lidé darovali psům z útulku konzervy a pamlsky. Přispěli i prodavači

Ilustrační foto k článku: Lidé darovali psům z útulku konzervy a pamlsky. Přispěli i prodavači

Po téměř dvouleté pauze se ve čtvrtek opět předával výtěžek ze sbírky obchodního domu Billa, který je určen čtyřnohým obyvatelům blanenského psího útulku. Lidé do sbírky věnovali nejvíce psí konzervy a pamlsky. Letošní sbírka však potvrdila trend poklesu darů od lidí. Vybralo se celkem patnáct krabic s krmivem pro psy, což je vzhledem k delšímu časovému intervalu méně než minule.


Nemocnice Blansko připravuje stavbu rotační lůžkové jednotky

Ilustrační foto k článku: Nemocnice Blansko připravuje stavbu rotační lůžkové jednotky

Ve druhé polovině roku 2024 dojde v blanenské nemocnici k zahájení stavby rotační lůžkové jednotky, která je důležitou součástí plánované dlouhodobé rekonstrukce. Zastupitelé města Blanska na svém březnovém zasedání schválili částku na realizaci této investiční akce, kterou bude financovat město, coby vlastník budov nemocnice.


V ulicích Blanska můžete pátrat po Rychlých šípech

Ilustrační foto k článku: V ulicích Blanska můžete pátrat po Rychlých šípech

Novou pátrací hru v ulicích města pro malé i velké dobrodruhy připravili blanenští skauti ze střediska Světla. Zahrát si ji po celý duben může kdokoliv. A zdarma. Hru Najdi Rychlé šípy připravili blanenští skauti ze střediska "Světla" ve spolupráci se Skautskou nadací Jaroslava Foglara. Blansko je jedním ze tří desítek měst po celé republice, kde si zájemci mohou hru inspirovanou komiksy o Rychlých šípech zahrát.


Březen na ZŠ Erbenova – akce pro veřejnost a mimořádné úspěchy žáků

Ilustrační foto k článku: Březen na ZŠ Erbenova – akce pro veřejnost a mimořádné úspěchy žáků

V měsíci březnu patřila ZŠ Erbenova nejen svým žákům a zaměstnancům, ale uskutečnila se zde i řada akcí určených veřejnosti. Vše zahájil v pátek 1. března 22. reprezentační ples školy, který svým vystoupením ozvláštnily tanečnice flamenca a hned na úvod také žáci 9. ročníku svou okouzlující polonézou.


OBRAZEM: Velikonoční svátky v Blansku i pochod za sněženkou

Ilustrační foto k článku: OBRAZEM: Velikonoční svátky v Blansku i pochod za sněženkou

Uplynulý prodloužený víkend byl ve znamení Velikonoc. Křesťanské svátky si připomněli věřící v obou blanenských kostelech. V sobotu několik set turistů vyrazilo také na tradiční pochod Za sněženkou do krasu. Nechyběl ani poslední ze série hokejových turnajů o Pohár města Blanska.


Zubní pohotovost v dubnu

Ilustrační foto k článku: Zubní pohotovost v dubnu

Služba je k dispozici vždy v sobotu, v neděli a o státních svátcích od 8:00 do 13:00 hodin. Mimo uvedenou dobu je zajištěna v Brně na adrese Úrazová nemocnice, Ponávka 6, tel. 545 538 111. Úrazová nemocnice službu zajišťuje ve všední dny od 18:00 hodin do 24:00 hodin. O sobotách, nedělích a svátcích od 8:00 do 20:00 hodin.


Farmářské trhy letos začínají v sobotu 23. března

Ilustrační foto k článku: Farmářské trhy letos začínají v sobotu 23. března

Hned první jarní sobota letos zahájí další ročník farmářských a řemeslných trhů v Blansku. Poprvé si z nabídky regionálních pěstitelů a řemeslníků budete na pěší zóně v Rožmitálově ulici moci vybírat zboží už zítra, v sobotu 23. března. Prodej začíná vždy v 8:00 hodin ráno a trvá do vyprodání zásob.


OBRAZEM: Blansko o víkendu žilo sportem, tancem a hudbou

Ilustrační foto k článku: OBRAZEM: Blansko o víkendu žilo sportem, tancem a hudbou

O víkendu se konala řada sportovních a kulturních akcí. Lidé mohli jít na koncert legendární kapely Jižní Pionýři, turisté na Klepačově vyrazili na pochod, knihovna lákala na knižní blešák i na divadelní představení a Dělnický dům zažil další pokračování Oldies párty. Milovníci sportu si přišli na své při turnaji ve stolním tenise, ledním hokeji i fotbalovém utkání.


Lidé v Češkovicích zachraňují žáby stavbou bariér

Ilustrační foto k článku: Lidé v Češkovicích zachraňují žáby stavbou bariér

Na počátku všeho stál nápad nadšenců, kteří chtěli zabránit zbytečné smrti žab pod koly aut. Každoročně jich totiž jen na silnicích na Blanensku zahynou tisíce. Díky tomu vznikl projekt Žabí hlídka, který se snaží zajistit žábám bezpečnou cestu při jejich jarní migraci za rozmnožováním. Dobrovolníci vždy na jaře staví bariéry v místech, kudy žáby migrují přes silnici na své cestě k vodním plochám. První bariéry postavili dobrovolníci o víkendu v místní části Blanska Češkovicích, letos nově pod záštitou místního občanského aktivu.


Škola nabízí inovativní výuku informatiky

Ilustrační foto k článku: Škola nabízí inovativní výuku informatiky

Výuka „nové informatiky“ pro nás není novinkou. Na naší škole ZŠ a MŠ Dvorská je výuka informatiky součástí učebního plánu již od 2. ročníků. Zaměřujeme se na praktické dovednosti a interaktivní učení, kde se žáci učí efektivně a bezpečně využívat počítač k usnadnění práce.


