Archiv článků
   v roce 2022

Kategorie: ostatní  

 


Podpořte svým během Mobílní hospic sv. Martina

Ilustrační foto k článku: Podpořte svým během Mobílní hospic sv. Martina

Udělat něco pro své zdraví a současně pomoci potřebným můžete v sobotu 21. května v rekreační oblasti Palava. Oblastní charita Blansko tam totiž pořádá první ročník běhu pro Mobilní hospic sv. Martina. Jeho zaměstnanci se starají o umírající přímo v jejich domovech po celém regionu. Výtěžkem akce chtějí tuto péči podpořit. Do běhu či chůze se může zapojit kdokoliv, stačí uhradit startovné a vydat se na některou z připravených tras. Start i cíl bude u restaurace Myslivna u blanenské přehrady.


Potřeba sociální péče narůstá i v nemocnici, říká sociální pracovnice Zuzana Jakubcová

Ilustrační foto k článku: Potřeba sociální péče narůstá i v nemocnici, říká sociální pracovnice Zuzana Jakubcová

V Nemocnici Blansko se mohou hospitalizovaní pacienti a jejich nejbližší setkat se sympatickou sociální pracovnicí Zuzanou Jakubcovou, která jim pomáhá zorientovat se v obtížných životních situacích a řešit je, přičemž nejčastěji pracuje se seniory. Zmíněnou funkci vykonává již pět let. Zájem o péči o seniory ji provází již od dob studií, díky čemuž se v dané problematice dobře orientuje a k pacientům přistupuje empaticky a individuálně.


V zámeckém parku se uskuteční Férová snídaně

Ilustrační foto k článku: V zámeckém parku se uskuteční Férová snídaně

Tuto sobotu 14. května se v zámeckém parku v Blansku uskuteční komunitní piknik na podporu pěstitelů ve světě – Férová snídaně. Blansko se tak přidá k více než stovce míst, kde se ve stejný čas sejdou tisíce lidí, aby vyjádřily svůj zájem o pěstitele v zemích Afriky, Asie a Latinské Ameriky. Ti za svoje kakao, kávu nebo banány dostávají velmi málo zaplaceno a často navíc pracují v nedůstojných nebo dokonce nebezpečných podmínkách.


Soutěž Cesta ve tmě prověří vodicí psy nevidomých

Ilustrační foto k článku: Soutěž Cesta ve tmě prověří vodicí psy nevidomých

V centru Blanska v pátek začala tradiční soutěž vodicích psů Cesta ve tmě. Osmnáctého ročníku se účastní osmnáct psů a jejich nevidomých majitelů. Soutěž pořádá Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých České republiky, odbočka Blansko (SONS). Její účastníci se sjeli z celé republiky.


V Nemocnici Blansko vyšetří znaménka. Lidé mohou přijít bez objednání

Ilustrační foto k článku: V Nemocnici Blansko vyšetří znaménka. Lidé mohou přijít bez objednání

Po dvouleté pauze způsobené koronavirovou pandemií se Nemocnice Blansko opět vrací k pořádání tzv. preventivních dnů. U příležitosti Evropského dne melanomu si tak v pondělí 9. května 2022, v době od 7:30 do 14:00 hodin, mohou zájemci bezplatně a bez nutnosti objednání nechat vyšetřit svoje znaménka zkušeným dermatologem.


Zubní pohotovost v květnu

Ilustrační foto k článku: Zubní pohotovost v květnu

Služba je k dispozici vždy v sobotu, v neděli a o státních svátcích od 8:00 do 13:00 hodin. Mimo uvedenou dobu je zajištěna v Brně na adrese Úrazová nemocnice, Ponávka 6, tel. 545 538 111. Úrazová nemocnice službu zajišťuje ve všední dny od 18:00 hodin do 24:00 hodin. O sobotách, nedělích a svátcích od 8:00 do 20:00 hodin.


