Archiv článků
   v roce 2020

Kategorie: tiskové zprávy  

 


Hnědé kontejnery na bioodpad dostanou také domácnosti ve městě

Ilustrační foto k článku: Hnědé kontejnery na bioodpad dostanou také domácnosti ve městě

Město uspělo se žádostí o dotaci na nákup dalších kontejnerů na biologicky rozložitelný odpad (BRO) pro domácnosti. Po občanech místních částí, kteří hnědé nádoby dostali letos na jaře, se tak dostane také na obyvatele rodinných domů na území vnitřního města. Kontejnery se budou do domácností distribuovat zdarma. Zájemci se ale musí předem přihlásit, buď elektronicky, nebo prostřednictvím papírového formuláře.


V zámeckém parku se opět pracuje. Rybníček obkrouží nová zpevněná cesta

Ilustrační foto k článku: V zámeckém parku se opět pracuje. Rybníček obkrouží nová zpevněná cesta

V zámeckém parku pokračují další úpravy. Letos na jaře město provedlo obnovu rybníčku. Minulý týden začaly práce na vybudování cesty okolo této vodní plochy ve spodní části parku. Na ně naváže také osazení brány z ulice Úvoz, v okolí rybníčku poté přibude mobiliář a výhledově také pódium pro pořádání kulturních vystoupení.


Z ulic Blanska zmizelo přes pět desítek dlouhodobě odstavených vozidel

Ilustrační foto k článku: Z ulic Blanska zmizelo přes pět desítek dlouhodobě odstavených vozidel

Desítky dlouhodobě odstavených vozidel, která nemají platnou technickou prohlídku, komplikovaly parkování po celém městě. Donutit majitele vozidlo odstavit z veřejných parkovišť a komunikací bylo ale velice složité, strážníci k tomu majitele jen kvůli neplatné technické totiž nutit nemohli. Situace se změnila díky novelizaci zákona o pozemních komunikacích. Městská policie díky ní od začátku listopadu z ulic města dostala přes pět desítek takových vozidel.


Napojení dopravy z Mlýnské ulice a Sportovního ostrova na Poříčí vyřeší kruhový objezd

Ilustrační foto k článku: Napojení dopravy z Mlýnské ulice a Sportovního ostrova na Poříčí vyřeší kruhový objezd

Na hlavním silničním průtahu Blanskem přibude další okružní křižovatka. Zatím jsou okružními křižovatkami řešeny spojení ulic Svitavská, Smetanova, Rožmitálova a Vodní u bývalé pošty a také napojení ulic Svitavská, Nádražní a Edvarda Beneše u autobusového nádraží. Příští rok se na okružní začne měnit také křižovatka ulic Mlýnská a Poříčí u mostu na Sportovní ostrov.


Zastupitelé schválili rozpočet na rok 2021

Ilustrační foto k článku: Zastupitelé schválili rozpočet na rok 2021

Město bude příští rok hospodařit s částkou 571,5 milionu korun, shodně na straně příjmů i výdajů. Rozpočet na rok 2021 schválilo zastupitelstvo na svém zasedání v úterý 8. prosince. Tento zásadní dokument pro fungování samosprávy podpořilo dvaadvacet ze třiadvaceti přítomných zastupitelů, proti byl jeden.


Participativní rozpočet Společně PRO Blansko 2020 vyhrály Lavičky pro oddech i setkávání generací

Ilustrační foto k článku: Participativní rozpočet Společně PRO Blansko 2020 vyhrály Lavičky pro oddech i setkávání generací

Celkem 25 nových laviček a 15 hnízd, která budou tvořena stolky s posezením, doplní v příštím roce veřejná prostranství v centru Blanska i v okrajových částech města. Projekt navržený Římskokatolickou farností Blansko zastoupenou farářem Jiřím Kaňou se stal vítězem letošního ročníku participativního rozpočtu. Získal celkem 296 hlasů, nejvíce ze všech 10 projektů, které letos postoupily do hlasování. Město na něj vyčlení 600 tisíc korun.


Náměstí Republiky už zdobí vánoční strom

Ilustrační foto k článku: Náměstí Republiky už zdobí vánoční strom

Třináctimetrovou jedli bělokorou přivezli v pondělí dopoledne na centrální náměstí Republiky pracovníci Školního lesního podniku Masarykův les Křtiny (ŠLP Křtiny). Jedlička pocházející z lokality poblíž Rudice se v nejbližších dnech dočká vánoční výzdoby, přibude také dřevěný betlém či výdejní okénka Baru U Stromku. Tradiční celodenní jarmark spojený s rozsvěcením stromu se v pátek kvůli vládním nařízením uskutečnit nemůže. Kulturní středisko města Blanska ale chystá malá překvapení na všechny adventní soboty, 28. listopadu se spojí i s rozsvícením vánočního stromu. K vidění vše bude on-line.


Přemostění na Staré Blansko dalo ministerstvo zelenou

Ilustrační foto k článku: Přemostění na Staré Blansko dalo ministerstvo zelenou

Nový most přes železniční trať, která odděluje dvě části Blanska, dostal zelenou. V úterý odpoledne projekt schválila Centrální komise Ministerstva dopravy České republiky, která přemostění nad koridorem mezi Brnem a Českou Třebovou doporučila Státnímu fondu dopravní infrastruktury k realizaci. Práce na přemostění na Staré Blansko, jehož stavba by měla přijít na zhruba 250 milionů korun, by tak mohly začít už v polovině roku 2021. Přípravné práce začnou už v lednu. Na jaře roku 2022 začnou práce také na novém podchodu pod tratí v místě železniční zastávky Blansko-město.