Žáci ZŠ Erbenova vyrazili na hory

Ilustrační foto k článku: Žáci ZŠ Erbenova vyrazili na hory

Po několika letech, kdy se z důvodů šíření pandemie covidu nemohl lyžařský výcvikový kurz konat nebo mohl být realizován jen v omezené podobě, se ZŠ Erbenova vrátila k tradiční formě lyžařského výcviku. V lednu se tak v Petříkově v Jeseníkách uskutečnil kurz určený žákům 7. ročníku.


Část přístrojového vybavení Nemocnice Blansko prošla modernizací

Ilustrační foto k článku: Část přístrojového vybavení Nemocnice Blansko prošla modernizací

V letech 2021 – 2023 čerpala blanenská nemocnice dotaci v rámci integrovaného operačního programu REACT-EU. Za téměř 90 milionů korun se podařilo pořídit pestrou škálu moderního vybavení sloužícího k diagnostice i léčbě pacientů. Nové přístroje přispívají ke zkvalitňování péče.


Nedej pokušení šanci, vyzývali policisté v blanenském kině středoškoláky

Ilustrační foto k článku: Nedej pokušení šanci, vyzývali policisté v blanenském kině středoškoláky

Zaplněné blanenské kino patřilo setkání spojenému s preventivní akcí Nedej pokušení šanci. Určené bylo pro žáky a studenty prvních ročníků středních škol. Akce se zúčastnili studenti a pedagogové z Gymnázia Blansko, Střední školy technické a gastronomické Blansko a Střední průmyslové školy Jedovnice. Celkově už 14. ročník preventivní akce zaměřené na drogovou problematiku a závislosti organizovalo Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje.


Zubní pohotovost v březnu

Ilustrační foto k článku: Zubní pohotovost v březnu

Služba je k dispozici vždy v sobotu, v neděli a o státních svátcích od 8:00 do 13:00 hodin. Mimo uvedenou dobu je zajištěna v Brně na adrese Úrazová nemocnice, Ponávka 6, tel. 545 538 111. Úrazová nemocnice službu zajišťuje ve všední dny od 18:00 hodin do 24:00 hodin. O sobotách, nedělích a svátcích od 8:00 do 20:00 hodin.Černé scénáře se nenaplnily, říká k převzetí CZT jednatel společnosti Teplo Blansko

Ilustrační foto k článku: Černé scénáře se nenaplnily, říká k převzetí CZT jednatel společnosti Teplo Blansko

Soustavu centrálního zásobování teplem (CZT) v Blansku od 1. ledna 2024 provozuje městská společnost Teplo Blansko s.r.o. Nový provozovatel převzal systém vytápění od firmy ZT energy, které skončila nájemní smlouva. „Úkolů máme spoustu. Prioritní je, že jsme si udělali technickou analýzu veškerého technologického vybavení. Zjistili jsme pozitivní věc, že soustava CZT je v celkem dobrém stavu, když vezmeme v úvahu stáří technologie. Samozřejmě vykazuje nějaké nedostatky, ale nejsou to nedostatky, které by nám nějak bránily v provozu,“ říká jednatel společnosti Teplo Blansko Vlastimil Vaníček.


Žáci ZŠ Dvorská získali druhé místo v soutěži Postav most!

Ilustrační foto k článku: Žáci ZŠ Dvorská získali druhé místo v soutěži Postav most!

Špejle – zkusili jste z nich někdy něco postavit? Domeček, nábytek pro panenku či geometrické útvary možná ano. Ale zkusili jste z nich postavit most? Žáci a žákyně ZŠ a MŠ Blansko, Dvorská 26 je již poněkolikáté stavěli jako jediní blanenští zástupci v konkurenci skoro čtyřiceti týmů z Jihomoravského, Zlínského i Pardubického kraje v soutěži Postav most!, konané tentokrát 15. února na už tradičním místě na Masarykově střední škole v Letovicích.


Zubní pohotovost v únoru

Ilustrační foto k článku: Zubní pohotovost v únoru

Služba je k dispozici vždy v sobotu, v neděli a o státních svátcích od 8:00 do 13:00 hodin. Mimo uvedenou dobu je zajištěna v Brně na adrese Úrazová nemocnice, Ponávka 6, tel. 545 538 111. Úrazová nemocnice službu zajišťuje ve všední dny od 18:00 hodin do 24:00 hodin. O sobotách, nedělích a svátcích od 8:00 do 20:00 hodin.


Blanenskou radnici navštívili tři králové

Ilustrační foto k článku: Blanenskou radnici navštívili tři králové

Na blanenskou radnici v pátek zavítali tři králové. Vedení města i zaměstnanci mohli přispět do letošní Tříkrálové sbírky, kterou pořádá Charita. Věnovat peníze na pomoc potřebným z regionu lze do 14. ledna. Lidé mohou do sbírky přispět přímo koledníkům nebo také do kasiček, které jsou na několika místech v Blansku. Chystají se i doprovodné akce.


Magnetickou rezonanci v Nemocnici Blansko využívají pacienti již pět let

Ilustrační foto k článku: Magnetickou rezonanci v Nemocnici Blansko využívají pacienti již pět let

Před pěti lety blanenská nemocnice zahájila provoz magnetické rezonance. Tento druh vyšetření do té doby nebyl v našem regionu dostupný a pacienti museli dojíždět do vzdálenějších zdravotnických zařízení v jiných okresech. Během pěti let personál radiodiagnostického oddělení na tomto přístroji provedl téměř 24 000 vyšetření.