Stále více mladých lidí v Blansku má zkušenosti s drogami. Důležité je včasné rozpoznání problému

Ilustrační foto k článku: Stále více mladých lidí v Blansku má zkušenosti s drogami. Důležité je včasné rozpoznání problému

Odborníci věnující se v Blansku práci s mládeží a patologickým jevům, které mladé lidi ovlivňují, upozorňují na vážný problém. V Blansku v posledních měsících znatelně stoupá počet mladých lidí, kteří užívají návykové látky. Včetně tvrdých drog. Současně výrazně klesá věk závislých.Nemocnice Blansko si připomíná Světový den zdraví

Ilustrační foto k článku: Nemocnice Blansko si připomíná Světový den zdraví

Vždy 7. dubna se připomíná Světový den zdraví, a to u příležitosti založení Světové zdravotnické organizace (WHO). Uvádí se, že faktory, které ovlivňují naše zdraví, se dají seskupit do čtyř hlavních kategorií. Životní a pracovní prostředí se na stavu zdraví podílí z 15 – 20 %, genetické faktory z cca 10 – 15 %. Životní styl ovlivňuje zdraví jednotlivce nejvíce, a to z 50 %, a kvalita a dostupnost zdravotní péče přibližně z 10 – 15 %.


Zubní pohotovost v dubnu

Ilustrační foto k článku: Zubní pohotovost v dubnu

Služba je k dispozici vždy v sobotu, v neděli a o státních svátcích od 8:00 do 13:00 hodin. Mimo uvedenou dobu je zajištěna v Brně na adrese Úrazová nemocnice, Ponávka 6, tel. 545 538 111. Úrazová nemocnice službu zajišťuje ve všední dny od 18:00 hodin do 24:00 hodin. O sobotách, nedělích a svátcích od 8:00 do 20:00 hodin.


Ukliďme svět slaví 30 roků. Akce vypukne v březnu

Ilustrační foto k článku: Ukliďme svět slaví 30 roků. Akce vypukne v březnu

Termín pro jarní akce Ukliďme svět je letos stanoven na 26. března. Po dvou letech, kdy větší dobrovolnické akce značně omezovala pandemie covid-19, se konečně čeká větší účast. Příroda po dvou letech útlumu pomoc dobrovolníků potřebuje. Přihlašovat místní akce můžete už nyní. Dobrovolnickou akci Ukliďme svět třicátý rok koordinuje Český svaz ochránců přírody (ČSOP).


Nové obchodní centrum: bourání vystřídaly stavební práce

Ilustrační foto k článku: Nové obchodní centrum: bourání vystřídaly stavební práce

Finální dokončení demoličních prací a zahájení stavby hlásí zhotovitel nového obchodního centra na ulici Poříčí. Na místě bývalých skleníků už stavební dělníci budují novou opěrnou zeď a upravují prostranství pro zázemí budoucích obchodních prostor. Jasno už je také v tom, na které obchody se místní mohou těšit.


Zubní pohotovost v březnu

Ilustrační foto k článku: Zubní pohotovost v březnu

Služba je k dispozici vždy v sobotu, v neděli a o státních svátcích od 8:00 do 13:00 hodin. Mimo uvedenou dobu je zajištěna v Brně na adrese Úrazová nemocnice, Ponávka 6, tel. 545 538 111. Úrazová nemocnice službu zajišťuje ve všední dny od 18:00 hodin do 24:00 hodin. O sobotách, nedělích a svátcích od 8:00 do 20:00 hodin.


Díky krizové lince Charity bydlí desítky ukrajinských rodin

Ilustrační foto k článku: Díky krizové lince Charity bydlí desítky ukrajinských rodin

Nonstop Linka důvěry Charity Blansko se stala ve spolupráci s magistrátem města Brna ihned od čtvrtka 24. února krizovým číslem pro pomoc Ukrajině. Za necelý týden od vypuknutí válečného konfliktu zpracovávali krizoví interventi blanenské charity kolem 600 hovorů lidí, kteří na linku volali s nabídkou ubytování a jiné pomoci pro uprchlíky i lidí, kteří naopak pomoc potřebovali.


Žáci ze ZŠ TGM vyrazili na lyžařské kurzy

Ilustrační foto k článku: Žáci ze ZŠ TGM vyrazili na lyžařské kurzy

Lyže?  Snowboard? Nebo tak i tak? Tyto možnosti mají všichni žáci 6., 7., 8. a 9. tříd ZŠ TGM v Blansku. A že jich patřičně využívají, dokazují následující čísla.


Stavba podchodu u zastávky Blansko-město začala, přejezd bude průjezdný jedním pruhem

Ilustrační foto k článku: Stavba podchodu u zastávky Blansko-město začala, přejezd bude průjezdný jedním pruhem

U vlakové zastávky Blansko-město se rozběhla stavba nového podchodu pod železniční tratí. Vybudování spojnice pro pěší, jejíž součástí budou i velkokapacitní výtahy, vyjde na více než 183 milionů korun. Stavba potrvá do konce letošního roku. Nový podchod souvisí se stavbou přemostění na Staré Blansko, na němž se pracuje ve Svitavské ulici. Po jeho dokončení bude železniční přejezd v Rožmitálově ulici úplně zrušený.