V participativním rozpočtu budou lidé vybírat z deseti projektů

Ilustrační foto k článku: V participativním rozpočtu budou lidé vybírat z deseti projektů

Celkem deset projektů letos postoupilo do hlasování v 2. ročníku participativního rozpočtu Společně PRO Blansko. V něm město stejně jako loni vyčlenilo z rozpočtu 600 tisíc korun. Za ně zrealizuje návrh, který u veřejnosti získá nejvíce hlasů. Komise pro participativní rozpočet vybrala desítku postupujících z celkem 18 námětů, které letos navrhovatelé do participativního rozpočtu přihlásili. Hlasovat se bude v termínu od 9. do 30. listopadu.


Tým Pomáháme Blansku opět nabízí pomoc. Lidé mohou psát i volat

Ilustrační foto k článku: Tým Pomáháme Blansku opět nabízí pomoc. Lidé mohou psát i volat

Lidé, kteří v souvislosti s omezeními a nouzovým stavem potřebují pomoci s nákupem, donáškou léků a dalšími nezbytnostmi, se opět mohou obracet na portál pomahameblansku.cz. Na něm lze vyplnit online dotazník upřesňující, s čím je třeba vypomoci, hlásit se zde mohou také dobrovolníci, kteří chtějí pomoc nabídnout. Město nyní vyčlenilo telefonní linku 770 152 286, která je pro sběr požadavků také určená.


Nemocnice Blansko: nová vyhláška opět pootevřela cestu mladým lékařům

Ilustrační foto k článku: Nemocnice Blansko: nová vyhláška opět pootevřela cestu mladým lékařům

O změnu vyhlášky bojovali dva roky. Kvůli pravidlům týkajícím se vzdělávání mladých lékařů, která předloni začala platit, totiž v blanenské nemocnici hrozily komplikace hned pro dvě klíčová oddělení – internu a neurologii. Nemocnici totiž vyhláška předloni omezila možnost zaměstnávat absolventy lékařských fakult. Před pár dny se to změnilo. Ministerstvo vydalo novou vyhlášku. Nemocnice věří, že mladí lékaři díky tomu znovu do Blanska zamíří.


Cenu města Blanska získal kardiochirurg Petr Němec

Ilustrační foto k článku: Cenu města Blanska získal kardiochirurg Petr Němec

Další osobností, která obdržela Cenu města Blanska, je kardiochirurg Petr Němec. Ředitel Centra kardiovaskulární a transplantační chirurgie (CKTCH) Brno získal ocenění za přínos v oblasti vědy a techniky i v oblasti záchrany lidských životů. Cenu Petru Němcovi předalo vedení města při komorním setkání na nádvoří blanenského zámku. To nahradilo původní slavnostní předávání, které bylo naplánované v Dělnickém domě.


Město chystá revitalizaci rekreační oblasti Palava. Podobu navrhnou studenti zahradnické architektury

Ilustrační foto k článku: Město chystá revitalizaci rekreační oblasti Palava. Podobu navrhnou studenti zahradnické architektury

V atraktivní oblast, kterou lze k rekreaci využívat celoročně, by se měla proměnit lokalita kolem vodní nádrže Palava na okraji Blanska. Město o spolupráci požádalo odborníky z Ústavu zahradní a krajinářské architektury Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity Brno. Ti nyní začali pracovat na krajinářské koncepci přehrady a jejího okolí.


Lidé navrhli do participativního rozpočtu Společně PRO Blansko 18 projektů

Ilustrační foto k článku: Lidé navrhli do participativního rozpočtu Společně PRO Blansko 18 projektů

Celkem 18 projektů, tedy dvojnásobek loňského počtu, přihlásili lidé do letošního ročníku participativního rozpočtu Společně PRO Blansko. Město v něm nabízí 600 tisíc korun na projekt, který vyberou sami obyvatelé Blanska. „Letos jsme chtěli rozšířit možnosti a návrh mohl podat kdokoliv, podmínkou nebylo trvalé bydliště v Blansku. Možná i díky tomu lidé poslali tolik námětů,“ zhodnotil starosta Blanska Jiří Crha.


Zastupitelé schválili prodloužení termínu výstavby obchodního centra na místě bývalých skleníků. Stavět by se mohlo začít příští rok

Ilustrační foto k článku: Zastupitelé schválili prodloužení termínu výstavby obchodního centra na místě bývalých skleníků. Stavět by se mohlo začít příští rok

Delší termín pro vybudování obchodního centra na ulici Poříčí, na místě bývalých skleníků, bude mít společnost M.S. Blanenská. Firma požádala o prodloužení lhůty pro podání návrhu na stavební povolení do dubna 2021. Zastupitelé nakonec vyšli developerovi, který chce na okraji Blanska ve směru na Rájec-Jestřebí vybudovat obchody i parkovací plochy, vstříc. Obchodní centrum by tak mělo začít fungovat nejpozději v létě 2023.


Město hledá zhotovitele kavárny na Poduklí

Ilustrační foto k článku: Město hledá zhotovitele kavárny na Poduklí

Město se znovu pokouší o oživení prostoru po zbouraném hotelu Dukla na centrálním náměstí Republiky. Hledá projektanta a zhotovitele modulové stavby kavárny Dukla. Oddělení investic, které spadá pod Odbor správy a rozvoje města MěÚ Blansko, už vypsalo výběrové řízení, vše odsouhlasili také blanenští radní na svém posledním jednání. Zájemci se mohou přihlásit  do čtvrtku 17. září do 9 hodin.


Bývalá ubytovna nabídne zázemí pro sportovce. Město na Sportovním ostrově dokončilo i opravy stadionu

Ilustrační foto k článku: Bývalá ubytovna nabídne zázemí pro sportovce. Město na Sportovním ostrově dokončilo i opravy stadionu

Šatny pro atlety i fotbalisty, nové toalety pro veřejnost, prostory pro Českou unii sportu či Služby Blansko i společenská místnost a zázemí pro další sportovní kluby nahradily byty v bývalé ubytovně na Sportovním ostrově Ludvíka Daňka. Objekt, do jehož opravy město  investovalo 16 milionů korun, nabídne i zázemí pro handicapované. Novinek je ale více, zástupci města dnes převzali také zrekonstruovaný stadion ASK.


Rekonstrukce budovy Zámek 2 skončila, objekt bude využívat muzeum

Ilustrační foto k článku: Rekonstrukce budovy Zámek 2 skončila, objekt bude využívat muzeum

Další část areálu blanenského zámku se dočkala rekonstrukce. Po samotném zámku, kde sídlí Muzeum Blanenska, a objektu, který využívá základní umělecká škola, letos přišla na řadu budova Zámek 2. Na podzim pak začne rozsáhlá rekonstrukce sousedního objektu Zámek 3 a připravuje se také přestavba bývalé hasičky.


Z Blanska do Vídně či Budapešti bez přestupů? Vedení usiluje o to, aby ve městě zastavovalo více vlaků

Ilustrační foto k článku: Z Blanska do Vídně či Budapešti bez přestupů? Vedení usiluje o to, aby ve městě zastavovalo více vlaků

O více vlakových spojů, které zastavují v Blansku, nyní zažádalo vedení Blanska. Dopravnímu odboru Jihomoravského kraje zaslalo své připomínky k návrhu vlakových jízdních řádů, které mají platit od prosince. Požadavky se týkají hlavně  mezinárodních vlaků a rychlíků na trase Praha-Vídeň a Praha-Budapešť.


Blansko uctí památku Milady Horákové, vyvěsí černý prapor na půl žerdi

Ilustrační foto k článku: Blansko uctí památku Milady Horákové, vyvěsí černý prapor na půl žerdi

V sobotu 27. června 2020 uplyne 70 let od popravy Milady Horákové. Město Blansko se připojuje k Iniciativě Milada 70: Zavražděna komunisty. Cílem je uctít její památku a připomenout okolnosti vykonstruovaného politického procesu i osud a postoje samotné Milady Horákové. Právě za ně byla během procesu odsouzena k trestu smrti a 27. června 1950 v 5:35 hodin oběšena. Spolu s ní byli popraveni také Jan Buchal, Záviš Kalandra a Oldřich Pecl.


Jednání zastupitelů se budou přenášet živě na internet, k dispozici bude i záznam a zápis

Ilustrační foto k článku: Jednání zastupitelů se budou přenášet živě na internet, k dispozici bude i záznam a zápis

Zářijové zasedání zastupitelstva města budou moci zájemci sledovat v přímém přenosu na internetu. Umožní to změna jednacího řádu, kterou na svém posledním jednání tento týden schválili blanenští zastupitelé. Co zastupitelstvo projednávalo, se lidé do detailů dozvědí i zpětně. Nově budou mít totiž k dispozici také audiovizuální záznam z jednání.


Zámecký park čekají další úpravy. Město se zeptá i obyvatel, co by v něm chtěli

Ilustrační foto k článku: Zámecký park čekají další úpravy. Město se zeptá i obyvatel, co by v něm chtěli

Zámecký rybníček, který letos na jaře prošel revitalizací a vrátil se do podoby ze začátku 19. století, by mělo v dohledné době následovat i jeho okolí. Město chystá studii, která navrhne proměnu celého zámeckého parku. Studii připraví ateliér autorizovaného krajinářského architekta Přemysla Krejčiříka.Radní schválili změny ve struktuře městského úřadu. Úředníků ubude, Blansko tím ušetří přes milion korun ročně

Ilustrační foto k článku: Radní schválili změny ve struktuře městského úřadu. Úředníků ubude, Blansko tím ušetří přes milion korun ročně

Struktura Městského úřadu Blansko se změní. Balíček organizačních změn schválila Rada města Blanska na svém včerejším zasedání. Díky nim dojde od 1. srpna 2020 k organizačnímu propojení dosavadních oddělení či odborů, jejichž práce je provázaná. Fungování úřadu se tím zefektivní, město navíc ušetří tři funkční místa, úspora na platech bude přes jeden milion korun ročně.


Sběr potravin pokračuje, zatím se vybralo 440 kg. První potřební už dostali balíčky

Ilustrační foto k článku: Sběr potravin pokračuje, zatím se vybralo 440 kg. První potřební už dostali balíčky

Díky Sběru potravin, který město a charita organizují v rámci projektu Pomáháme Blansku, se už vybralo 440 kilogramů potravin. K jednotlivcům, kteří trvanlivé potraviny nosili do informační kanceláře, se připojily i školy. Ty Charitě darovaly dalších téměř 400 kilogramů potravin, které se nespotřebovaly ve školních jídelnách. Balíčky s pomocí dnes zamířily k nejpotřebnějším rodinám.


Seniorům i pacientům nemocnice zahráli pod okny proti trudomyslnosti

Ilustrační foto k článku: Seniorům i pacientům nemocnice zahráli pod okny proti trudomyslnosti

Netradiční oslavu Dne matek si připravili blanenští hudebníci spolu s týmem Pomáháme Blansku. Pro pacienty Nemocnice Blansko a obyvatele obou domů s pečovatelskou službou připravili koncerty pod okny. K svátku nejen maminkám zahrála na každém z míst jiná blanenská kapela. Tým projektu Pomáháme Blansku, na kterém spolupracuje město se skauty a místní farností, trio koncertů uvedl jako akci, která se snaží jít „hudbou proti trudomyslnosti“.


Školy se od pondělí otevřou žákům 9. tříd. První stupeň ZŠ a mateřské školy obnoví provoz od 25. května

Ilustrační foto k článku: Školy se od pondělí otevřou žákům 9. tříd. První stupeň ZŠ a mateřské školy obnoví provoz od 25. května

Základní školy v Blansku se už příští týden znovu otevřou. Zatím ale pouze pro žáky devátých tříd. Těm totiž od pondělí 11. května začne společná příprava na přijímací zkoušky na střední školy. O dva týdny později, v pondělí 25. května, se do tříd všech čtyř blanenských základních škol budou moci vrátit žáci prvního stupně, provoz obnoví také mateřské školy. Žáci druhého stupně zůstávají doma, výuka bude dál probíhat distančně.