Lidé nejvíc chtějí informace o mimořádných událostech a zprávy z kultury. V Blansku jim je nově nabízí i Chytrý zpravodaj

Ilustrační foto k článku: Lidé nejvíc chtějí informace o mimořádných událostech a zprávy z kultury. V Blansku jim je nově nabízí i Chytrý zpravodaj

Obyvatelé Blanska nejčastěji čerpají informace o dění ve městě z tištěného zpravodaje, z webu města a také z Mobilního rozhlasu. Nejvíce je zajímají mimořádné události, kulturní zprávy a dopravní informace. Drtivé většině respondentů se pak líbí také chytrá verze zpravodaje města, kterou Blansko nabízí mezi prvními v zemi. Vyplývá to z výsledků ankety, kterou vyplňovali respondenti v rámci on-line ankety Mobilního rozhlasu.


Charitě chybějí některé potraviny pro lidi v nouzi. Chystá se sbírka

Ilustrační foto k článku: Charitě chybějí některé potraviny pro lidi v nouzi. Chystá se sbírka

Blanenská charita rozšiřuje od února termíny výdeje potravinových balíčků, které jsou určené lidem v nouzi. Potřební si mohou pro jídlo přijít na výdejní místo dvakrát týdně. Jednotlivců a rodin, kteří pomoc potřebují, přibývá a Charitě již začínají některé potraviny chybět. Spolu s městem Blanskem a blanenskou farností proto připravuje sběr základních trvanlivých pokrmů. Uskuteční se na přelomu února a března. Shromážděné potraviny se pak stanou součástí balíčků pro lidi v nouzi.Preventivní onkologický program může zachránit život

Ilustrační foto k článku: Preventivní onkologický program může zachránit život

Světový den boje proti rakovině se připomíná 4. února. Tato nemoc může mít i dobrý konec – důležité je však přijít k lékaři v časné fázi onemocnění. Nemocnice Blansko nabízí možnost preventivních prohlídek hned v několika ordinacích. Komplexní vyšetření pak nabízí preventivní onkologický program.


Žáci ZŠ Salmova si užili lyžařské kurzy

Ilustrační foto k článku: Žáci ZŠ Salmova si užili lyžařské kurzy

Naučit se lyžovat, doladit svůj styl, ale hlavně prožít s kamarády týden radosti a pohody. To přece ke správnému školnímu lyžařskému kurzu patří!


Zubní pohotovost v únoru

Služba je k dispozici vždy v sobotu, v neděli a o státních svátcích od 8:00 do 13:00 hodin. Mimo uvedenou dobu je zajištěna v Brně na adrese Úrazová nemocnice, Ponávka 6, tel. 545 538 111. Úrazová nemocnice službu zajišťuje ve všední dny od 18:00 hodin do 24:00 hodin. O sobotách, nedělích a svátcích od 8:00 do 20:00 hodin.


Charitní poradna nabízí od nového roku svoje služby více lidem

Ilustrační foto k článku: Charitní poradna nabízí od nového roku svoje služby více lidem

Charitní poradna poskytuje bezplatně pomoc, podporu a rady lidem v nepříznivé sociální situaci v okrese Blansko. Kvůli stále se zvyšujícím počtům lidí v regionu, kteří služby poradny Charity Blansko využívají, se teď podařilo navýšit kapacitu z dvou na čtyři pracovnice.


Nemocnice bude znovu operovat každý všední den, rehabilitační oddělení je opět v provozu

Ilustrační foto k článku: Nemocnice bude znovu operovat každý všední den, rehabilitační oddělení je opět v provozu

Nadcházející dny přináší v Nemocnici Blansko návrat k běžnému režimu. Operační sál pojede naplno, covidové oddělení je zrušeno, znovu se otevřelo lůžkové rehabilitační oddělení, ambulance fungují bez omezení. Vedení nemocnice doufá, že zásadní omezení spojená s onemocněním COVID-19 končí. Věří, že omikronová mutace již tak mocně do provozu nezasáhne a zaměstnanci budou moci zůstat na svých běžných pracovištích.