Sběr potravin pro potřebné pokračuje. Za první den se vybralo 217 kilogramů

Ilustrační foto k článku: Sběr potravin pro potřebné pokračuje. Za první den se vybralo 217 kilogramů

Celkem 217 kilogramů trvanlivých potravin se podařilo vybrat za první den poté, co město ve spolupráci s Oblastní charitou Blansko ve čtvrtek vyhlásilo Sběr potravin. Ty chybí nízkopříjmovým rodinám, samoživitelkám i lidem bez domova. Kvůli koronaviru se totiž neuskutečnila jarní část celonárodní potravinové sbírky, kterou vyhlašuje právě Charita. Chybí tak na 800 kilogramů potravin. Ty lze ode dneška přinést do informační kanceláře Blanka.


Pomáháme Blansku: Lidem chybí základní potraviny

Ilustrační foto k článku: Pomáháme Blansku: Lidem chybí základní potraviny

V rámci projektu Pomáháme Blansku vyhlašuje město ve spolupráci s Oblastní charitou Blansko sběr potravin. Začíná už zítra, ve čtvrtek 30. dubna. Trvanlivé potraviny bude možné odevzdat od 7 do 17 hodin na Farmářských trzích na náměstí Republiky. V dalších dnech bude sběrné místo v Informační kanceláři Blanka na Rožmitálově ulici. Sběr potravin má nahradit výpadek celonárodní potravinové sbírky, která neproběhla kvůli karanténním opatřením.


Blansko otevírá všechna dětská hřiště a sportoviště. Vláda rozvolnila další omezení

Ilustrační foto k článku: Blansko otevírá všechna dětská hřiště a sportoviště. Vláda rozvolnila další omezení

Blansko dnes zpřístupnilo všechna dětská hřiště ve městě. Reagovalo tak na další uvolnění vládních opatření. Podle nich se lidé mohou od 24. dubna na veřejnosti pohybovat ve skupinkách do deseti osob. Přístupný je už od začátku týdne i areál na Sportovním ostrově, zítra se otevřou také sportoviště u základních škol. Fungovat pro veřejnost začnou v sobotu i tenisové kurty.


Objevte živé poklady Blanenska. Město spolu s ochranáři vyhlašuje fotosoutěž

Tisíce lidí po celém světě vyrazí o víkendu zkoumat přírodu. Od pátku 24. dubna do pondělí 27. dubna totiž ve více než dvou stech zemích světa běží takzvaná City Nature Challenge. Cílem soutěže je zjistit, jaká zvířata a rostliny obývají zákoutí městských parků, trávníky v ulicích i volnou přírodu v okolí měst. Zapojit se mohou i lidé z Blanska. Město spolu s přírodovědci vyhlašuje fotosoutěž Živé poklady Blanenska. Chystá také výstavu.


Nové popelnice na bioodpad město v místních částech rozdá 2. května

Ilustrační foto k článku: Nové popelnice na bioodpad město v místních částech rozdá 2. května

Další část nových kontejnerů na bioodpad dodá město zdarma obyvatelům místních částí příští týden v sobotu. Původně měli celkem tisíc plastových kontejnerů pracovníci města ve spolupráci s dobrovolnými hasiči a občanskými aktivitami rozdat obyvatelům Lažánek, Olešné, Hořic, Horní a Dolní Lhoty, Obůrky, Češkovic, Klepačova a Těchova už v březnu. Druhý termín ale město muselo odložit kvůli nouzovému stavu, který vláda vyhlásila.


Začíná rekonstrukce Dělnického domu. Akce se tam vrátí v září

Ilustrační foto k článku: Začíná rekonstrukce Dělnického domu. Akce se tam vrátí v září

Další rekonstrukce v těchto dnech začíná v hlavním kulturním stánku města – Dělnickém domě. Opravy za více než šest milionů korun, které mají zlepšit odvlhčení, potrvají až do konce srpna. Díky vyhlášení nouzového stavu začaly o šest týdnů dříve, v září se tak do opravených prostor mohou vrátit kulturní akce.


Autobusových spojů přibude. Za jízdu MHD se bude opět platit

Ilustrační foto k článku: Autobusových spojů přibude. Za jízdu MHD se bude opět platit

Počet autobusových linek v Blansku se zvýší. Autobusy budou opět jezdit i o víkendu nebo ve večerních hodinách, zvýší se také frekvence spojů. Nové jízdní řády budou platit od soboty 25. dubna. Dopravci začnou jezdit podle prázdninového režimu. Už od pondělí 20. dubna se bude také v celé IDS do autobusů možné nastupovat předními dveřmi. V MHD se začne opět vybírat jízdné.


Město vyčlenilo 2,5 milionu na ochranné pomůcky. Pomáhají už stovky jednotlivců a desítky firem. Podívejte se, kdo se zapojil

Ilustrační foto k článku: Město vyčlenilo 2,5 milionu na ochranné pomůcky. Pomáhají už stovky jednotlivců a desítky firem. Podívejte se, kdo se zapojil

Dva a půl milionu korun na nákup roušek, respirátorů a dalších ochranných pomůcek vyčlenilo vedení města. Uvolnění peněz z rozpočtu na řešení mimořádné situace z důvodu šíření koronaviru COVID-19 schválili radní. Další pomoc v uplynulém měsíci nabídly už zhruba dvě desítky firem i několik set jednotlivců. I díky nim teď město rozdává roušky zdarma všem, seniorům je dodává přímo do schránek. Dobrovolníci jich ušili už přes 15 tisíc.


Děti pomáhají seniorům. Obrázkové město hladí na duši

Ilustrační foto k článku: Děti pomáhají seniorům. Obrázkové město hladí na duši

Neměli by vůbec vycházet ven. Řada seniorů omezení kvůli koronaviru beze zbytku dodržuje, v nedobrovolné izolaci tak žijí jen v Blansku minimálně stovky z nich už téměř měsíc. Povzbudit se je snaží projekt Obrázkové město, do kterého se zapojily desítky dětí. Jejich obrázky dostávají klienti pečovatelské služby a další senioři jako pozdrav i povzbuzení.


Zámecký rybníček už se po opravě napouští. Úprav se dočká i jeho okolí

Ilustrační foto k článku: Zámecký rybníček už se po opravě napouští. Úprav se dočká i jeho okolí

Rybníček v zámeckém parku byl bez vody už od podzimu. Kvůli opravě a celkové revitalizaci, která mu vrátila podobu z 19. století. Nyní je hotovo a rybníček se opět napouští. Úprav se dočká i jeho okolí, arboristé už v parku pokáceli trojici vzrostlých stromů, které byly podle posudku nebezpečné. Jejich dřevo ale neskončí jako palivo, do parku by se mohlo vrátit jako materiál pro sochy, knihobudku či nové lavičky. Přibudou i květiny a cestičky.


Největší rekonstrukce školy ve městě: ZŠ TGM přijde o nevzhledný přístavek v průčelí

Ilustrační foto k článku: Největší rekonstrukce školy ve městě: ZŠ TGM přijde o nevzhledný přístavek v průčelí

Je to největší investice do rekonstrukce budovy základní školy, kterou Blansko zažilo. Základní škola Tomáše Garrigue Masaryka na Rodkovského ulici díky ní získá přístavbu nové školní kuchyně a jídelny. Město nyní vyhlásilo zadávací řízení na zhotovitele více než dvouletého projektu za 80 milionů korun.


Domy s pečovatelskou službou prošly plošnou dezinfekcí

Ilustrační foto k článku: Domy s pečovatelskou službou prošly plošnou dezinfekcí

Domy s pečovatelskou službou 9. května i Pod Javory se dnes dočkaly plošné dezinfekce. Společné prostory vydezinfikovala po dohodě s městem zdarma firma Kaiser také v Azylovém domě na Sladkovského ulici, v Noclehárně pro muže na Starém Blansku i v Nízkoprahovém denním centru pro lidi bez domova na Sadové ulici.


Nebezpečné stromy v zámeckém parku půjdou k zemi

Ilustrační foto k článku: Nebezpečné stromy v zámeckém parku půjdou k zemi

Tři stromy, které jsou podle znaleckého posudku nebezpečné, začnou v pondělí kácet odborníci v parku u blanenského zámku. Jejich odstranění doporučil dendrolog. Město zvažuje, že stromy v budoucnu připomenou sochy nebo knihobudka vyrobená z jejich kmene.


Rodiče nebudou platit školkovné za dobu uzavření mateřinek

Ilustrační foto k článku: Rodiče nebudou platit školkovné za dobu uzavření mateřinek

Rodiče dětí, které navštěvují mateřské školy v Blansku, nebudou platit za dobu, kdy školky zůstanou uzavřené, takzvané školkovné. Za březen se proto částka sníží o polovinu, za duben se nebude platit vůbec. O dalších měsících bude rozhodnuto podle toho, kdy se provoz mateřských škol obnoví.


Společně PRO Blansko: Lidé už mohou navrhovat projekty k participativnímu rozpočtu

Ilustrační foto k článku: Společně PRO Blansko: Lidé už mohou navrhovat projekty k participativnímu rozpočtu

Menší projekty, které by mohly být zaplacené z městského rozpočtu, mohou nyní začít navrhovat zájemci z řad široké veřejnosti. Blanenští zastupitelé v březnu schválili další ročník participativního rozpočtu, Rada města Blanska teď odsouhlasila podrobná pravidla. Do druhého ročníku participativního rozpočtu „Společně PRO Blansko“ může návrh podat každý občan starší 18 let.


Lidé v Blansku si mohou zdarma vyzvednout roušky

Ilustrační foto k článku: Lidé v Blansku si mohou zdarma vyzvednout roušky

Každému, kdo potřebuje, nabízí ode dneška město zdarma textilní roušku. Ochranu nosu a úst, kterou pro město šijí dobrovolníci, radnice v uplynulých dnech dodala do schránek všem seniorům nad 65 let. Nyní si roušku zdarma může vyzvednout kdokoliv. Díky projektu Město šije už totiž rukama dobrovolníků prošlo na 9,5 tisíce roušek.


Dar pro nemocnici a pečovatelky: tisícovka roušek a 500 respirátorů. Město objednalo tisíce dalších

Ilustrační foto k článku: Dar pro nemocnici a pečovatelky: tisícovka roušek a 500 respirátorů. Město objednalo tisíce dalších

Speciální dodávku 500 kusů respirátorů třídy FFP2 a tisícovku jednorázových roušek si dnes převzalo vedení Blanska. Městu je věnovala firma Amper Savings, další společnost dodá zdravotníkům zdarma ochranné štíty. Pomoci se snaží i další podnikatelé ale i desítky dobrovolníků, ochranné pomůcky zejména pro nemocnici a pečovatelskou službu totiž město stále shání z velké části vlastní cestou.


Pomáhají Blansku. Podvodníci už se za ně nebudou moci vydávat

Ilustrační foto k článku: Pomáhají Blansku. Podvodníci už se za ně nebudou moci vydávat

Ve skautském kroji nebo novém tričku s logem projektu chodí ode dneška všichni dobrovolníci zapojení do projektu Pomáháme Blansku. V něm může o pomoc požádat kdokoliv, na koho dolehla opatření spojená s koronavirem. Služba je určená především seniorům, kterým dobrovolníci mohou donést nákup, léky a vyřídit další služby. Zaregistrovat se ale může každý bez omezení věku.