Stavba nového obchodního centra už začala. Demolice skleníků na břehu Svitavy je dokončena

Ilustrační foto k článku: Stavba nového obchodního centra už začala. Demolice skleníků na břehu Svitavy je dokončena

Prostor po bývalých sklenících v areálu na ulici Poříčí se mění na staveniště. Dokončena je demolice skleníků i dalších budov bývalého zahradnictví a dělníci už několik týdnů připravují prostranství na stavbu nového obchodního centra. Buduje se nová opěrná zeď podél řeky Svitavy. Nová prodejna potravin a další obchody by se na levém břehu Svitavy u výjezdu z Blanska na Ráječko měly otevřít příští rok.


Do Tříkrálové sbírky lidé v Blansku věnovali skoro 230 tisíc korun

Ilustrační foto k článku: Do Tříkrálové sbírky lidé v Blansku věnovali skoro 230 tisíc korun

Rekordní částku vynesla letošní Tříkrálová sbírka v Blansku. Lidé do 21. ledna darovali celkem 227 367 korun. To je skoro o 10 tisíc více než v roce 2020 a o bezmála 100 tisíc korun více než loni, kdy ale tradiční akci poznamenaly koronavirové restrikce. Rekordní sumu vynesla sbírka i v celém regionu, kde dárci věnovali dohromady 2 817 315 korun. Peníze Oblastní charita Blansko využije na rozvoj svých služeb.


Výběr středoškolského vzdělání bude jednodušší. V Blansku obnoví Burzu škol

Ilustrační foto k článku: Výběr středoškolského vzdělání bude jednodušší. V Blansku obnoví Burzu škol

Snadnější rozhodování, na kterou střední školu si mají podat přihlášku, by měli mít žáci devátých ročníků blanenských základních škol. V plán na obnovení Burzy středních škol totiž vyústilo setkání, na němž se pod záštitou města sešli ředitelé všech blanenských středních škol se zástupci vedení základních škol z Blanska i okolních obcí.


Policisté varují seniory před podvodníky. Po telefonu jim přehrají vzkaz

Ilustrační foto k článku: Policisté varují seniory před podvodníky. Po telefonu jim přehrají vzkaz

Policie České republiky spustila osvětovou kampaň, která má seniory varovat před podvodníky. Vybrané skupiny lidí s pevnou telefonní linkou dostanou preventivní vzkaz. V něm je policisté upozorní na riziko podvodů, kterých se pachatelé dopouštějí prostřednictvím telefonu. Vzkaz je předem nahraný a příjemcům ho pustí automat.


Dárci věnovali útulku pro psy peníze na krmivo i veterinární péči

Ilustrační foto k článku: Dárci věnovali útulku pro psy peníze na krmivo i veterinární péči

Blanenský útulek pro psy podpořili na přelomu roku podnikatelé, školáci i soukromí dárci. Městské zařízení pro opuštěná a bezprizorní zvířata získalo například finanční příspěvek od provozovatelů Baru U Stromku, který během adventu stál na náměstí Republiky, nebo výtěžek z vánoční charitativní akce v Rájci-Jestřebí. K bráně zařízení našli nejen o svátcích cestu také rodiny s dětmi a další příznivci.


Homesharing nabízí odpočinek rodičům dětí s postižením, Slezská diakonie Brno hledá dobrovolné hostitele

Ilustrační foto k článku: Homesharing nabízí odpočinek rodičům dětí s postižením, Slezská diakonie Brno hledá dobrovolné hostitele

Představte si, že si nemůžete téměř nikdy odpočinout. Nestíháte nakoupit, uklidit, jít k lékaři, natož si vypít kávu nebo přečíst zprávy. Rodiče dětí s mentálním či kombinovaným postižením čelí podle vědeckých studií vysoké míře stresu. Velmi často totiž nemají k péči o své dítě dostatečnou podporu. Proto i jedno odpoledne týdně, které mohou využít sami pro sebe či pro ostatní členy rodiny, má pro ně cenu zlata. A přesně to jim může dát Homesharing.


Za úklid po silvestrovské noci školák dostal od města dárky

Ilustrační foto k článku: Za úklid po silvestrovské noci školák dostal od města dárky

Nebylo mu lhostejné, jak po silvestrovské noci vypadala rekreační oblast Palava, a sám od sebe se pustil do úklidu. Hned v sobotu dopoledne začal sbírat zbytky rachejtlí a petard a další pozůstatky po nočních návštěvnících. Za svůj postoj pak skaut Pavel Matuška, který je žákem šesté třídy základní školy ve Dvorské ulici, dostal od města poděkování a drobné dárky.