MHD v Blansku dál jezdí zdarma. Omezí se ale počet spojů

Ilustrační foto k článku: MHD v Blansku dál jezdí zdarma. Omezí se ale počet spojů

Autobusy blanenské městské hromadné dopravy, tedy linkami číslo 221, 222 a 223, lze i nadále cestovat zadarmo. Rozhodla o tom Rada města Blanska. Od 1. dubna se ale omezí počet autobusů, které denně na trasu vyrazí. Omezení chystá i Kordis, který provozuje Integrovaný dopravní systém jihomoravského kraje (IDS JMK). Ten od víkendu ruší autobusové i vlakové noční linky.


Město dodává roušku zdarma všem seniorům nad 65 let

Ilustrační foto k článku: Město dodává roušku zdarma všem seniorům nad 65 let

Všem obyvatelům Blanska starším 65 let začalo město rozdávat roušky zdarma. Zaměstnanci městského úřadu je dnes začali roznášet do schránek díky projektu Město šije. V rámci něj roušky z materiálu dodaného městem šijí po celém Blansku i v jeho okolí dobrovolníci. Jen v centrální části Blanska roušky v nejbližších dnech dostanou přes čtyři tisíce lidí.


Za pokácenou pětici topolů u nádraží město vysadí osm javorů

Ilustrační foto k článku: Za pokácenou pětici topolů u nádraží město vysadí osm javorů

Na parkovišti u vlakového nádraží v ulici Edvarda Beneše v Blansku ve středu začalo kácení pětice topolů černých. Stromy odstraní pracovníci Technických služeb Blansko ve spolupráci se specialisty na rizikové kácení dřevin.


Tisíce roušek od dobrovolníků z materiálu od města. Blansko je rozdává v obchodech i na ulicích

Ilustrační foto k článku: Tisíce roušek od dobrovolníků z materiálu od města. Blansko je rozdává v obchodech i na ulicích

Téměř čtyři tisíce roušek od začátku minulého týdne vyrobily desítky dobrovolníků, kterým město zajišťuje materiál. Původně se vedení Blanska rozhodlo nečekat na centrální zásoby ochranných prostředků, zejména proto, aby zajistilo chod nemocnice. K dodávkám od dobrovolníků koordinovaných farností, dobrovolných hasičů a blanenského Pyroteku se nyní přidávají další lidé díky projektu Město šije. Roušky už se díky tomu rozdávají i v ulicích.


Město koupí další pozemky nutné ke stavbě přemostění na Staré Blansko

Ilustrační foto k článku: Město koupí další pozemky nutné ke stavbě přemostění na Staré Blansko

Blanenští zastupitelé udělali další krok k zahájení stavby nového přemostění na Staré Blansko. Městu se po několika letech jednání podařilo dohodnout s majiteli pozemků v areálu bývalých Uhelných skladů na ulici Svitavská. Právě jejich výkup byl jednou z posledních překážek v zahájení příprav na stavbu přemostění. Smlouvu o prodeji pozemků na svém posledním zasedání schválilo zastupitelstvo.


První lékaři už dostali respirátory. Vyzvednout si je mohou i v pondělí

Ilustrační foto k článku: První lékaři už dostali respirátory. Vyzvednout si je mohou i v pondělí

První ordinace na Blanensku už jsou vybavené respirátory typu FFP2. Ambulantní specialisté, pediatři i stomatologové a lékárníci si je dnes začali vyzvedávat na blanenském městském úřadě. Respirátory si lékaři mohou v budově na náměstí Republiky vyzvednout i v pondělí 23. března v době od 6:30 do 12:00 hodin, dostanou je oproti podpisu a razítku.


Do Blanska přivezli první respirátory. Putují do nemocnice a ordinací lékařů

Ilustrační foto k článku: Do Blanska přivezli první respirátory. Putují do nemocnice a ordinací lékařů

První dodávka respirátorů pro zdravotníky dorazila v sobotu do Blanska. Z krajského úřadu Jihomoravského kraje přivezli první ze slibovaných centrálních dodávek hasiči. 1050 respirátorů putuje do Nemocnice Blansko, dalších 1010 respirátorů se podle seznamu z kraje rozdělí mezi praktické lékaře, ambulantní specialisty, pediatry, stomatology a lékárny na Blanensku, v rámci obce s rozšířenou působností (ORP).


Město šije: Blansko nakoupilo materiál a hledá další dobrovolníky na šití roušek

Ilustrační foto k článku: Město šije: Blansko nakoupilo materiál a hledá další dobrovolníky na šití roušek

Materiál pro kohokoliv, kdo je ochotný šít roušky pro nemocnici, praktické lékaře či pracovníky pečovatelské služby, teď nakoupilo město Blansko. To už týden nakupuje materiál a spolupracuje s blanenskými firmami, které roušky pro město dodávají. Ve spolupráci s blanenskou farností funguje také koordinace pomoci dobrovolníků a podpora pečovatelek v péči o seniory i domácí výroba roušek. Na tu město hledá další síly a spouští projekt Město šije.Koronavirus: Cestující IDS JMK musí mít od středy 18. března roušky. Městský úřad má novou otevírací dobu

Ilustrační foto k článku: Koronavirus: Cestující IDS JMK musí mít od středy 18. března roušky. Městský úřad má novou otevírací dobu

Roušku nebo jinou ochranu úst a nosu musí mít od středy 18. března cestující ve spojích Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje. Nové nařízení platí pro MHD a všechny regionální vlaky a autobusy. Dopravce to zveřejnil v úterý odpoledne na svém facebookovém profilu. Rouškou by se lidé měli vybavit i na úřady. Starosta apeluje na vzájemnou ohleduplnost.


Město pohlídá děti záchranářů, uzavře ale od středy školky. Nemocnice omezila vstup osob

Ilustrační foto k článku: Město pohlídá děti záchranářů, uzavře ale od středy školky. Nemocnice omezila vstup osob

Další opatření v souvislosti s omezením šíření koronaviru přijalo vedení města po pondělním odpoledním zasedání Krizového štábu. Rada města Blanska rozhodla, že od středy se uzavřou mateřské školy. Nemocnice Blansko razantně omezuje vstup i pohyb osob v areálu. Město také zajistí vlastními silami roušky pro zdravotníky, sociální pracovníky, pečovatelky a další profese.


MHD v Blansku jezdí zdarma. Nastupuje se zadními dveřmi

Ilustrační foto k článku: MHD v Blansku jezdí zdarma. Nastupuje se zadními dveřmi

S cílem omezit šíření koronaviru a ochránit cestující i řidiče zavádí město Blansko s okamžitou platností bezplatnou přepravu osob na linkách blanenské městské hromadné dopravy. Na mimořádném jednání o tom rozhodla Rada města Blanska v návaznosti na prohlášení vlády o krizovém opatření. Jízdné se nebude vybírat v linkách č. 221, 222, 223 a 226 nejméně do 24. března včetně.


Město a skauti zřizují linku a webové stránky pro ty, kteří potřebují pomoc

Ilustrační foto k článku: Město a skauti zřizují linku a webové stránky pro ty, kteří potřebují pomoc

Nové webové stránky, na nichž se může zaregistrovat každý, kdo potřebuje pomoci s nákupy či dalšími nezbytnostmi, fungují ode dneška v Blansku. Město využilo nabídku skautů na koordinaci dobrovolníků. Seniorům a dalším potřebným s vyplněním dotazníků pomohou knihovníci na čísle 777 485 565. Skauti ve spolupráci s blanenskou farností od zítřka zajistí také hlídání dětí zamětnancům nemocnice.


Bezpečnostní rada města Blanska: starším lidem pomohou skautští dobrovolníci

Ilustrační foto k článku: Bezpečnostní rada města Blanska: starším lidem pomohou skautští dobrovolníci

Bezpečnostní rada města Blanska se dnes sešla na mimořádném zasedání. Vedení města řešilo s epidemiology, hasiči, policií, záchranáři i zdravotníky situaci v Blansku po vyhlášení dalších mimořádných opatření vlády. Ta kvůli zamezení šíření koronaviru zavřela obchody a restaurace. Po dohodě s městem zřídí skautští dobrovolníci v Blansku linku pro pomoc seniorům. Zaměstnancům nemocnice nabízí blanenská farnost pomoc s hlídáním dětí.


Část ulic Erbenova, 9. května a Nad Žlíbkem čekají uzavírky. Kvůli opravám vodovodu a kanalizace

Ilustrační foto k článku: Část ulic Erbenova, 9. května a Nad Žlíbkem čekají uzavírky. Kvůli opravám vodovodu a kanalizace

Stavební práce si od neděle 15. března vyžádají dopravní omezení hned v několika ulicích Blanska. Úplně uzavřené budou části ulic 9. května, Erbenova a Nad Žlíbkem. V okolních ulicích pak bude platit zákaz zastavení. Změny nastanou i v autobusové dopravě, přesunou se i zastávky. Dopravní omezení potrvá do konce listopadu.


Mateřské školy fungují dál. Nemocnice prosí: nevstupujte do areálu, pokud nemusíte

Vedení Blanska dnes na svém mimořádném jednání upřesnilo dopady opatření, která ve čtvrtek vydala vláda v souvislosti s vyhlášením nouzového stavu kvůli koronaviru. Starosta Blanska Jiří Crha na ně svolal vedení města i garanty oblastí, kterých se mimořádná opatření týkají. V pondělí zasedne krizový štáb města.


Jednání blanenských zastupitelů budou v přímém přenosu

Ilustrační foto k článku: Jednání blanenských zastupitelů budou v přímém přenosu

Obyvatelé Blanska budou lépe informovaní o práci zastupitelstva města. Nově se budou před jednáním zastupitelů zveřejňovat probírané materiály, k dispozici budou na webu města. Samotné zasedání si pak zájemci poslechnou ve zvukovém on-line přenosu. Umožní to změna Jednacího řádu Zastupitelstva města Blanska, kterou zastupitelé v úterý schválili. Změna začne platit od 1. dubna letošního roku.


Město zavírá od čtvrtka 12. března kino, knihovnu, galerii i KSMB. Školky zatím zůstávají v provozu

Ilustrační foto k článku: Město zavírá od čtvrtka 12. března kino, knihovnu, galerii i KSMB. Školky zatím zůstávají v provozu

Aktuální situaci ohledně opatření souvisejících s koronavirem řešila ve středu 11. března Bezpečnostní rada města Blanska. V návaznosti na kroky ministerstva kultury, které uzavřelo všechny své příspěvkové organizace, bude i v Blansku od zítřka uzavřena galerie, knihovna, KSMB a kino. Základní, střední i vysoké školy jsou z rozhodnutí ministerstva zdravotnictví ode dneška uzavřeny, mateřské školy zřizované městem, ale zatím zůstávají v provozu.


Zastupitelstvo města Blanska je opět kompletní

Ilustrační foto k článku: Zastupitelstvo města Blanska je opět kompletní

Novou členku má od úterního zasedání Zastupitelstvo města Blanska. Slib do rukou starosty Jiřího Crhy složila zastupitelstva za hnutní ANO 2011 paní Marta Gronová. Ta nahradila svého stranického kolegu z hnutí ANO 2011 Pavla Blatu. Od 10. března 2020 je tak pětadvacetičlenné zastupitelstvo po více než půl roce opět kompletní.


Město rozdá lidem žijícím v místích částech tisíc kontejnerů na biologicky rozložitelný odpad

Ilustrační foto k článku: Město rozdá lidem žijícím v místích částech tisíc kontejnerů na biologicky rozložitelný odpad

Tisíc kontejnerů na biologický odpad začne tento týden rozdávat v místích částech Blansko. Plastové nádoby o objemu 240 litrů, speciálně upravené pro sběr biologicky rozložitelných odpadů, dostanou v první vlně lidé žijící v místních částech města – tj. v Lažánkách, Olešné, Hořicích, Horní a Dolní Lhotě, Obůrce, Češkovicích, Klepačově a na Těchově. Hnědé nádoby tam od 1. dubna plně nahradí dosud používaný pytlový svoz.


Koronavirus v Blansku se nepotvrdil, situaci řešila bezpečnostní rada města

Ilustrační foto k článku: Koronavirus v Blansku se nepotvrdil, situaci řešila bezpečnostní rada města

Jednání Bezpečnostní rady města Blanska svolal na pátek ráno starosta města Jiří Crha. Na radnici jednalo vedení města se zástupci složek integrovaného záchranného systému i s hygieniky. První podezření na koronavirus u pacientky, které ve čtvrtek lékaři v Blansku odebrali vzorky, se nepotvrdilo. I proto žádná speciální opatření zatím nebyla přijata. Kulturní či sportovní akce se neruší, Nemocnice Blansko zatím pouze odvolala Světový den ledvin.


Anketa Mobilního Rozhlasu: Bruslení pro veřejnost se rozšíří už tento týden

Ilustrační foto k článku: Anketa Mobilního Rozhlasu: Bruslení pro veřejnost se rozšíří už tento týden

Známe výsledky prvního hlasování přes Mobilní rozhlas. V anketě týkající se možnosti rozšíření hodin bruslení pro veřejnost na blanenském zimním stadionu mohli lidé hlasovat o tom, zda mají zájem o dopolední a noční bruslení. Město na základě výsledků ankety rozšíří už tento týden nabídku bruslení pro veřejnost o dopoledne, přidá i noční bruslení v sobotu. Po technologické odstávce přibude bruslení pro veřejnost také ve všední dny odpoledne.


Zubní pohotovost v březnu 2020

Služba je poskytována od 08:00 do 13:00 hodin. Mimo výše uvedenou dobu je zajištěna v Brně na adrese Úrazová nemocnice, Ponávka 6, tel. 545 538 111. Úrazová nemocnice službu zajišťuje ve všední dny od 18:00 hodin do 24:00 hodin. O sobotách, nedělích a svátcích od 08:00 do 20:00 hodin.


Nemocnice vydala výzvu kvůli koronaviru

Výzvu pro ty, kteří se obávají, že by mohli být nakaženi koronavirem, dnes vydala Nemocnice Blansko. Odborníci doporučují, aby pacienti, kteří se pohybovali v nakažené oblasti a mají podezření na možnou nákazu, zůstali doma a o lékařskou konzultaci si požádali telefonicky. Žádná speciální opatření v souvislosti s možnou nákazou ale zatím v Blansku přijata nebyla.


Město hledá projektanta na přestavbu bývalé hasičky

Ilustrační foto k článku: Město hledá projektanta na přestavbu bývalé hasičky

Blansko hledá projektanta přestavby bývalé hasičky v centru města. Objekt, který před válkou sloužil jako zázemí pro místní hasičský sbor, je součástí předzámčí. Dvoupodlažní budova leží v samém centru Blanska poblíž pěší zóny i náměstí, dlouhé roky ale chátrá. Město loni na podzim vyhlásilo soutěž na její nové využití, v ní vybralo architektonickou studii Moniky Sirné. Ta počítá s přeměnou na objekt občanské vybavenosti a služeb Hasička.


Prvním blanenským občánkem roku 2020 je Eliška Klíčová

Ilustrační foto k článku: Prvním blanenským občánkem roku 2020 je Eliška Klíčová

Má necelé dva měsíce, a k tomu už jedno prvenství, Eliška je prvním blanenským dítětem, které se narodilo v roce 2020. Její maminka Martina Klíčová ji v boskovické porodnici přivedla na svět 1. ledna v 8:19 hodin. Sedmitýdenní Elišku i její rodiče v pátek slavnostně přijal starosta města Jiří Crha.


Pacienty v Nemocnici Blansko vyšetří nový mamograf

Ilustrační foto k článku: Pacienty v Nemocnici Blansko  vyšetří nový mamograf

Nový mamografický přístroj určený pro včasné odhalení patologických, zejména nádorových změn na prsu, pořídila Nemocnice Blansko na radiodiagnostické oddělení. Jeho byl slavnostně zahájen v pátek 14. února 2020. Přístroj, který ročně v Blansku vyšetří zhruba šest tisíc pacientů, žen ale i mužů, nahradil mamograf, který v blanenské nemocnici sloužil už deset let.


Rada města odsouhlasila transformaci lůžek nukleární medicíny Nemocnice Blansko na lůžka rehabilitační péče

Ilustrační foto k článku: Rada města odsouhlasila transformaci lůžek nukleární medicíny Nemocnice Blansko na lůžka rehabilitační péče

Radní města Blanska včera na svém zasedání schválili transformaci lůžkového oddělení nukleární medicíny Nemocnice Blansko. Rozhodli tak na základě analýzy současného stavu, kterou jim předalo vedení nemocnice. Z ní vyplývá, že další provozování tohoto oddělení není dále udržitelné, přínosné ani perspektivní – nutné jsou vysoké investice do nových přístrojů, ani ty by ale neumožnily poskytnutí péče ve rozsahu, jaký nabízí specializovaná centra.


Do babyboxu v Blansku někdo odložil novorozeného chlapečka

Ilustrační foto k článku: Do babyboxu v Blansku někdo odložil novorozeného chlapečka

První dítě zachráněné v roce 2020 díky babyboxu našli záchranáři v sobotu večer v babyboxu v Blansku. „Je to novorozený klučík a na první pohled je zdravý,“ uvedla ředitelka Jihomoravské záchranné služby Hana Albrechtová. Chlapeček dostal jméno Jan podle jednoho z hlavních podporovatelů babyboxů. Nyní je v péči lékařů.